تصفیه آب

کاربردها و قیمت خرید و فروش قرص کلر

قرص کلر حاوی ترکیبات شیمیایی است که برای ضد عفونی آب استخر و جلوگیری از رشد جلبک ها و دیگر میکروارگانیسم ها در آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد. قرص کلر در واقع به جز کلر از مواد شیمیایی دیگری نیز تشکیل شده است و با درصدهای ۹۰ و ۷۰ در بازار موجود است.

آب استخر برای پاکیزه نگهداشته شدن نیازمند رسیدگی های خاصی است زیرا در این حجم آب بسیاری از جلبک ها، ویروس ها، پروتوزو ها و باکتری ها رشد می کنند و ممکن است سلامت افراد را به خطر بیاندازند. از آنجاییکه آب استخر با پوست افراد تماس مستقیم دارد نمی توان هر ماده شیمیایی را برای ضد عفونی آن مورد استفاده قرار داد.

پاسخ به سوالات در نشریه جهان شیمی فیزیک

به همین دلیل کلر به صورت قرص و پودر به اشکال خاص در ترکیب با مواد شیمیایی دیگر تولید و عرضه شده است. قیمت خرید و فروش قرص کلر برحسب درصد آن در بازار متفاوت است و شما می توانید از طریق اینترنتی و یا مراجعه حضوری این قرص را از مکان های مختلف خریداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

روش استفاده از قرص کلر

کلر یکی از پرکاربردترین مواد شیمیایی برای ضدعفونی آب است و بطور گسترده برای ضدعفونی استخرهای شنا مورد استفاده قرار می گیرد. برای ضد عفونی آب قرص ۲۰۰ گرمی کلر را معمولا با استفاده از شناورها یا فیدرهای اتوماتیک مورد استفاده قرار می دهند. چون انداختن مستقیم  قرص در آب استخر ممکن است با توزیع نامناسب کارایی خوبی ارائه ندهد. شناورها یا فیدرها ترکیبات شیمیایی را به تدریج وارد آب کرده و باعث پخش شدن آن در کل آب استخر می شوند.

این قرص به دلیل داشتن سولفات مس و سولفات آلومینیوم از تولید جلبک و سبز شدن استخر و لیز شدن کف استخر جلوگیری کرده و باکتریهای بیماریزا و سایر میکروارگانیسم ها را از بین می برد. استفاده از این قرص ها ماندگاری آب را افزایش داده و نیاز به تعویض آب استخر را کاهش می دهد. این قرص ها برای استفاده در استخرهای خصوصی و عمومی کارایی خوبی ارائه می دهند.

کاربردها و قیمت خرید و فروش قرص کلر
کاربردها و قیمت خرید و فروش قرص کلر

انواع قرص کلر

در حال حاضر انواع قرص  آنزیم دار و ساده ۹۰ % و ۷۰ % و قرص های کلر ۲۰ گرمی ساده برای ضد عفونی کردن آب جکوزی  و آبنماها با حلالیت ۱۰۰ % در آب و بدون ته نشینی در بازار وجود دارد.

هر یک عدد قرص ها را می توان برای تصفیه ۱۵ هزار لیتر آب در یک هفته  استفاده کرد. از مزایای این قرص این است که به آرامی در آب پخش شده و دیگر نیاز به استفاده مکرر از پودر کلر به صورت روزانه نیست.

این قرص ها برای ضدعفونی استخرهایی که فقط آخر هفته استفاده می شوند یا در طول هفته امکان ضدعفونی کردن استخر با پودر کلر را ندارند، بسیار ایده آل است زیرا با تابش نور خورشید پودر کلر استفاده شده در استخر بی اثر خواهد شد.

مواد شیمیایی مرتبط با قرص کلر

احتیاط  هنگام مصرف قرص کلر

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان انواع قرص های ضد عفونی کننده را با سایر مواد شیمیایی مانند پاک کننده های خانگی مخلوط نکنید. استفاده از این ترکیبات در استخرهای پرورش ماهی به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا اثرات جانبی زیادی غیر از مرگ نیز برای آنها به دنبال خواهد داشت.

از آنجاییکه گاز حاصل از حل کردن قرص های کلر کات کبود دار در آب بسیار خطرناک است حتما موقع باز کردن بسته بندی کلر و حل نمودن آن در آب از ماسک استفاده کنید و در محیط باز این کار را انجام دهید تا گازهای حاصل از طریق حلق و بینی استشمام نشود.

پودر و انواع قرص را در مکان خشک و خنک و دور از نور آفتاب و به دور از مواد قابل احتراق نگهداری کنید. قرص ها و حتی بسته بندی های آنرا دور از دسترس کودکان قرار دهید.

کاربرد قرص کلر

داشتن استخر در محوطه ویلا نیاز به سرمایه گذاری زیادی ندارد ولی برای حفظ پاکیزگی آب باید تمهیداتی را در نظر بگیرید. مهمترین عامل برای حفظ  پاکیزگی آب استخر افزودن کلر به آب است. کلر انواع مختلفی دارد اما موثرترین و راحت ترین نوع آن قرص های کلر هستند.

کلربه عنوان  ضد عفونی کننده برای حفظ ایمنی آب استخر در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. ضدعفونی کننده های حاوی کلر با از بین بردن عوامل بیماری زا در آب مانع بیماری هایی مانند اسهال، عفونت گوش شناگران و بثورات پوستی از جمله سندرم پای ورزشکار می شوند و به ایمن نگه داشتن آب کمک می کنند.

استفاده از قرص های کلر آسان است و در مقایسه با کلر پودری یا مایع با سرعت بسیار پایدار و یکنواخت در آب استخر پخش می شوند. در طول تجزیه قرص کلر در آب دو ترکیب اسید هیپوکلروس و یون های هیپوکلریت در آب تولید می شود.

هر دو ترکیب با اکسید کردن آلاینده های موجود در استخر، آب  را به طور فعال ضدعفونی می کنند. در حالی که یون های هیپوکلریت  آهسته تر آزاد می شوند ولی اسید هیپوکلروس به محض تماس با آب شروع به کار می کند. این دو ترکیب میکروب ها را از بین برده و آب را جهت شنا تصفیه و ایمن سازی می کنند.

قرص های کلر یک راه مطمئن موثر و مقرون به صرفه برای ضدعفونی کردن استخر است. آنها طوری طراحی شده اند که به تدریج حل شده و کلر را در آب آزاد می کنند و کوچک و کوچکتر می شوند.

آنها به دلیل سهولت استفاده در بین دارندگان استخر بسیار محبوب هستند. برخلاف گرانولی یا مایع ، هیچ اندازه گیری دقیقی در مورد قرص ها وجود ندارد. بنابراین باید مقدار مناسب قرص را با توجه به اندازه استخر خود مورد استفاده قرار دهید.

میزان مصرف قرص کلر

همانطور که شرح داده شد قرص های کلر در انواع  ۷۰% و ۹۰% در بازار موجود هستند. میزان مصرف قرص کلر در استخر شنا به حجم آب، اندازه استخر، نوع قرص  و همچنین میزان استفاده از آن بستگی دارد.

به عنوان مثال قرص کلر ۲۰۰ گرمی ۹۰% را می توانید جهت ضدعفونی  ۱۵۰۰۰ لیتر آب برای یک هفته استفاده کنید. اگر با این مقدار کلر به نتیجه مطلوب نرسیدید، می توانید مجددا ۱۰۰ گرم قرص کلر را به آب اضافه کنید. فرمول کلی پذیرفته شده برای استفاده از قرص کلر، ۱ عدد قرص ۲۰۰ گرمی برای هر ۲۰ هزار لیتر آب استخر به مدت یک هفته است.

پس از کلر زنی باید مقدار کلر آب و سطح PH را بررسی نمایید. در بهترین حالت سطح کلر آب بین ppm 1.5 تا  ۳ و PH باید در بین ۷.۲ تا ۷.۶ باشد.

روش های پخش قرص کلر در آب

کلر یکی از مهمترین ترکیبات ضدعفونی کننده آب است که روش های مختلفی برای استفاده از آن وجود دارد. استفاده از کلرزن های خطی (inline) یکی از روش های پخش کلر در آب است. با این روش مقدار ثابتی کلر در آب حل می شود و می توان آن را بر حسب میزان بار آلودگی و دفعات استفاده از استخر مشخص کرد.

استفاده از کلرزن های گازی روش دیگری است که امروزه کمتر متداول است و درصد بالایی کلر را وارد آب استخر می کند. این روش فقط شب ها که هیچ شناگری در استخر نیست مورد استفاده قرار می گیرد.

روش سوم استفاده از سیستم های اتوماتیک است که  به راحتی پارامترهای کیفی آب را اندازه گیری کرده با دریافت فرمان شروع یا توقف از طریق اوپراتور کار تزریق کلر را با اندازه مشخص انجام می دهند.

استفاده از سیستم های اتوماتیک برای استخرهای خصوصی و عمومی بسیار راحت و مناسب است زیرا احتمال خطای انسانی را به حداقل رسانده و سلامت و کیفیت آب استخر را تضمین  می کند.

خرید قرص کلر

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن