پلاستیکی و پلیمریصنایع شیمیایی

متیل متا آکریلات چیست و چه کاربردی دارد؟

متیل متا آکریلات (MMA) یک ترکیب آلی با فرمول CH2 = C (CH3) COOCH3 و متیل استر متاآکریلیک اسید است. متیل متا آکریلات مایعی بی رنگ و مونومری است که در مقیاس بزرگ برای تولید پلی متیل متاکریلات (PMMA) تولید می شود.

متیل متاآکریلات یک رزین واکنشی است و از فرم پلیمری آن به عنوان چسب در دندانپزشکی ، جراحی ارتوپدی و چشم پزشکی استفاده می شود. فرم مونومر این ترکیب بر روی عضله صاف به طور سیستمیک اثر آرامش بخشی دارد ، که ممکن است در نتیجه پاسخ با واسطه اکسید نیتریک باشد. در ادامه در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود.

ویژگی های متیل متا آکریلات

متیل متاكریلات به عنوان اسید MMA یا متیل متاكریلیک نیز شناخته می شود و متعلق به گروه ترکیبات آلی است كه به عنوان استرهای انوآت شناخته می شوند. این ترکیب به عنوان یک مایع ، محلول (در آب) و یک تركیب بازی بسیار ضعیف (اساساً خنثی)  وجود دارد. در داخل سلول ، متیل متا آکریلات در درجه اول در سیتوپلاسم قرار دارد. این ترکیب را می توان از اسید متا آکریلیک بیوسنتز کرد .  MMA دارای طعم اکریلیک ، معطر و میوه ای است.

مونومر متیل متا آكریلات به عنوان یك مایع بی رنگ و شفاف ظاهر می شود که کمی در آب حل می شود و روی آب شناور می شود. بخارات آن سنگین تر از هواست و  چشم و سیستم تنفسی را تحریک می کنند.

ظروف  حاوی آن باید به شدت عایق بندی شده و یا در یخچال حمل شوند. یک بازدارنده مانند هیدروکینون ، هیدروکینون متیل استر و دی متیل تی-بوتیل فنل برای جلوگیری از شروع پلیمریزاسیون همیشه به آن اضافه می شود. در صورت گرم شدن یا آلودگی با اسید یا باز قوی  این ماده شیمیایی ممکن است با واکنش گرمازا پلیمری شود. اگر پلیمریزاسیون در داخل یک ظرف انجام شود ، ممکن است ظرف منفجر شود.

کاربردهای متیل متا آکریلات

مونومر متیل متا آکریلات به راحتی پلیمری شده و هموپلیمرها و کوپلیمرهای با وزن مولکولی بالا را تشکیل می دهد.  استفاده اصلی مونومر MMA ، تشکیل هوموپلیمر پلی متیل متااکریلات (PMMA) برای تولید ورق های اکریلیک ریخته گری و اکسترود شده است. ورقه های ریخته گری از وضوح نوری خوب ، شفافیت بالا و پایداری در برابر اشعه ماورا بنفش برخوردار هستند. برنامه های کاربردی آنها شامل موارد زیر است:

 • جایگزین های شیشه نشکن
 • لعاب ایمنی
 • صفحه ها و نمایشگرها
 • وسایل روشنایی در فضای باز
 • وسایل و قطعات لوله کشی
متیل متا آکریلات چیست و چه کاربردی دارد؟
متیل متا آکریلات چیست و چه کاربردی دارد؟

علاوه بر موارد فوق بیشترین استفاده برای MMA به عنوان کومونومر در رنگ ها و پوشش ها ، مانند رنگ های خارجی و پوشش های کاغذی است. پلیمرها و کوپلیمرهای MMA در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

 • پوشش های فلزی و فویل
 • تصفیه های صنعتی
 • جلا دهنده های کف
 • پرداخت پارچه
 • چسب و مهر و موم
 • مصالح و مواد ساختمانی
 • اصلاح کننده های ضربه  PVC
 • بسته بندی
 • جوهرها

بهتر است بدانید:

این پلیمرها به عنوان رزین های قابل حمل در آب ، حلال و پراکندگی برای این کاربردها تولید می شوند. رزین های متیل متاكریلات-بوتادین-استایرن (MBS) به عنوان اصلاح كننده های ضربه برای پی وی سی شفاف و سفت و سخت مورد استفاده قرار می گیرند كه نمونه آن بطری ها هستند.

علاوه بر این  MMA می تواند تا حدی جایگزین مونومر استایرن در رزین های پلی استر غیر اشباع شود تا مقاومت در برابر آب و هوا و عمر طولانی تر در فضای باز داشته باشد. برای محصولاتی مانند تابلو ، صفحه نمایش ، محفظه حمام  آبگرم و سطوح رومیزی ، و همچنین چراغ های خودرو و وسایل روشنایی ، می توان پلیمریزاسیون MMA را به شکل جامد در آورد.

این ترکیبات همچنین به عنوان چسب های مهندسی کاربرد دارند. اینها چسب های مایع ، واکنشی و بادوام برای اتصال انواع مختلفی از بسترها هستند که از مونومر MMA با PMMA تشکیل شده اند. سیستم های رزین واکنش پذیر MMA با ویسکوزیته کم و به سرعت عمل می کنند و برای آب بندی و پر کردن ترک ها و منافذ سطح و سازه های بتونی بسیار موثر هستند. سایر کاربردهای کوپلیمر MMA شامل لخته سازهای معدنی ، پلیمرهای تثبیت کننده خاک ، تولید مواد ضد آب و مایعات حفاری میدان نفتی است.

ایمنی و مدیریت خطر برای  MMA

توجه کافی به ایمنی به دلایل مختلفی هنگام کار کردن با متیل متاآکریلات بسیار مهم است .  MMA  مایعی قابل اشتعال و بی رنگ است که در دمای -۴۸ درجه سانتی گراد ذوب شده و در دمای ۱۰۱ درجه سانتی گراد می جوشد. در حالی که MMA  در بیشتر حلال های آلی  محلول است  اما در آب محلول نیست.

تماس مستقیم با MMA علاوه بر اشتعال ، می تواند باعث تحریک چشم ، پوست ، بینی و گلو شود. متیل متاكریلات كه به عنوان یك حساس كننده پوست در نظر گرفته می شود ، می تواند در اثر تماس واكنش های آلرژیك ایجاد كند  در نتیجه تماس های بعدی می تواند باعث خارش و بثورات پوستی شود. حتی به طور جدی تر  استنشاق بخار یا مه MMA می تواند باعث تحریک بینی ، گلو و ریه ها شود و در غلظت های بالا کشنده باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن