عمومی

جیوه خفاش چیست و چه خاصیت معجزه گری دارد؟

جیوه خفاش و اثر شفابخش آن یکی از شایعاتی است که باعث شده زیست گاه این موجودات توسط انسان تخریب شود که در نهایت باعث از بین رفتن این موجودات مفید خواهد شد. جیوه خفاش ماده ای است که از چیزی شبیه به تخم مرغ در مکان هایی که خفاش ها زندگی می کنند بدست می آید و به خاطر این ماده لانه خفاش به قیمت بالایی خرید و فروش می شود. در ادامه در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود.

خفاش از نظر دسته بندی موجودات زنده جزء پستانداران است و البته تنها پستانداری است که پرواز می کند. خفاش مانند پرندگان پر ندارد و بالهای آن از جنسی شبیه چرم با خاصیت ارتجاعی است و به راحتی بین انگشتان و استخوان های دست ها کشیده می شود.

خفاش ها از نظر تغذیه ای نیز متفاوت هستند حدود ۷۰%  حشره خوار و باقی آنها میوه خوار هستند البته در بین خفاش ها براساس زیست گاه ، خفاش ماهی خوار و خون آشام نیز وجود دارد. این موجودات شب زی در تمام نقاط جهان یافت می شوند و نقش بسیار مهمی در از بین بردن حشرات و پراکنده کردن دانه های میوه دارند. خفاش ها معمولا لانه سازی نمی کنند و به صورت آویزان از پا در مکان های تاریک و خلوت مانند زیر پل ها ، شاخه درختان بزرگ در دل جنگل  و در غارها زندگی می کنند.

جیوه خفاش چیست و کجا پیدا می شود؟

جیوه خفاش یکی از موضوعاتی است که اخیرا آگهی خرید و فروش جیوه لانه خفاش در فضای مجازی زیاد می بینیم و البته قیمت گزاف آن و لانه خفاش مسئله ای که همه را ترغیب به دانستن واقعیت در رابطه با این ماده می کند.

همانطور که می دانید جیوه یکی از فلزاتی است که از زمان کشف تاکنون توسط  بشر بکار گرفته شده است. جیوه تنها فلز مایع  موجود در جهان است که رسوبات آن در سراسر زمین پیدا می شود. جیوه یک فلز بسیار سمی است که بیشتر در دماسنج ها و فشارسنج های پزشکی استفاده می شود.

این فلز به اشتباه در قرون گذشته به عنوان مرهم و گاهی به صورت خوراکی به عنوان یک ماده حیات بخش استفاده می شده است. این فلز تأثیرات مخربی برسیستم عصبی دارد و عوارض بسیاری از جمله  نارسایی حاد تنفسی، درماتیت، دمانس، تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم،  کونژکتیویت، برونشیت، پنومونی، ورم ریه، تب بخار فلزی و اختلالات نوروسایکوتیک، مشکلات تولید مثل و سمیت ژنی در رابطه با آن مشخص شده است. با توجه به این عوارض حالا جیوه خفاش برای اثرات شفابخشی به قیمت گزاف خرید و فروش می شود! بازار کلاهبرداری این ماده همچون بازار کلاهبرداری جیوه قرمز در ایران شدید گرم هست .

جیوه خفاش چیست و چه خاصیت معجزه گری دارد؟
جیوه خفاش چیست و چه خاصیت معجزه گری دارد؟

نکته:

همانطور که قبلا گفتیم خفاش ها معمولا لانه سازی نمی کنند ولی در برخی از غارهای قدیمی که سالها خفاش ها در آن زندگی می کنند چیزی شبیه به تخم مرغ  پیدا شده که موقع شکستن مایعی شبیه جیوه از آن خارج می شود.

خفاش ها به دلیل حساسیتی که نسبت به نور دارند ، در مکان های تاریک و بدون نور زندگی می کنند. افزایش جمعیت انسان ها موجب شده که خفاش ها برای زندگی جای دیگری نداشته باشند.  پشت بام های خالی، اتاق های زیر شیروانی، ساختمان های قدیمی و انبارها، همه مکان هایی گرم و مطمئن برای زندگی و پنهان شدن خفاش ها هستند.

گاهی وقت ها خفاش ها به دنبال مکانی موقت در زیر برآمدگی های ایوان خانه ها هستند. این خفاش ها به انسان حمله نمی کنند. آنها فقط برای مدتی کوتاه به دنبال یک پناهگاه امن و ایمن هستند. اگر کاری به کارشان نداشته باشیم،تا وقتی هوا سرد است بدون کمترین آزاری برای خودشان زندگی می کنند. هر چند برخی افراد با آویزان کردن یک ورق آلومینیم یا بالونی پر از گاز هلیم در نزدیکی محلی که خفاش لانه کرده، موفق می شوند او را وادار به ترک لانه اش کنند.

ماجرای قیمت جیوه خفاش و  لانه خفاش از کجا آغاز شد؟

اخیرا برداشت لانه های خفاش بازار مناسبی را برای سودجویان فراهم کرده چون از قرار معلوم بزاق خفاش ها که در این لانه ها یافت می شود در پزشکی کاربرد بسیار مهمی دارند. این سخنان در حالی است که روز به روز به دامنه این شایعه افزوده می شود و دوست داران محیط زیست نیز اکنون و با انتشار فیلم های مختلفی در فضای مجازی که در آن شیئی گلی شبیه تخم مرغ را می شکنند که از داخل آن سه قطره جیوه بیرون می آید را بیش از گذشته نگران زندگی این پستانداران پرنده کرده است.

آیا جیوه خفاش یا لانه خفاش حقیقت دارد ؟

در این رابطه رئیس اداره حفاظت محیط زیست از مردم خواست به شایعات لانه خفاش و جیوه خفاش  توجه نکرده و با اقدامات نسنجیده حیات این جانوران را به خطر نیاندازند. چون با بیدار کردن خفاش ها در فصل زمستان منجر به مرگ آنها و برهم زدن اکوسیستم طبیعی می شوند.

شایعه گرانبها بودن لانه خفاش ها که در فضای مجازی بیشتر به آن دامن زده شده عده ای را با هدف سودهای کلان ، روانه غارها از جمله غار آبی تاریخی سهولان ، دومین غار آبی کشور کرده است.

شایعه ای که تاکنون موجب به خطر افتادن جان هزاران خفاش در سراسر کشور شده است. لانه خفاش هیچ ارزش و بهایی برای فروش ندارد و چیزی که در فضای مجازی در رابطه با آن وجود دارد و به جیوه خفاش معروف است واقعیت علمی ندارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن