کشاورزی و دامپروری

آشنایی با کاربردها و قیمت خرید سم واپام (متام سدیم)

واپام (VAPAM) یک نماتدکش تدخینی است که به عنوان ضدعفونی کننده خاک نیز برای از بین بردن قارچ های خاکزاد و برخی از حشرات خاکزی مورد استفاده قرار می گیرد. این سم متعلق به گروه مونومتيل دی ‌تيوكاربامات‌ ها است که در خاک به گاز متیل ایزوتیوسیانات (متیل خردل) تبدیل شده و آفات موجود در خاک را از بین می برد.

قیمت سم واپام که با نام متام سدیم نیز در بازار شناخته می شود به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و شما می توانید آنرا از فروشگاه های سموم کشاورزی تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

مکانیسم اثر سم نماتدکش واپام (متام سدیم)

این سم پس از استفاده در خاک به اسید سیانیدریک تبدیل می شود و با مهار زنجیره انتقال الکترون در سلول تولید انرژی را مختل کرده و ارگانیسم های زنده را از بین می برد.

این سم در حالت محلول پایدار است ولی در خاک به سرعت تبخیر می شود. این ترکیب در خاک مرطوب تجزیه شده و به متیل ایزوتیوسیانات تبدیل می شود.

کاربردهای سم ضدعفونی کننده خاک واپام (متام سدیم)

این سم در ايران برای مقابله و کنترل نماتد های ريشه ‌گره ‌ای در گياهان گلخانه‌ ای مانند گوجه‌ فرنگی، فلفل و همچنین علف‌ های هرز خزانه توتون مانند گل جاليز، انواع  سلمک، تاج خروس، اويارسلام ، گاو پنبه، تاج ‌ريزی و غيره مورد استفاده قرار می گیرد.

این سم در ساير کشورها برای کنترل نماتد ها در داوودی، ميخک زينتی، خاک ‌های گلخانه ‌ای، گوجه فرنگی مزرعه‌ ای و گلخانه ای ، گياهان زينتی ، محصولات گلخانه ‌ای، گوجه فرنگی های گلخانه‌ ای ، خاک ‌های دارای پوشش، خاک ‌های آزاد، حشرات خاکزی و بيماری ‌هایی با عوامل خاکزاد و بذور علف هرز در داوودی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد عمومی این سم، ضد عفونی خاک پیش از کاشت علیه نماتد ها ، آفات ، حشرات خاکزی و قارچ است. توجه داشته باشید که قبل از مصرف متام سدیم باید خاک مزرعه را تا عمق مورد نظر شخم بزنید تا به شکل پودر در بیاید.

نحوه استفاده از متام سدیم (سم واپام)

برای کسب نتیجه بهتر پس از سم پاشی سطح خاک را با پلاستیک بپوشانید. مقدار مصرف متام سدیم از ۱۵۰ تا ۱۰۰۰ لیتر در هکتار به تنهایی و یا همراه با آب متغیر است.

۱۴۵ گرم متام سديم در مترمربع جهت کنترل نماتد ريشه‌ گره‌ ای در گلخانه مورد مصرف قرار می گیرد. جهت استفاده باید اين مقدار را به نسبت حدود ۵% يا بيشتر با آب مخلوط کرد و مورد استفاده قرار داد.

طریقه مصرف متام سدیم برای کنترل علف‌ های هرز خزانه توتون ۱۲۰ ميلی ‌ليتر در هر متر مربع خزانه سه هفته قبل از کشت است. ضد عفونی با این سم ۱ تا ۲ ماه قبل از کشت در گلخانه و بسته به نوع خاک به صورت يک سال در ميان توصیه می شود.

توجه داشته باشید که در زمان سمپاشی هیچ گیاهی در خاک کاشته نشده باشد و تا وقتی که تست جوانه‌‌ زنی را روی محصولات انجام نداده اید از کاشت آنها خودداری کنید.

در محیط گلخانه‌ ها این سم را نباید در فاصله ۲ متری از محصولات کاشته شده مورد استفاده قرار دهید. قبل از شخم زدن خاک را با آبیاری مرطوب کنید طوریکه آب به عمق ۱۵ سانتی متری خاک نفوذ کند .

آشنایی با کاربردها و قیمت خرید سم واپام (متام سدیم)
آشنایی با کاربردها و قیمت خرید سم واپام (متام سدیم)

ملاحظات اختصاصی سم واپام (متام سدیم)

برای کسب بهترین نتیجه هنگام مصرف این سم دمای خاک باید بالاتر از ۱۰ درجه باشد. از مصرف سم در صورت وجود بادهای شدید خودداری کنید و دمای خاک نیز بهتر است بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی گراد باشد.

یکی دیگر از کاربردهای این سم ضد عفونی خاک های سنگين جهت خزانه‌  فلفل ، گوجه فرنگی و توتون است. برای این منظور سم واپام تحت نظارت کارشناس با استفاده از پوشش پلاستيکی به مدت ۴۸  ساعت و حداقل ۲ ماه قبل از کاشت مورد استفاده قرار می گیرد.

ضدعفونی خاک با متام سدیم در سطح وسيع به هیچ عنوان مقرون به صرفه نيست به همین دلیل این سم فقط در سطوح کوچک مانند گلخانه ‌ها و خزانه‌ ها مورد استفاده قرار می گیرد. متام سدیم را می توان به صورت مخلوط با خاک نيز مورد استفاده قرار داد.

واپام در اثر تجزيه متيل ايزوتيوسيانات تولید می کند که به شدت موجب گياه ‌سوزی می شود برای جلوگیری از این وضعیت ضدعفونی خاک را بسته به بافت خاک یک یا دو ماه قبل از کاشت انجام دهید تا سمیت خاک برطرف شود. این سم برای کلیه نباتات خطر گیاهی سوزی دارد.

ملاحظات زیست محیطی سم واپام (متام سدیم)

سميت نماتدکش واپام برای پستانداران ۱۸۰۰-۲۸۵ میلی ‌گرم بر کیلوگرم ، برای پرندگان ۵۰۰۰-۵۰۰ میلی ‌گرم بر کیلوگرم، برای ماهی‌ ها ۲ /۳۵- ۳/۰ میلی‌ گرم بر لیتر و برای دافنی ها ۳/۲ میلی ‌گرم بر لیتر است.

توجه داشته باشید که پس از سمپاشی حداقل برای مدت یک شبانه ‌روز از ورود افراد و احشام به محل جلوگيری شود. بعد از سمپاشی چندين هفته طول می کشد تا باقيمانده سم از خاک خارج شود. جهت تسریع تهويه خاک و خروج سريع ‌تر گاز حاصل از سم واپام می توانید از چنگک استفاده کنید. مدت زمان لازم برای خروج سم از خاک به نوع خاک دارد مثلا خروج گاز‌های سمی از خاک‌ های رسی و حاوی مقادیر بالای مواد آلی به زمان بیشتری نیاز دارد.

ملاحظات عمومی سم واپام (متام سدیم)

بخارات واپام برای همه نباتات سمی است و استفاده از آن در مزارع یا مجاورت زمین های زراعی و باغ ها ممنوع است. این سم برای مس و برنج خورنده است و دقت داشته باشید که حتما پس از سمپاشی وسایل كار و سمپاش ها را با آب شستشو دهید. استفاده از این سم در خاکی که دمای آن كمتر از ۱۵ باشد فایده ای نخواهد داشت .

هنگام استفاده از سم حتما از دستکش ، ماسک ، کلاه و تجهیزات ایمنی استفاده کنید تا مواجهه بدن با سم به حداقل برسد. این سم پادزهر اختصاصی ندارد و درمان مسمومیت علامتی است. در صورت مشاهده علائمی مانند سرگیجه ، سردرد ، اختلال در تنفس و بینایی فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید. سم را در محل خشک و خنک به دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن