Fa_flag   En_flag
company1
company2
company3
company0
آزمایشگاهیصنایع شیمیایی

بالن فلورانس چیست؟ – و کاربرد های آن

بالن فلورانس یک بالن ته گرد و از لوازم آزمایشگاهی است که برای نگه داری مایعات، تقطیر، جوشاندن و حرارت دادن مایعات استفاده می شود. این بالن ها از جنس بورو سیلیکات بوده و در هم زدن مایعات نیز کاربرد دارد. در این مقاله نشریه جهان شیمی فیزیک به معرفی این بالن و کاربرد آن در آزمایشگاه شیمی می پردازیم.

فهرست مطالب :

۱- بالن های آزمایشگاهی

۲- کاربرد بالن های آزمایشگاهی

۳- بالن فلورانس چیست؟

۴- کاربرد بالن فلورانس

۵- تشخیص بالن های اصل از تقلبی و خرید و فروش آن ها

۶- شباهت و تفاوت بالن های فلورانس و ته گرد

۷- شستشوی بالن های آزمایشگاهی

۱- بالن های آزمایشگاهی :

در بین وسایل آزمایشگاهی بالن های آزمایشگاهی مهم ترین و پرکاربردترین آن ها هستند. به طوری که از ساختن محلول ها گرفته تا نگه داری و حتی انجام واکنش های شیمیایی همگی در بالن های آزمایشگاه انجام می شود. همه آن ها تقریبا دارای شکل کلی یکسانی هستند. شکل آن ها به صورت کره ای است که گردنی بلند دارد و بسته به انواع آن ها با هم تفاوت های کوچکی دارند. این بالن ها در دو جنس شیشه ای و پلاستیکی ساخته می شوند. از انواع این بالن ها می توان به بالن های ته صاف، ته گرد، حجمی (ژوژه)، فلورانس، تقطیر و گونه های دیگر اشاره کرد. بعضی از انواع این بالن ها می توانند دو دهانه، سه دهانه و… باشند و کاربردهای مختلفی چون ورود چند ماده با هم و یا خروج ماده ای دیگر، داشته باشند.

بالن های آزمایشگاهی
بالن های آزمایشگاهی

۲- کاربرد بالن های آزمایشگاهی :

بالن های آزمایشگاهی برای مصارف گوناگونی استفاده می شود. از بالن تقطیر برای تقطیر و تعیین نقطه جوش، از بالن حجمی برای رقیق کردن محلول ها و ساخت محلول ها با غلظت مشخص ومعین، از بالن کجلدال برای تعیین نیتروژن موجود در مواد، از بالن ته صاف برای جوشاندن مایعات استفاده می شود.

۳- بالن فلورانس چیست؟

یکی از بالن های آزمایشگاهی که بیشترین استفاده را در نگه داشتن مایعات در آزمایشگاه دارد، بالن فلورانس است. این بالن بیشتر از جنس بوروسیلیکات بوده و دارای بدنه ای کروی و دهانه ای بلند است که ته گرد و بیشتر ته صافی دارد. این بالن ها چون برای تقطیر و تعیین نقطه جوش به کار گرفته می شوند از شیشه هایی با کلفتی مختلف تهیه می شوند. ولی در مقابل حرارت مقاوم هستند و به راحتی شکسته نمی شوند. بالن های فلورانسی که ته گرد هستند، به دلیل این که حرارت به طور یکنواخت درون محلول آن پخش می شود و شعله به طور یکسان به همه قسمت های آن می خورد، می توانند در شعله مستقیم استفاده شوند بدون آن که شکسته شوند.

بالن فلورانس چیست؟
بالن فلورانس چیست؟

نکته :

برای نگه داری مایعات در این بالن ها از درپوش شیشه ای استفاده می شود ولی در هنگام گرما دادن به محلول داخل آن نباید درپوشش بسته باشد، چون فشار زیاد باعث شکستن آن و انفجار می شود.

۴- کاربرد بالن فلورانس :

از این بالن ها به خاطر داشتن ویژگی هایی چون شفافیت بالا، مقاوم بودن در برابر حرارت تا دمای ۵۰۰ درجه سانتیگراد و قابل استفاده در اتوکلاو برای انجام آزمایش های شیمیایی نظیر تقطیر، انجام واکنش های شیمیایی که نیاز به حرارت دادن داشته باشند و گرم کردن مایعات استفاده می شود. این بالن ها شوک حرارتی تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل می کنند. از این بالن ها در ذخیره ی محیط کشت نیز استفاده می شود و برای هم زدن مایعات و تعیین چگالی گازها نیز استفاده می شود.

۵- تشخیص بالن های اصل از تقلبی و خرید و فروش آن ها :

نمونه های اصل این بالن ها از جنس شیشه های پیرکس همان طور که گفته شد تا دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کنند، ولی نمونه های تقلبی دمایی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کنند. لوازم آزمایشگاهی از قبیل بالن های فلورانس را می توان با توجه به جنس و کیفیت آن ها از شرکت های مختلف به طور حضوری و یا به صورت اینترنتی خریداری کرد. بعضی از این ابزار باید از خارج از کشور با واسطه و یا به طور مستقیم خریداری شوند. قیمت های این وسایل نیز مانند بسیاری از وسایل دیگر تحت تاثیر قیمت ارز می باشد.

۶- شباهت و تفاوت بالن های فلورانس و ته گرد :

هر دو این بالن ها از جنس شیشه پیرکس مقاوم در مقابل حرارت ساخته شده اند. هر دو دارای بخش کروی و گردنی بلند هستند و برای حرارت دادن یکنواخت مناسب هستند. بالن های فلورانس نسبت به بالن های ته گرد گردن بلندتری دارند. همچنین گردن آن ها نسبت به بالن های ته گرد پهن تر بوده و موارد استفاده بالن های ته گرد بیشتر است.

شباهت و تفاوت بالن های فلورانس و ته گرد
شباهت و تفاوت بالن های فلورانس و ته گرد

نکته :

در هنگام استفاده از بالن های فلورانس ته گرد چون امکان استقرار آن ها نیست، باید از گیره و پایه برای ثابت نگه داشتن آن ها استفاده شود. در هنگام اتصال به گیره باید دقت داشت که خیلی سفت نباشد که باعث شکسته شدن شود. وقتی هر وسیله آزمایشگاهی را روی حرارت قرار می دهیم بهتر است از سه پایه و توری فلزی استفاده کنیم.

۷- شستشوی بالن های آزمایشگاهی :

ابتدا آب و مایع ظرفشویی داخل بالن ها ریخته شده و درپوش آن گذاشته می شود و خوب تکان داده می شود. با برس لوله شوی نیز می توان مواد چسبیده به دیواره های آن را تمیز کرد. بعد از آب کشی آن ها را با آب مقطر کر می دهند و خشک می کنند.

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا