کشاورزی و دامپروری

سم قارچ کش دومارک چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

سم دومارک یک قارچ کش سیستمیک است که برای کنترل بیماری های سطحی سیب و محصولات جالیزی و سبزیجات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. ماده موثره این قارچ کش تتراکونازول است و به خصوص برای درمان سفیدک پودری سیب درختی که یکی از مشکلات اساسی و مهم تولید این محصول است مورد استفاده قرار می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این قارچ کش معروف در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه ما باشید.

قارچ کش ها ، علف کش ها و حشره کش ها همه جزء سموم دفع آفات هستند که در محافظت از گیاهان استفاده می شوند. قارچ کش نوع خاصی از سموم دفع آفات است که با مهار یا از بین بردن قارچ های بیماری زا ، بیماری قارچی را کنترل می کند. همه بیماری های ناشی از قارچ ها به اندازه کافی توسط قارچ کش ها قابل کنترل نیستند. بیماری های ناشی از انواع دیگر ارگانیسم ها ، اختلالات ناشی از عوامل غیر زنده و آسیب حشرات نیز توسط قارچ کش ها کنترل نمی شود. بنابراین ضروری است که قبل از استفاده از قارچ کش ، ابتدا علت بیماری و علائم آن مشخص شود.

خرید سم قارچ کش دومارک

قیمت خرید و فروش سم قارچ کش دومارک بر اساس اندازه بسته بندی آن در بازار متفاوت است قارچ کش ها اغلب یک بخش حیاتی از مدیریت بیماری های گیاهی هستند و بسیاری از بیماری ها را به طور رضایت بخشی کنترل می کنند. اسپری کردن روش مصرف قارچ کش دومارک  و اکثر قارچ کش ها است. این سم  بر روی سطح محصولات برای محافظت در برابر بیماری قارچی اسپری می شود. قارچ کش ها به صورت گرد و غبار ، گرانول ، گاز و  یا مایع مصرف می شوند.

طریقه کاربرد و مصرف سم قارچ کش دومارک برای پوشش مناسب محصولات کشاورزی معمولاً از ۲۰ تا ۱۵۰ گالن در هکتار (۲۰۰ تا ۱۴۰۰ لیتر در هکتار) برای اسپری های رقیق و ۵ تا ۱۰ گالن در هکتار (۵۰ تا ۱۰۰ لیتر در هکتار) برای اسپری های زمینی کنسانتره و با هواپیما است.

تتراکونازول بکار رفته در این سم مسیر متابولیکی تولید ارگوسترول را در قارچ مهار می کند. این امر باعث اختلال در عملکرد غشای سلولی شده و منجر به مرگ قارچ می شود. تتراكونازول به عنوان روش پیشگیری و درمان در محصولات زراعی استفاده می شود.

عوارض حاصل از کاربرد سم قارچ کش دومارک چیست؟

در صورت بلع تصادفی این ماده یک لیوان آب بنوشید ولی استفراغ را القا نکنید مگر اینکه توسط مرکز کنترل سم یا پزشک توصیه شود.

در صورت تماس این ترکیب با پوست لباسهای آلوده را در بیاورید و پوست را بلافاصله به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه با آب فراوان بشویید.

در صورت تماس با چشم آنها را باز نگه دارید و به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه به آرامی با آب بشویید. لنزهای تماسی را در صورت وجود پس از ۵ دقیقه اول برداشته و سپس شستشوی چشم را ادامه دهید.

این محصول ممکن است برای ماهیان و بی مهرگان آبزی سمی باشد بنابراین به طور مستقیم آنرا در آب یا در مناطقی که آب سطحی وجود دارد ، استفاده نکنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا