آرایشی و بهداشتیرنگ و رزینصنایع شیمیاییغذایی و دارویی

آشنایی با کاربردهای گسترده استون

استون یا پروپانون ساده ترین و کوچکترین کتون موجود در بین ترکیبات آلی و یکی از قدیمی ترین ترکیبات شیمیایی است که برای مقاصد صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. استون یک مایع بی رنگ ، فرار و قابل اشتعال با بوی مشخص است که همه به عنوان لاک پاک کن آنرا می شناسیم.

این ماده طی فرآیندهای متابولیک در بدن انسان تولید شده و در خون و ادرار قابل اندازه گیری است. استون خصوصا در بدن افراد دیابتی و افرادی که از رژیم های کتوژنیک پیروی می کنند بیشتر تولید می شود.

استن در آب حل می شود و به عنوان یک حلال در صنعت ، خانه داری و آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار  می گیرد. این ماده در پزشکی برای مقابله با حملات صرع در نوزادان و کودکانی که صرع راجعه شدید دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. نشریه جهان شیمی فیزیک در ادامه مقاله شما را با خواص و کاربرد استون بیشتر آشنا میکند .

استون چیست؟

استن یک ماده شیمیایی آلی است که از اتم های کربن ، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است و در دمای اتاق قابل اشتعال است. این ماده در مقادیر اندک از طریق فرآیندهای معمول بیولوژیکی تولید می شود و در غلظت های بالا می تواند مضر باشد. به طور کلی استون هیچ مشکلی جدی برای سلامتی ایجاد نمی کند و  به روشهای مختلفی هم در صنایع و زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گیرد.

دانشمندان از این ماده به عنوان یک حلال برای تولید بسیاری از مواد مانند پلاستیک یا سایر مواد ساخته شده دست بشر استفاده می کنند. این ترکیب آلی قادر است چسب های خیلی قوی را از بین ببرد و برخی از الکل های خاص را دناتوره کند. تخمین زده می شود که بیش از ۳۰ درصد از کل استون تولید شده در دنیا به عنوان حلال برای سایر مواد شیمیایی استفاده شود.

استون به عنوان افزودنی غذایی و آرایشی و بهداشتی

استن اغلب به عنوان ماده افزودنی در تولید لوازم آرایشی و برخی از مواد غذایی استفاده می شود. این ماده را بیشتر می توان در صنایع تولید نان یافت زیرا به کامل شدن و سفید کردن آرد کمک می کند. در موارد آرایشی استون برای دناتوره کردن الکل های خاص کمک کرده و می تواند بخشی از ترکیبات لوازم آرایشی باشد و به محصول بوی خاص ببخشد.

استون در صنایع دارویی

در داروسازی استون یکی از رایج ترین حلال های مورد استفاده است و برای مخلوط کردن فیلرها و اجزاء فعالی که قرص ها و مایعات دارویی را تشکیل می دهند ایده آل است. بدون استفاده از این ماده برخی قرص ها به سختی سفت شده و به تراکم مورد نظر می رسند که برای تاثیرگذاری مواد موثره حائز اهمیت است.

سایر کاربردها

استون رقیق معمولا در صنایع نساجی برای از بین بردن صمغ ها ، روغن ها و دیگر مواد نامطلوب از روی الیاف پارچه خام (به عنوان مثال ، ابریشم و پشم) استفاده می شود. از آنجاییکه غلظت زیاد این ماده می تواند برخی از الیاف را حل کند ، رقیق سازی باید دقیق باشد. به همین دلیل شرکت های نساجی اغلب استون مورد نیاز خود را در رقت های خاص سفارش می دهند.

افزودن این ماده به سوخت اتومبیل ها باعث تمیز شدن موتور وسیله شده و اجازه می دهد که خودرو روان تر کار کنند. استون باعث افزایش مسافت پیموده شده توسط خودرو و تولید گازهای گلخانه ای پاک تر شده و در عین حال باعث نرم تر شدن عملکرد موتور می شود. اینکه استون این اثرات را واقعا ایجاد می کند یا نه کاملا اثبات نشده است.

از نظر فنی استون ماده مناسبی جهت تمیز کردن وسایل و اجزای الکترونیکی نیست اما در بسیاری از موارد به عنوان حلال جهت تمیز کردن وسایل الکترونیکی و دستگاهها مورد استفاده قرار می گیرد .

در خانه داری این ماده برای از بین بردن لکه های روغنی از دیوارها و لکه های سرسخت جوهر استفاده می شود و به عنوان رقیق کننده برای رنگ و رزین های روغنی و تمیز کردن برس و سایر تجهیزات مورد استفاده در هنگام نقاشی بکار می رود .

استون یک حلال بسیار مهم  در آزمایشگاه است و  برای شستشوی دستگاه های و وسایل شیشه ای مورد استفاده قرار می گیرد و روند خشک شدن را تسریع می کند. نقطه انجماد این ماده -۸۰ درجه سانتیگراد است و به طور گسترده ای برای انجام واکنش های شیمیایی در دماهای پایین استفاده می شود. بخارات این ماده می تواند به عنوان ردیاب استفاده شود زیرا تحت تاثیر نور فرابنفش فلورسنت قابل مشاهده است.

ایمنی استن برای مصارف مختلف

مطالعات گسترده در رابطه با ایمنی استون آنرا ماده ای کم خطر و با سمیت پایین توصیف می کنند. FDA  نیز آنرا به عنوان افزودنی غذایی غیرمستقیم در مواد چسبنده و پوشش های مواد غذایی در غلظت های مشخص ایمن اعلام کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن