صنایع شیمیاییغذایی و دارویی

خواص و کاربردهای پودر پروتئین ایزوله سویا

پروتئین سویا طی فرایند چربی زدایی و کربوهیدرات زدایی، از لوبیای سویا استخراج می گردد. سویا به عنوان یکی از غنی ترین منابع پروتئین گیاهی شناخته شده و ۱۸ نوع پروتئین مختلف را درون خود جای داده است. پودر پروتئین سویا در سه نوع مختلف در دنیای تجاری به خرید و فروش می رسد. این سه نوع عبارت اند از آرد سویا، پودر ایزوله پروتئین سویا و پودر کنسانتره پروتئین سویا که بواسطه تفاوت ها و درصد مواد مغذی تشکیل دهنده شان، کاربرد های مختلفی دارند.

در این مطلب قصد داریم شما را با خواص و کاربرد های متنوع پودر ایزوله پروتئین سویا یا ISP آشنا کنیم؛ تا انتهای این مقاله با نشریه جهان شیمی فیزیک همراه بمانید.

خواص پودر ایزوله پروتئین سویا

دو مورد از غنی ترین پودر های پروتئینی طبیعی موجود در بازار، پودر پروتئین آب پنیر و پودر پروتئین سویا هستند. اما از میان این دو نوع پودر، پودر پروتئین سویا شایسته ترین انتخاب به عنوان جایگزینی برای خوراکی های حاوی پروتئین برای افراد گیاه خوار به حساب می آید. بنابراین اگر گیاه خوار هستید، احتمالاً با برخی از خواص و مزایای استفاده از پودر ایزوله پروتئین سویا آشنایی دارید. در ادامه قصد داریم تعدادی از خواص و مزایای مصرف این نوع پودر را با شما در میان بگذاریم:

جلوگیری از بروز بیماری های قلبی

طبق تحقیقات انجام شده، مصرف پودر ایزوله پروتئین سویا باعث کاهش کلسترول بد یا LDL خون شده و میزان کلسترول خوب یا HDL را افزایش می دهد. تحقیقات دیگری نیز نشان داده اند که جایگزینی پروتئین حیوانی با ۲۵ گرم از پروتئین سویا یا بیشتر، میزان کلسترول بد و تری گلیسرید را به میزان قابل توجهی کاهش داده و از بروز بیماری های قلبی جلوگیری می کند.

جلوگیری از ابتلا به سرطان

یکی دیگر از خواص پودر پروتئین سویا که به نوع ایزوله آن نیز تعمیم داده می شود، قابلیت آن در جلوگیری از ابتلا به سرطان و به طور ویژه سرطان سینه می باشد. به غیر از این مورد، برخی از تحقیقات انجام شده حاکی از آن اند که مصرف پروتئین سویا می تواند از بروز سرطان پروستات در مردان نیز جلوگیری نماید.

افزایش میزان انسولین خون

پروتئین های سویا قادر اند میزان انسولین خون را افزایش داده و حساسیت گیرنده های این هورمون را نیز افزایش دهند؛ به این ترتیب قند خون به مصرف سلول های بدن رسیده و کاهش می یابد. بنابراین استفاده از پودر ایزوله پروتئین سویا به عنوان یک مکمل غذایی برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو، گزینه بسیار مناسبی است.

جلوگیری از پوکی استخوان

یکی دیگر از خواص سویا و مشتقاتش، قابلیت آن ها در جلوگیری از پوکی استخوان می باشد. سویا دارای مقادیر قابل توجهی از فیتو استروژن بوده و این ماده نیز باعث افزایش جذب کلسیم توسط بدن می گردد. بنابراین با مصرف مکمل های غذایی حاوی پودر ISP، می توانید از ابتلا به پوکی استخوان نیز جلوگیری کنید.

خواص و کاربردهای پودر پروتئین ایزوله سویا

کاربردهای پودر ایزوله پروتئین سویا

با توجه به خواص درمانی و شیمیایی منحصر به فرد پودر پروتئین سویا، کاربرد های فراوانی در دنیای تجاری برای آن وجود دارد. اما در این جا قصد داریم به بررسی کاربرد های این ماده در صنایع غذایی بپردازیم.

تولید محصولات غذایی برای گیاه خواران

پودر ایزوله پروتئین سویا باعث حفظ رطوبت و طعم و عطر غذا شده و بنابراین از آن در تولید بسیاری از مواد خوراکی استفاده می شود. ISP به سادگی قابل هضم بوده و از نظر کیفیت نیز با پروتئین شیر، گوشت و تخم مرغ برابری می کند. بنابراین اگر گیاه خوار هستید می توانید با تهیه پودر ایزوله پروتئین سویا برگر های گیاهی درست کنید و به طور کلی به وعده های غذایی خود تنوع ببخشید.

تولید انواع مکمل های غذایی

از آن جایی که پودر ایزوله پروتئین سویا فاقد هرگونه چربی و کربوهیدرات است، بنابراین استفاده از آن برای افرادی که از رژیم غذایی پیروی می کنند بسیار مناسب می باشد و این افراد با مصرف این پودر هیچ گونه اضافه وزنی را تجربه نخواهند کرد. همانطور که گفته شد، ISP دارای ۱۸ نوع پروتئین مختلف بوده و به همین دلیل نیز یکی مهمترین کاربرد های این پودر، استفاده از آن در تولید مکمل های غذایی ویژه ورزشکاران می باشد. علت استفاده از این ماده در مکمل های غذایی ورزشی آن است که پروتئین سویا منبع غنی از مواد مغذی بوده و باعث افزایش رشد توده ماهیچه ای بدن می گردد.

تولید فرآورده های گوشتی

یکی دیگر از کاربرد های مهم ISP در صنایع غذایی، استفاده از آن در تولید انواع برگر، کالباس و سایر فرآورده های گوشتی می باشد. این پودر با نگهداری از رطوبت موجود در این فرآورده ها باعث آبدار بودن و حفظ بافت ویژه آن ها می گردد.

سایر کاربردها

به غیر از موارد گفته شده، تولیدکنندگان محصولات غذایی و دارویی از پودر این پروتئین گیاهی به عنوان یک ماده افزودنی در تهیه محصولاتی همچون قرص و کپسول، انواع نان، غلات صبحانه، انواع میان وعده، انواع نوشیدنی، انواع سس، غذای مخصوص حیوانات و محصولات لبنی همچون ماست و بستنی نیز استفاده می کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا