رنگ و رزینصنایع شیمیایی

پلی استر چیست و چه کاربردی دارد؟

پلی استر (پلی اتیلن ترفتالات) به پلیمرهایی گفته می شود که از دی کربوکسیلیک اسید و دی اول تشکیل شده اند و بسته به نحوه تولید و جهت گیری نهایی زنجیره های پلیمری، کاربردهای بسیاری دارند. پلی استر از واکنش شیمیایی بین نفت ، هوا و آب حاصل می شود و فیبرهای مصنوعی حاصل حاوی ترفتالات اسید خالص (PTA) و گلیکول مونوتلوژن (MEG) هستند.

وبسایت نشریه جهان شیمی فیزیک در این مقاله بصورت اجمالی شما را با پلی استرها و کاربرد آنها آشنا میکند . پلی استر یک اصطلاح شیمیایی است که می تواند به صورت پلی ، به معنی بسیار و استر که  یک ترکیب شیمیایی آلی اولیه است، معنا شود. ماده اصلی مورد استفاده و بلوک ساختاری این الیاف، اتیلن است که از نفت حاصل می شود.

بسته به ساختار شیمیایی، پلی استر می تواند ترموپلاستیک یا ترموست باشد که اکثرا ترموپلاستیک هستند یعنی شکل آنها پس از حرارت دیدن تغییر می کند. با اینکه این ترکیبات در دمای بالا قابل اشتعال هستند اما تحت تاثیر شعله و آتش جمع شده و سریع خاموش می شوند.

این ترکیبات پلاستیک هایی رایج با کاربرد گسترده هستند که برای بسته بندی مواد غذایی ، بطری های آب ، طناب ها ، اسکناس های بانکی و بسیاری دیگر از محصولات مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربردهای پلی استر در صنایع مختلف

پلی استر می تواند شامل مواد شیمیایی طبیعی یا مصنوعی هستند. کوتین موجود در کوتیکول های گیاهی نوعی پلی استر طبیعی است و از انواع مصنوعی آن نیز می توان به پلی بوتیرات اشاره کرد.

پلی استرهای طبیعی و برخی از انواع مصنوعی قابل تجزیه هستند ، اما بیشتر انواع مصنوعی اینگونه نیستند. ترکیبات پلی استر آبگریز و نسبت به پنبه قویتر هستند و توانایی کششی بیشتری دارد. گاهی اوقات الیاف پلی استر مصنوعی با انواع طبیعی ترکیب می شوند تا ویژگی مختلط پیدا کنند.

پارچه و نخ های ساخته شده از این ماده به طور گسترده ای در پوشاک ، مبلمان خانگی و کاربردهای تجاری استفاده می شوند. برخی از نمونه ها شامل پتو و کلاه ، روتختی و موس پد کامپیوتر هستند. الیاف پلی استر صنعتی برای ساخت طناب ، کمربند ایمنی ، تقویت کننده تایر و تسمه نقاله مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین از فرم مایع این ترکیبات برای پرداخت و تزئین وسایل چوبی ، پیانو ، گیتار و فضای داخلی قایق بادبانی استفاده می شود.

ویژگیهای پلی استر برای کاربردهای مختلف

پلی استر یک ترکیب ارزان و همه کاره است به همین دلیل مصرف آن فراگیر شده است اما باید توجه داشت که این ترکیبات اثرات زیست محیطی قابل توجهی دارند.

این منسوجات خواص ضد چروک دارند که یک مزیت برتر محسوب می شود زیرا بدون نیاز به اتوکشی شکل اصلی خودشان را حفظ می کنند. نگهداری از آنها ساده است و خیلی زود خشک می شوند بنابراین برای مناطق سرد و مرطوب فوق العاده هستند.

با اینحال چون این ترکیبات از یک منبع غیرتجدید پذیر تولید می شوند و برای ساخت آنها انرژی زیادی مورد نیاز است و مدت زمان زیادی در محیط زیست ماندگار هستند از نظر علم اکولوژی محصولات مناسبی نیستند. در واقع اعتقاد بر این است که این البسه ها بزرگترین منبع آلودگی میکروپلاستیکی در اقیانوس هستند زیرا پس از هربار شستشو تا ۱۹۰۰ الیاف از هر پوشاک شسته خواهد شد.

اگرچه برای تولید پلی استر انرژی کمتری نسبت به نایلون مصرف می شود اما انرژی مورد نیاز تولید این ترکیبات بیش از دو برابر پنبه است. علاوه بر این در تولید آنها مواد شیمیایی خطرناکی که سرطان زا هستند، مورد استفاده قرار می گیرد که اگر وارد محیط زیست شوند خسارات جبران ناپذیری به دنبال خواهند داشت.

این ترکیبات در کشورهایی مانند چین ، اندونزی و بنگلادش تولید می شود که مقررات زیست محیطی بسیار ساده ای دارند و اغلب پساب های کارخانه ای بدون تصفیه شدن دفع می شوند که در نتیجه آسیب قابل توجهی به جوامع مجاور خود می زنند.

کارخانه های تولید این ترکیبات آب بسیار بیشتری نسبت به الیاف طبیعی استفاده می کنند و از آنجاییکه این ترکیبات با رنگ های طبیعی رنگ نمی گیرند، تاثیرات مضر آنها به شدت افزایش می یابد و تولید آنها اصلا به نفع سلامت انسان ها و محیط زیست نیست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن