کشاورزی و دامپروری

سم قارچ کش لونا چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟

سم لونا یک قارچ کش جدید با اثرات سیستمیک است که برای کنترل سفیدک پودری بسیار موثر است. در فرمولاسیون قارچ کش لونا دو ماده موثره تری فلوکسی استروبین و فلوپیرام است که به ترتیب از خانواده استروبیلورین ها و بنزامید هستند. مصرف قارچ کش لونا برای کنترل تمام بیماری های لکه برگی و پوسیدگی های میوه موثر است.

از مزایای مصرف سم لونا کاربرد آن در مدیریت مقاومت و تلفیقی محصول است زیرا این سم به صورت ترکیبی ساخته شده است و می تواند ایجاد مقاومت نسبت به این آفت کش را کاهش دهد. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در رابطه با این سم ارائه می شود.

کاربرد سم لونا

قارچ کش لونا یک سم سیستمیک نفوذی است که از طریق برگ ها پس از محلول پاشی وارد گیاه شده و در کل ساختار گیاه پخش می شود. این سم در پیشگیری و درمان طیف گسترده ای از بیماری ها از جمله تمام بیماری های لکه برگی، پوسیدگی های میوه، سفیدک های پودری  انگور، لکه های سیاه سیب، سفیدک های سطحی گوجه و خیار مفید است.

استفاده از لونا کیفیت و عمر مفید میوه را افزایش داده و با کاهش خسارت و خرابی بازدهی محصولات را افزایش می دهد.

قیمت خرید و فروش سم لونا

قارچ کش لونا جزء سم های خارجی و وارداتی است بنابراین قیمت خرید و فروش آن با نوسانات قیمت دلار تغییر می کند. این سم در ظروف ۱۰ ، ۵ ، ۱ لیتری و ۲۵۰  سی سی خرید و فروش می شود و باید قبل از مصرف آنرا طبق دستورالعمل رقیق کرد و مورد استفاده قرار داد.

بهترین زمان مصرف سم لونا

برای جلوگیری از پوسیدگی میوه ، قارچ کش لونا باید به عنوان یک روش محافظتی از زمان اولین شکوفه دهی توت فرنگی تا برداشت محصول استفاده شده و یک روز قبل از برداشت مصرف آن قطع شود.

در بیماری برگ میوه نرم، بهترین زمان استفاده از قارچ کش لونا برای کسب بهترین نتیجه، اقدام به سمپاشی با دیدن اولین علامت بیماری است.  برای استفاده از این سم باید آنرا به صورت ۰.۸ لیتر بر هکتار در ۳۰۰ الی ۱۰۰۰ لیتر آب حل کرده و مورد مصرف قرار دهید.

عوارض سم لونا

برای استفاده از این قارچ کش مانند تمام سموم دفع آفت دیگر باید از تجهیزات حفاظتی مانند ماسک و دستکش استفاده کنید تا دچار عوارض نشوید. در صورت مسمومیت با این سم باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

همچنین توجه داشته باشید که ظروف مورد استفاده در سمپاشی را نباید در آب های جاری ، نهرها و رودخانه بشوئید زیرا به عنوان یک ماده شیمیایی ممکن است برای محیط زیست خطرناک باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن