کشاورزی و دامپروری

آشنایی با کاربردهای سم حشره کش دیکلرووس (دی کلرووس)  

دیکلرووس (Dichlorvos)  یک سم حشره کش و کنه کش با اثرات تماسی – گوارشی است که برای کنترل طیف گسترده ای از آفات مورد استفاده قرار می گیرد. این حشره کش از گروه سموم ارگانوفسفره است و با نام تجاری ددواپ نیز در بازار خرید و فروش می شود.

دی کلرووس یک سم غیر سیستمیک نفوذی است که با اثرات تدخینی به سرعت و ضربه ای آفات مختلف را از بین می برد. این آفت کش را می توان برای آفات درختان میوه ، سبزیجات و صیفی جات مورد استفاده قرار داد.

قیمت این سم تحت تاثیر نوسانات قیمت دلار در بازار ایران متغیر است و شما می توانید به راحتی از فروشگاه های سموم کشاورزی آنرا خریداری نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این حشره کش در ادامه مقاله با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

کاربرد سم حشره کش دیکلرووس (دی کلرووس)

این حشره کش را می توان برای کنترل مگس های قارچ ، شته ها ، کنه های عنکبوتی ، کاترپیلارها ، تریپس ها و مگس های سفید در گلخانه ها و محصولات زراعی مورد استفاده قرار داد. این سم را می توان برای درمان انواع عفونت های ناشی از کرم های انگلی در حیوانات نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دی کلرووس را می توان برای کنترل و از بین بردن حشرات مکنده، لارو پروانه ها و سوسک ها (حشرات جونده) ،  مگس ها در پرورش قارچ و سایر گیاهان مورد استفاده قرار داد.

مکانیسم اثر سم حشره کش دیکلرووس (دی کلرووس)

همانطور که گفته شد دی کلرووس یک سم ارگانوفسفره است که با مهار آنزیم کولین استراز حشره را از بین می برد. این آفت کش در سیستم عصبی حشره اختلال ایجاد کرده و با تحریکات مداوم ناشی از استیل کولین باعث فلجی می شود که در نهایت با ناتوان کردن حشره برای تغذیه آن را از بین می برد.

مقدار مصرف سم حشره کش دیکلرووس (دی کلرووس)

مقدار مصرف این حشره کش برای کنترل شته ها ، تریپس ، عسلک ، مگس سفید سبزیها و جالیز – درختان میوه ۱ تا ۲ در هزار است.

  • برای کنترل آفات در صیفی جات و چای کاری ۰/۵ تا ۱ در هزار
  •  در سبزی کاری ها ۱.۵ تا ۲ در هزار
  • در گلخانه ها برای هر ۱۰۰ متر مکعب حجم ۸ سانتی متر مکعب از سم  ۵۰%EC
  • برای کنترل انواع شته، کنه دو نقطه و لاروهای برگخوار در پنبه : ۲.۵ تا ۳ لیتر در هکتار
  • تریپس، زنجرک، لاروهای برگخوار در انگور : ۲.۵ تا ۳ لیتر در هکتار
  • شته سیب ‌زمینی : ۱.۵ تا ۲ در هزار
آشنایی با کاربردهای سم حشره کش دیکلرووس (دی کلرووس)  
آشنایی با کاربردهای سم حشره کش دیکلرووس (دی کلرووس)

روش مصرف سم حشره کش دیکلرووس (دی کلرووس)

قبل از مصرف بطری محتوی سم را تکان دهید سپس نصف مخزن سمپاشی را پر از آب کنید و سپس مقدار توصیه شده حشره کش را داخل مخزن سمپاش ریخته و مابقی آب را به آن اضافه کنید.

ملاحظات اختصاصی سم حشره کش دیکلرووس (دی کلرووس)

حلالیت این حشره کش در آب با دمای ۲۵ درجه سانتی گراد حدود ۱% است. این سم در محیط مرطوب هیدرولیز شده و به اسید فسفریک تبدیل می شود. توجه داشته باشید دی کلرووس در آب و محیط های اسیدی به تدریج هیدرولیز شده و در محیط های قلیایی این فرآیند به سرعت اتفاق می افتد.

مصرف این آفت کش در دوزهای  توصیه شده برای گیاهان هیچ خطری ندارد. ولی آنرا با احتیاط برای گلسرخ، داوودی، و خیار استفاده کنید زیرا ممکن است در شرایط خاص نسبت به دی کلرووس حساسیت نشان دهند و گیاه سوزی رخ دهد.

به یاد داشته باشید که از اختلاط این آفت کش با ترکیبات قلیایی و چینومتیونات و پلی سولفیدها خودداری کنید. این سم به سرعت تجزیه می شود و اثرات آن فقط ۲ تا ۵ روز ماندگار است به همین دلیل دوره کارنس آن کوتاه (۲ روز) است بنابراین برای آفات گلخانه ای و سبزیجات بسیار مناسب است.

ملاحظات عمومی سم حشره کش دیکلرووس (دی کلرووس)

برای کسب بهترین نتیجه ، سمپاسی را در دمای ۲۵-۱۵ درجه و گیاهان نسبتا خشک انجام دهید. تاثیر دی کلرووس به شکل بخار بیشتر است ولی هیچ تاثیری روی تخم حشرات ندارد.

توجه داشته باشید که خیارهای در حال رشد را بطور مستقیم سم پاشی نکنید و در عوض بین ردیف ها را سمپاشی کنید.

برای جلوگیری از هر نوع آسیبی به گیاهان و محصولات زراعی از کاربرد آفت کش های دیگر به خصوص سموم گوگرد دار یک روز قبل و بعد از سم پاشی با حشره کش دیکلرووس خودداری کنید.

ملاحظات زیست محیطی سم حشره کش دیکلرووس (دی کلرووس)

تماس پوستی و گوارشی با این آفت کش به دلیل سمیت بالا باعث مسمومیت خواهد شد به همین دلیل هنگام سمپاشی حتما از تجهیزات حفاظت شخصی مانند ماسک ، دستکش و عینک استفاده کنید. در صورت مشاهده علائم مسمومیت فورا برای درمان به مراکز درمانی مراجعه کنید. این آفت کش برای حشرات مفید و زنبورعسل خطرناک است و باعث خوردگی آهن می شود.

سم را در جای خشک و خنک در بسته اصلی و به دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی و خوراکی ها نگهداری کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا