کشاورزی و دامپروری

سم قارچ کش تری دمورف (کالکسین) چیست؟

تری دمورف که با نام تجاری کالکسین نیز شناخته می شود یک قارچ کش سیستمیک با اثرات حفاظتی و درمانی است. این قارچ کش متعلق به گروه مورفولین ها بوده و برای کنترل بسیاری از بیماری ها خصوصا سفیدک سطحی بسیار موثر است.

این سم توسط برگ و ریشه جذب شده و پس از انتشار در کل گیاه با ممانعت از کاهش استروئیدها و ایزومری شدن آنها قارچ های بیماریزا را از بین می برد. نیمه عمر این سم ۱۴ تا ۳۴ روز است و می توان از آن برای ریشه کنی بیماریهای قارچی نیز استفاده کرد. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود پس لطفا همراه ما بمانید.

قیمت خرید و فروش سم قارچ کش تری دمورف

این سم در بطری های نیم و یک لیتری در بازار موجود است و زمان مصرف باید به نسبت های ذکر شده بر روی بسته بندی رقیق شده و مورد استفاده قرار بگیرد. شایان ذکر است که فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.

کاربرد سم قارچ کش تری دمورف

تری دمورف (کالکسین) می تواند قبل از شروع آلودگی طیف وسیعی از قارچ‌ های  رده‌ Ascomycetes, Basidiomycetes ،  Deuteromycete  را كنترل کند. اين قارچ كش به ويژه برای پیشگیری و درمان سفيدک های سطحی چغندر قند، سبزی ­ها ، غلات و چای موثر است . این سم همچنین برای کنترل سفیدک پودری در سبزیجات و کدوییان ، سفیدک پودری در غلات ، نخود و سیب استفاده می شود.

از دیگر مصارف این قارچ کش می توان به کاربرد آن همراه با کاربندازیم برای افزایش طیف مصرف آن در کنترل بیماری غلات اشاره کرد. همچنین می توان آنرا با قارچ کش های پروپیکونازول و تبوکونازول نیز مورد استفاده قرار داد.

علاوه بر این کالکسین با قارچ‌ كش‌ های دیگری مانند فن‌پروپی مورف، فن‌بوكونازول، سيپروكونازول، فلوزيلازول، پروپيكونازول، تبوكونازول و ترياديمنول قابل اختلاط است.

مقدار و زمان استفاده سم قارچ کش تری دمورف

مقدار مصرف این سم برای کنترل سفیدک پودری چغندر قند به محض مشاهده اولین علائم بیماری به صورت محلول پاشی  ۲ الی ۳ نوبت به فاصله ۲۰ روز با دوز ۰٫۷۵ لیتر در هکتار است. برای کنترل سفیدک پودری کدوییان و سبزیجات نیز به محض مشاهده اولین علائم بیماری باید این قارچ کش را به صورت محلول پاشی به میزان ۰٫۷ لیتر در هکتار مورد استفاده قرار داد.

عوارض سم قارچ کش تری دمورف

میزان سمیت (LD50) این قارچ کش برای پستانداران ۴۸۰ میلی گرم بر کیلوگرم بوده و برای زنبور عسل بی خطر است. زمان مصرف این سم برای پیشگیری از مسمومیت باید از تجهیزات حفاظتی مانند ماسک ، دستکش و عینک استفاده کرد و در صورت آلوده شدن پوست با این سم فورا محل را با آب و صابون شستشو دهید.

تری دمورف در بسته بندی اصلی خود، در انبارهای سر پوشیده و خشک و خنک به دور از تابش مستقیم خورشید با دمای ۳۰-۰ درجه سانتی گراد، به مدت دو سال پایدار است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن