کشاورزی و دامپروری

معرفی کاربردها و ویژگی های سم علف کش اگزادیازون

اگزادیازون (Oxadiazon) یک علف کش سیستمیک با خاصیت تماسی – انتخابی از گروه اکسادیازول است که برای کنترل علف هرز مزارع برنج کاری مورد استفاده قرار می گیرد. این مقاله شامل اطلاعات مفید و کاربردی درباره ویژگی‌ها و موارد کاربرد سم علف کش اگزادیازون است. همچنین اگر تصمیم به خرید سم علف کش اگزادیازونز دارید، برای آگاهی یافتن از قیمت خرید و فروش سم علف کش اگزادیازون در بازار سموم و آفت کش ها می‌توانید از لیست پیشنهادی فروشندگان سم علف کش اگزادیازون در انتهای مقاله استفاده نمایید. حجم محصول، نرخ ارز و شرکت تولیدکننده به طور کلی از عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت سم و آفت کش ها هستند؛ قیمت سم علف کش اگزادیازون نیز تحت تاثیر این موارد است.
لازم به ذکر است لیست فروشندگان پیشنهادی در پایان مقاله، همواره با اسامی معتبرترین شرکت‌های خوشنام و با سابقه فعال در زمینه فروش سم علف کش اگزادیازون به روزرسانی می‌شود.

این سم با جلوگیری از فتوسنتز، علف های پهن برگ و باریک برگ را از بین می برد و با نام تجاری رونستار نیز در بازار شناخته می شود. بهترین زمان مصرف این علف کش حدود پنج تا هشت روز پس از نشاکاری و زمانی است که سطح مزرعه کاملا از آب پوشیده شده است.

قیمت خرید و فروش این علف کش در بازار ایران به فاکتورهای مختلفی از جمله فرمولاسیون سم بستگی دارد و شما می توانید آنرا از فروشگاه های سموم کشاورزی تهیه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

مقدار و موارد مصرف سم علف کش اگزادیازون

این علف کش در ایران برای کنترل علف های هرز باریک برگ،  پهن برگ و جگن ها در مزارع برنج مورد استفاده قرار می گیرد. برای کنترل پس از رویش علف های هرز مزارع برنج  از جمله سوروف، اویارسلام ، لویی ، قاشق واش ، تیرکمان آبی ، سیرپوس، عدسک آبی و سل واش اگزادیازینون %۱۲  SL و  EC 12%  به مقدار ۴-۳ لیتر در هکتار مورد مصرف قرار می گیرد.

فرمولاسیون  EC 25% را به مقدار ۳ لیتر در هکتار می توان بعد از کاشت و قبل از سبز شدن علف های هرزی مانند  پیچک، انواع تاج خروس، سوروف و انواع ارزن وحشی در مزارع پیاز استفاده می شود.

کاربرد علف کش اگزادیازون

از دیگر کاربردهای این علف کش می توان به کنترل علف های هرز تک لپه ای و دو لپه ای در برنج و کنترل علف های هرز پهن برگ و باریک برگ در محل پرورش گیاهان زینتی،  پنبه، سویا، آفتابگردان ، درختان میوه، مرکبات و انگور اشاره کرد.

برای کسب بهترین نتیجه اگزادیازینون را باید قبل از دو برگی شدن سوروف، حدود پنج تا هشت روز پس از نشاکاری که مزرعه با حدود دو سانتی متر آب پوشیده شده است ، مورد استفاده قرار داد.

مکانیسم اثر سم علف کش اگزادیازون

این علف کش با مهار آنزیم پروتوپورفیرینوژن اکسیداز در فتوسنتز اختلال ایجاد کرده و مانع رشد و نمو علف های هرزی می شود که جوانه زده اند. این سم به دلیل دوام بالا در طول فصل از رشد علف های هرز جلوگیری کرده و آنها را از بین می برد.

این ترکیب به سرعت از طریق ساقه و برگ علف هرز جذب و متابولیزه شده و گیاه را از بین می برد ولی باقیمانده آن در گیاه تجمع نمی یابد.

معرفی کاربردها و ویژگی های سم علف کش اگزادیازون
معرفی کاربردها و ویژگی های سم علف کش اگزادیازون

سازگاری و اختلاط سم علف کش اگزادیازون

این سم قابلیت اختلاط با اکثر علف کش های رایج را دارد ولی قبل از اختلاط  باید آزمایش اختلاط انجام شود .از آنجاییکه برخی از گیاهان زینتی مانند میخک تا حدی نسبت به این علف کش مقاوم هستند بهتر است اگزادیازون پس رویش مصرف شود.

 ملاحظات زیست محیطی سم علف کش اگزادیازون

سمیت اگزادیازون  برای پستانداران ۵۰۰۰ > میلی ‌گرم بر كيلوگرم ، برای پرندگان ۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰ میلی ‌گرم بر كيلوگرم و برای ماهی ها ۲/۱ تا ۴/۱۵ میلی ‌گرم بر ليتر است. اگزادیازون در بدن پستانداران طی ۷۲ ساعت متابولیزه و از طریق ادرار و مدفوع دفع می گردد.

این علف کش برای پرندگان بی خطر است ولی برای ماهی ها سمیت متوسطی دارد. با اینحال بهتر است برای پیشگیری از مسمومیت ، دام و طیور را قبل از سمپاشی از محل دور کرده و از چرای دام ها در محلی که تازه سمپاشی شده جلوگیری کنید.  برای آسیب نرسیدن به موجودات آبزی از آلوده کردن آب های جاری به هر شکلی خودداری کنید.

 ملاحظات اختصاصی سم علف کش اگزادیازون

این سم ۳ تا ۶ ماه و به عبارتی تا فصل بعدی در خاک ماندگار است ولی بافت خاک را بهم نمی زند بنابراین برای کشت بعدی باید به این مسئله دقت کنید.

اختلاط این سم با خاک موقع مصرف، اثرگذاری آنرا کاهش می دهد و بهترین اثرگذاری را در مزارع مرطوب و تازه آبیاری شده دارد. توجه داشته باشید که در مزارعی که دچار تنش آبی هستند تا قبل از آبیاری از این سم استفاده نکنید.

ملاحظات عمومی سم علف کش اگزادیازون

هنگام استفاده از این سم حتما از لباس محافظ ، دستکش ، کلاه ،عینک و ماسک استفاده کنید و در صورت آلودگی پوست و چشم ها فورا محل را با آب فراوان شستشو دهید.

علائم مسمومیت شامل سرگیجه ، تهوع ، اختلال در بینایی ، اسهال و تب است. در این وضعیت به مصدوم آب خورانده ، او را وادار به استفراغ کنید و با در دست داشتن برچسب سم به مراکز درمانی مراجعه کنید. سم را در بسته بندی اصلی و در جای خشک و خنک دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

قیمت سم علف کش اگزادیازون

قیمت خرید و فروش سم علف کش اگزادیازون برحسب حجم و برند آن در بازار سموم و آفت کش ها متفاوت است. شما می توانید از طریق فروشندگان معتبری که در ادامه معرفی می شوند، با بهترین قیمت سم علف کش اگزادیازون مورد نظر خود را خریداری نمایید.

فروش ‌سم علف کش اگزادیازون

برای اطلاع از قیمت فروش سم علف کش اگزادیازون از لیست فروشندگان پیشنهادی در قسمت بعد استفاده نمایید. این لیست شامل معتبرترین فعالان و مراکز خرید و فروش سم علف کش اگزادیازون در بازار سم و آفت کش ها است. برای آگاهی از اطلاعات تماس، حوزه فعالیت، آدرس، تلفن و سایر کانال های ارتباطی فروشنده موردنظر، تنها کافی است روی گزینه «اطلاعات تماس» کلیک کنید.

 

خرید سم علف کش اگزادیازون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا