Fa_flag   En_flag
company1
company2
company3
company0
کشاورزی و دامپروری

تفاله چغندر قند چیست ؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش آن

تفاله چغندر قند محصول فرعی و جانبی است که از صنعت چغندر قند بدست می آید.  به دلیل فرآوری ، تفاله چغندر قند حاوی مقدار بسیار کمی  قند می باشد . زمانی که قند ، آب و موادی دیگر از چغندر قند خارج شود ، تفاله آن بدست می آید. سپس تفاله ها را بوسیله دستگاه های مخصوص خشک می کنند و از آن برای جیره خوراکی حیوانات استفاده می کنند.

تفاله چغندر قند خشک معمولاً با اضافه کردن ملاس یا بدون ملاس تولید می شود. و بویی خاص و مخصوص به خود را دارد.  مصرف تفاله چغندرقند در جیره غذایی حیوانات  هیچ تاثیر منفی بر روی آنها ندارد، اما این تفاله به تنهایی نمی تواند مواد مغذی کافی را برای تغذیه حیوانات تأمین کند و باید به صورت ترکیب با مواد غذایی دیگر مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

کاربردهای تفاله چغندر

از این محصول می توان برای افزایش وزن اسب های کم وزن استفاده کرد ، زیرا تقریباً ۱۰۰۰ کیلو کالری انرژی را در هر پوند برای حیوانات تأمین می کند. مصرف این تفاله باعث تولید انرژی در بدن حیوان می گردد ولی این انرژی باعث افزایش گلوکز یا انسولین نمی شود و به آرامی برای تأمین پایدار انرژی ترشح می شود.

این محصول به دلیل چگالی بالای انرژی و فایده ای که برای میکروبیوم دارد ، یک عنصر رایج در کنسانتره دانه های تجاری است. از این محصول همچنین می توان به عنوان مکمل با ارزش غذایی بالا استفاده کرد. باید توجه داشته باشید که مصرف این محصول به صورت خشک ، می تواند باعث خفگی حیوانات شود . در  تفاله بدون ملاس کمتر از ۱۰ درصد قند وجود دارد و می توان گفت این یک غذای مناسب برای اسب هایی است که به رژیم کم قند نیاز دارند.

برای اینکه حیوانات سریع تر وزن بگیرند و رشد کنند ، می توان تفاله را با دانه هایی نظیر سبوس ، سویا و ذرت ادغام کرد و در جیره خوراکی حیوان قرار داد. این تفاله به خاطر شیرینی کمی که دارد ، جیره خوش خوراکی برای حیوانات محسوب می شود. بهتر است از  این ترکیب در فصل هایی که مراتع وجود ندارد استفاده شود.

تفاله چغندر قند چیست ؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش آن
تفاله چغندر قند چیست ؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش آن

فواید مصرف تفاله چغندر قند برای حیوانات :

تفاله چغندر قند به عنوان یک پری بیوتیک بسیار مناسب برای حیوانات در نظر گرفته می شود ، به این معنی که می تواند برای میلیون ها میکروب موجود در روده مفید باشد. یک میکروبیوم قوی با عملکرد خوب به سلامت عمومی  بدن کمک می کند. علیرغم فواید دیگر پری بیوتیکی ، این تفاله  هرگز نباید تنها منبع فیبر موجود در رژیم غذایی حیوانات باشد و میزان پروتئین در این محصول متوسط می باشد.

بهتر است قبل از مصرف تفاله را در آب قرار دهید تا خیس بخورد  زیرا خاصیت این محصول به گونه ای  است که باعث می گردد ، رطوبت را در خود حفظ کند و در زمان مصرف آب کافی را به سیستم گوارشی حیوانات برساند. همچنین می توان گفت همین خیساندن تفاله های چغندر قند باعث می گردد  که تکه های تفاله در گلو و معده حیوان باقی نماند و در آنجا متورم نشود و از همه مهمتر باعث خفگی حیوان نشود.

میزان فیبر در این تفاله بالا می باشد و همین امر باعث می گردد  که حیوان راحت تر غذا را هضم کند و دچار یبوست نشود، اما مصرف بیش از حد نیز باعث می گردد که حیوان دچار اسهال شود ، زیرا این محصول خاصیت ملینی دارد. خاصیت دیگر این تفاله وجود سلولز  است، سلولز در داخل شکمبه حیوان ثبات و پایداری بوجود می آورد.

ارزش غذایی تفاله چغندر قند :

 • میزان ماده خشک در این محصول حدود ۹۰ درصد است.
 • پروتئین خام موجود در این تفاله در حدود ۸-۱۰ درصد می باشد.
 • چربی خام در این تفاله  در حدود ۰.۱۵ می باشد.
 • فیبر خام آن حدود ۲۲.۵ درصد است.
 • میزان قند در این محصول در حدود ۷ درصد می باشد.
 • فسفر در این تفاله بسیار کم است.
 • انرژی موجود در این محصول بالا می باشد.
 • رطوبت موجود در این محصول حدود ۱۲ درصد است.
 • ساکاروز موجود در این محصول حدود ۸ درصد می باشد.
 • میزان خاکستر در این تفاله حدود ۷ درصد است.

خواص تغذیه ای تفاله چغندر قند :

 • میزان کلسیم در این تفاله بالا است
 •  مقدار کمی مواد معدنی وجود دارد.
 • در این تفاله مقدار  ویتامین  B کم است.
 • این محصول فاقد بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A) یا ویتامین D است.
تفاله چغندر قند چیست ؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش آن
تفاله چغندر قند چیست ؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش آن

روش تولید تفاله های چغندر قند

 •  خشک شده به چند صورت تولید می شود.
 • به صورت پرک . به اندازه ۵ تا ۱۰ میلی متر
 • به صورت گلوله. قطر گلوله ها بین ۶ تا ۱۲ میلی متر است.
 •  به صورت قالبی.  وزن آن بین ۲ تا۵ کیلوگرم است.

مشخصه های نشان دهنده فاسد شدن تفاله چغندر قند چیست ؟

 • کپک زدگی و قارچ بر روی تفاله ها که به راحتی دیده می شود.
 • بوی بد یا بوی سوختگی

رنگ تفاله های چغندر قند سالم

رنگ تفاله ها بسته به روش تولید متفاوت است و بستگی به این دارد که در زمان تولید از ملاس نیز استفاده شده است یا خیر. رنگ تفاله ها از قهوه ای روشن تا تیره می تواند متغیر باشد.

تفاله چغندر قند را نباید در مصرف وعده های غذایی حیوانات تک معده ای نظیر طیور قرار داد ، زیرا این محصول پر حجم می باشد. غلظت مواد معدنی در آن پایین است و همچنین ماهیت الیافی دارد. از همه مهمتر خاصیت ملینی در این محصول بالا می باشد.

از تفاله چغندر قند برای چه حیواناتی می توان استفاده کرد؟

 • از این تفاله در جیره غذایی ، بره های پرواری می توان استفاده کرد.
 • در جیره غذایی حیواناتی مانند: گاو و گوساله های پرواری می توان این تفاله را قرار داد.
 • این تفاله مناسب جیره غذایی  حیوانات شیرده نیز می باشد.
تفاله چغندر قند چیست ؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش آن
تفاله چغندر قند چیست ؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش آن

چگونه تفاله چغندر قند بدست می آید؟

برداشت و شستشو:

هنگامی که ریشه ها برداشت و تمیز و شسته شدند ، آنها را به برش های ریز خرد می کنند. زمانی که شکر با روش انتشار (آب گرم در دمای ۷۵ درجه سانتی گراد) از چغندر قند خرد شده استخراج گردد ، سپس پالپ مرطوب یا تفاله تازه بدست می آید که دارای ۹۰ درصد رطوبت است. زمانی که از اولین پرس ها عبور می کند ، آن را به تفاله تحت فشار (۷۲ درصد رطوبت) تبدیل می کنند.

خشک کردن چغندر قند:

تفاله ها به درون دستگاه های آبگیری هدایت می شود و در خشک کن دوار خشک می شوند. با جریان هوای گرم (۶۰۰ تا ۸۰۰ درجه سانتی گراد در ورودی خشک کن) ، رطوبت در این محصولات به ۱۲ درصد کاهش می یابد.

تولید گلوله

تفاله ها بعد از طی این مسیرها خشک شده ، اما متراکم نشده است برای این کار وارد دستگاه های پرس ها می شود تا به شکل گلوله های ۶ یا ۸ میلی متری دانه بندی شود. در نهایت تفاله های چغندر قند خشک شده و به سیلوها ارسال می شوند و در آنجا همگن ، ذخیره و فرموله می شود .

قیمت خرید و فروش تفاله چغندر قند

این محصول نیز مانند دیگر پودرها به صورت فله به فروش می رسد. تفاله ها در کیسه های تمیز و با خاصیت ضد آب بسته بندی می گردد.  وزن این کیسه ها به ۵۰ کیلوگرم می رسد و شما می توانید به صورت اینترنتی یا حضوری مقدار مورد نیاز خود را تهیه کنید.

قیمت گذاری تفاله ها بسته به کیفیت ، روش تولید و نوع بسته بندی این محصولات می تواند متفاوت می باشد. هرچه محصول با کیفیت تر باشد ، به همان اندازه نیز قیمت آن بالاتر می رود. همچنین می توان گفت که تفاله هایی که به صورت قالبی هستند از تفاله هایی که به صورت پرک هستند ، گران تر می باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا