کشاورزی و دامپروری

آشنایی با کاربردهای سم موش کش و جونده کش وارفارین

وارفارین یکی از سموم بسیار موثر برای از بین بردن جوندگان و موش ها در انبارهای غلات ، مزارع و منازل است. این سم از گروه آنتی کواگولانت (كومارين) است و با مهار سنتز پروترومبین با خونریزی داخلی جوندگان را از بین می برد.

ما برای کنترل جمعیت جوندگانی همچون موش معمولی ، موش صحرایی و سنجاب ها مجبور به استفاده از سموم هستیم. این سموم به شکل پلت یا طعمه های مسموم تهیه می شوند. در نتیجه این جانوران با تغذیه از این طعمه ها مسموم شده و از بین می روند.

جونده کش وارفارین یکی از این سموم است که به طور گسترده استفاده می شود. قیمت خرید و فروش این سم در بازار بسته به شرکت تولید کننده و وزن بسته بندی متغیر است. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

موارد کاربرد سم موش کش و جونده کش وارفارین

وارفارین را می توان برای از بین بردن موش‌ های خانگی و انباری ها ، موش صحرایی ، سنجاب ها در مزارع، جنگل‌ ها و موش ها در مکان های صنعتی مورد استفاده قرار داد.

وارفارین بی بو و بی مزه است و وقتی با طعمه غذا مخلوط شود بسیار موثر است ، زیرا جوندگان به طعمه باز می گردند و به مدت چند روز تغذیه خود را ادامه می دهند.

استفاده از وارفارین به عنوان سم موش در حال حاضر در حال کاهش است ، زیرا بسیاری از جمعیت موش ها در برابر آن مقاومت شده اند و سموم با قدرت قابل توجه تر هم اکنون در دسترس هستند.

روش مصرف سم موش کش و جونده کش وارفارین

وارفارین را باید در مکان هایی که موش ‌ها و سایر جوندگان فعال و در رفت و آمد هستند ، استفاده کرد. در محیط های رو باز باید طعمه ها را بپوشانید.

برای کشتن سنجاب ها سم را با دانه گندم مخلوط  کنید و قبل از استفاده ۳-۲ ساعت در معرض هوای آزاد قرار دهید.

در داخل انبارهای غلات بهتر است طعمه ‌ها را داخل لوله قرار دهید و در صورت ضرورت طعمه های مسموم را جايگزين كنيد.

ملاحظات اختصاصی سم موش کش و جونده کش وارفارین

این جونده کش برای موش ها بسیار لذیذ است و ايجاد ترس نمی کند. برای محافظت از درختان در تاریخ مشخص و فقط بين ۱۵ مارس تا ۱۵ آگوست طعمه گذاری انجام دهید و هرگز در همه جا به صورت وسيع از این سم استفاده نکنید.

ملاحظات زيست محيطی سم موش کش و جونده کش وارفارین

سميت این موش کش برای پستانداران ۳۷۴- ۱۸۶ میلی ‌گرم بر کیلوگرم است. پرندگان نسبت به این آفت کش مقاوم هستند.

هنگام طعمه گذاری از دستکش استفاده کنید و در صورت تماس با پوست محل را با آب و صابون شستشو دهید. درصورت بروز علائم مسمومیت با در دست داشتن برچسب سم فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید.

برای پیشگیری از مسمومیت ثانویه لاشه را جمع آوری کرده ، دفن کنید یا بسوزانید. طعمه‌ های مسموم را دور از مواد غذایی و آب نگهداری کنید.

شرایط نگهداری

سم را در بسته بندی اصلی و دور از دسترس کودکان ، حيوانات خانگی خصوصاً سگ‌ ها و گربه ها نگهداری کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا