آرایشی و بهداشتیغذایی و دارویی

سوربیتول پودری چیست و چه کاربردی دارد؟

سوربیتول پودری که با نام های گلوسیتول و E420 نیز شناخته می شود نوعی کربوهیدرات است که متعلق به گروه قندهای الکلی به نام پلی اول ها است. این ماده به عنوان شیرین کننده در بسیاری از مواد غذایی مانند دسرهای یخ زده ، آدامس ها و کالاهای پخته شده و بسیاری از محصولات غیر خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد.

شیرینی این ماده ۶۰%  ساکارز است ولی یک سوم آن کالری دارد. سوربیتول طعمی شیرین ، خنک و دلپذیر از خود به جای می گذارد و یک ماده ضدعفونی کننده عالی و بافت ساز است که باعث پوسیدگی دندان نمی شود و ممکن است برای افراد دیابتی مفید باشد.

سوربیتول به طور طبیعی در انواع توت ها و میوه ها (به عنوان مثال سیب و توت سیاه) وجود دارد، به صورت تجاری نیز تولید می شود و متداول ترین پلی اول در ایالات متحده است. ایمنی سوربیتول توسط مقامات بهداشت جهانی تأیید شده است. اما اگر به مقدار زیاد خورده شود ، می تواند باعث ناراحتی دستگاه گوارش شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه در ادامه مقاله با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

قیمت خرید و فروش سوربیتول پودری

این ترکیب کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف به خصوص صنایع غذایی دارد و به صورت تجاری از گلوکز برای استفاده در غذاها و نوشیدنی های بسته بندی شده تولید می شود. قیمت پودر سوربیتول بر اساس وزن بسته بندی ، نوع آن و کیفیت محصول متفاوت است و بازار گسترده ای در سراسر جهان دارد.

کاربردهای سوربیتول پودری

سوربیتول برای اولین بار در سال ۱۸۷۲ کشف شد ، امروز به صورت تجاری توسط هیدروژناسیون گلوکز تولید می شود و به دو صورت مایع و پودری موجود است. سوربیتول در تولید شیرینی جات ، کالاهای پخته شده و شکلات که در معرض خشکی یا سفت شدن هستند، مفید است.

دلیل این امر این است که برخلاف پلی اول های دیگر مانند مانیتول مانع از دست رفتن رطوبت آنها می شود.  خاصیت تثبیت کننده رطوبت سوربیتول از این محصولات در برابر خشک شدن محافظت می کند و طراوت اولیه آنها را در حین نگهداری حفظ می کند.

سوربیتول بسیار پایدار است و می تواند در برابر درجه حرارت بالا مقاومت کند و در واکنش های قهوه ای شدن شرکت نمی کند. این ترکیب با سایر مواد غذایی مانند قندها ، مواد ژل زا ، پروتئین ها و چربی های گیاهی به خوبی کار می کند و ممکن است با سایر شیرین کننده ها اثرات هم افزایی داشته باشد.

سوربیتول را می توانید در غذاهای رژیمی ، شربت های سرفه ، آدامس های بدون قند ، دهانشویه و خمیر دندان پیدا کنید. شیرینی سوربیتول این ماده را برای محصولات براق کننده لب و مرهم لب نیز مفید می کند.

سوربیتول پودری چیست و چه کاربردی دارد؟
سوربیتول پودری چیست و چه کاربردی دارد؟

فواید مصرف سوربیتول پودری برای سلامتی

مانند اکثر قندهای الکلی این ترکیب خیلی شیرین نیست و کالری بالایی ندارد. سوربیتول در هر گرم حدود ۳۵ درصد کالری کمتری نسبت به سایر قندها دارد.

اما فواید این قند برای در سلامتی فراتر از کالری کمتر آن است. مطالعات مربوط به متابولیسم سوربیتول به دهه ۱۹۲۰ برمی گردد ، زمانی که محققان بررسی سوربیتول را به عنوان یک جایگزین بالقوه کربوهیدرات در افراد دیابتی آغاز کردند. از آن زمان ، فواید قندهای الکلی و نحوه استفاده بدن از آنها بهتر درک شده است. الکل های قندی اثر مثبتی بر سلامت دهان و دندان و قند خون دارند.

مزایای سوربیتول در بهداشت دهان و دندان

الکل های قندی از جمله سوربیتول  از چندین جهت برای سلامت دهان مفید هستند در درجه اول به دلیل غیرکاریوژنیک بودن است یعنی آنها در تشکیل حفره های دندانی نقشی ندارند. بنابراین استفاده از آنها در آدامس با عمل جویدن به تقویت جریان بزاق کمک کرده و از دندان ها در برابر باکتری های ایجاد کننده حفره محافظت می کند. به دلیل افزایش بزاق و خواص غیر سرطان زایی (همراه با طعم شیرین) الکل های قندی (سوربیتول و زایلیتول) در آدامس های بدون قند استفاده می شوند.

سوربیتول با سرعت کمتری نسبت به قند ، توسط برخی از باکتری های دهان و البته نه همه آنها تخمیر می شود. بنابراین ، سوربیتول به اندازه برخی الکل های قندی از دندان ها محافظت نمی کند اما نشان داده شده است که باعث کاهش حفره ها در مقایسه با قند معمولی می شود. به دلیل این ویژگی ها ، FDA سوربیتول و سایر الکل های قندی را برای سلامت دهان و دندان مفید می داند. سوربیتول همچنین در فرمولاسیون محصولات مراقبت از دهان و دندان مانند خمیر دندان و دهانشویه استفاده می شود.

مزایای سوربیتول برای دیابت

سوربیتول به آهستگی و به طور ناقص از روده کوچک انسان جذب می شود و هضم آن تا روده بزرگ ادامه می یابد جایی که متابولیسم آن کالری کمتری تولید می کند. به همین دلیل ، مصرف سوربیتول (در مقایسه با مقدار مساوی قند) ترشح انسولین را کاهش می دهد که در نتیجه به کاهش سطح گلوکز خون کمک می کند.

سوربیتول ممکن است به عنوان جایگزین قند برای افراد دیابتی مفید باشد زیرا به طور قابل توجهی قند خون را کاهش داده و پاسخ انسولین مرتبط با مصرف گلوکز را کاهش می دهد.

البته قبل از انتخاب غذاهای شیرین شده با سوربیتول و یا قندهای الکلی دیگر  باید در مورد سودمندی این پلی اول ها با یک متخصص دیابت مشورت کنید زیرا برخی از این محصولات ممکن است حاوی مواد دیگری باشند که ممکن است برای رژیم غذایی آنها مناسب نباشد.

سوربیتول پودری چیست و چه کاربردی دارد؟
سوربیتول پودری چیست و چه کاربردی دارد؟

فواید سوربیتول پودری برای پوست

سوربیتول در محصولات مراقبت از پوست به عنوان ماده مرطوب کننده و حافظ رطوبت استفاده می شود. سوربیتول همچنین به عنوان یک ماده غلیظ کننده عمل می کند و باعث بهبود بافت فرمولاسیون ها می شود. این ترکیب همچنین به عنوان یک ماده پری بیوتیک عمل می کند و به تغذیه باکتری های موجود در پوست کمک می کند.

پوست دارای میکروبیوم طبیعی است که به محافظت از آن در برابر باکتری های مضر و عفونت کمک می کند. وقتی تعادل میکروبیوم تحت تأثیر شستشوی زیاد ، محصولات نامناسب یا بیماری قرار می گیرد باعث ضعف سد پوستی و کاهش مقاومت در برابر عفونت ها می شود.

سوربیتول همچنین ممکن است برای پیشگیری از پیری پوست مفید باشد. با افزایش سن ، پوست به تدریج محتوای آب خود را از دست می دهد و دهیدراته می شود. چند لایه بالایی پوست شامل مواد و فاکتورهای مرطوب کننده طبیعی هستند. این لایه ها آب سلولهای پوست را جذب و نگه می دارد تا به مرطوب نگه داشتن پوست کمک کند.

به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری ، کاهش قابل توجه در محتوای آب این لایه ها در پوست منجر به خشکی پوست می شود و در نهایت منجر به چین و چروک خواهد شد. بنابراین ، استفاده از محصولاتی که حاوی مرطوب کننده هستند می تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کرده و علائم پیری را کاهش دهد.

ایمنی و خطرات سوربیتول پودری

با مطالعات علمی متعدد ثابت شده است که سوربیتول برای استفاده در مواد غذایی بی خطر است. سازمان مشترک غذا و کشاورزی / کمیته تخصصی مواد افزودنی غذایی سازمان بهداشت جهانی   (JECFA)  اظهار داشت که سوربیتول بی خطر است و مصرف روزانه قابل قبول (ADI) را برای سوربیتول “مشخص نشده” تعیین کرده است که امن ترین مقوله ای است که JECFA می تواند برای یک ماده غذایی قرار دهد.

ایمنی سوربیتول توسط مقامات بهداشتی در سراسر جهان ، از جمله سازمان بهداشت جهانی ، اتحادیه اروپا و کشورهای استرالیا ، کانادا و ژاپن بررسی و تأیید شده است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)  نیز سوربیتول را بی خطر می داند.

در حالی که ایمنی سوربیتول و سایر قندهای الکلی کاملاً مستند است ، بعضی از آنها در صورت مصرف زیاد ، می توانند باعث ناراحتی دستگاه گوارش از جمله گاز ، نفخ و اسهال شوند. در نتیجه ، غذاهایی که حاوی سوربیتول یا مانیتول هستند باید به دلیل اثرات ملین احتمالی برچسب هشدار داشته باشند.

همچنین سوربیتول را نباید با کلسیم یا سدیم پلی استایرن سولفونات مصرف کنید که برای درمان پتاسیم بالای خون استفاده می شوند زیرا ممکن است بافت روده را از بین ببرد. اگر برای تسکین یبوست از سوربیتول استفاده می کنید از استفاده همزمان سایر ملین ها خودداری کنید و حتما قبل از مصرف آنها با پزشک مشورت کنید.

خرید سوربیتول پودری

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن