عمومی

کلر ایرانی چیست؟ ویژگی، کاربرد و قیمت خرید و فروش

این مقاله شامل اطلاعات مفید و کاربردی درباره ویژگی‌ها، خواص و کاربرد کلر ایرانی در مصارف خانگی و صنعتی است. همچنین اگر قصد خرید کلر ایرانی را دارید، برای اطلاع از قیمت خرید و فروش کلر ایرانی در بازار مواد شیمیایی می‌توانید از لیست پیشنهادی فروشندگان کلر ایرانی در انتهای مقاله استفاده نمایید. درصد و شرکت تولیدکننده از عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت کلر ایرانی هستند. لازم به ذکر است این لیست همواره با اسامی معتبرترین شرکت‌های خوشنام و با سابقه فعال در زمینه فروش کلر ایرانی و صنعت مواد شیمیایی به روز می‌شود.

کلر ایرانی یکی از ترکیبات کلر دار است که به پرکلرین نیز مشهور است. این ماده ی سفید رنگ، قابلیت انحلال در آب را داشته و از خاصیت گند زدایی برخوردار است. به همین دلیل، برای ضد عفونی کردن آب آشامیدنی، فاضلاب، آب استخر، محیط های آلوده عمومی مانند بیمارستان ها و ورزشگاه ها و… مورد استفاده قرار می گیرد.

پرکلرین یا پودر کلر ایرانی، از پرکاربردترین ترکیبات کلر در صنعت به شمار می رود که دارای درصد خلوص ۶۰ تا ۶۵ درصد است.

نکته پرکلرین را با نام های کلرین، کلسیم اکسی کلراید، اسید هیپو کلرو، نمک کلسیم، پودر سفید کننده و هیپو کلریت کلسیم نیز می شناسند.

جالب است بدانیم که کلر ایرانی دارای فرمول شیمیایی Cl۲ می باشد. این ماده در دمای اتاق گازی شکل است. بوی تند و زننده ای دارد. نام آن برگرفته از یک واژه ی یونانی به معنای سبز کم رنگ است. گاز کلر به رنگ سبز مایل به زرد دیده می شود.

پاسخ به سوالات در نشریه جهان شیمی فیزیک

این ماده دارای واکنش پذیری بسیار بالایی است. از این رو، به سرعت با دیگر ترکیبات واکنش داده و ترکیبات نمکی تولید می کند. ساده ترین ترکیب کلر دار که در طبیعت می شناسیم نمک طعام با فرمول شیمیایی NaCl است.

نکته برای تولید کلر ایرانی از روش الکترولیز محلول آب نمک استفاده می شود. این فرایند به سه شیوه انجام می گیرد. برای تولید انبوه کلر در محیط های صنعتی، از روش الکترولیز سلول جیوه استفاده می شود که به انرژی زیادی نیاز دارد.

در شیوه ی دیگر، الکترولیز سلول دیافراگم مورد استفاده قرار می گیرد. این شیوه نسبت به شیوه ی الکترولیز سلول جیوه به انرژی کمتری نیاز دارد.

 

 

سومین و پیشرفته ترین شیوه، روش الکترولیز غشایی است. در این روش از ممبران پلاستیکی به عنوان فیلتر استفاده می شود. این فیلتر از قطعات اصلی فرایند تصفیه به شمار می آید که شامل چند ورقه، صفحه و یا همان غشاء است. فیلتر ممبران مانع از ورود برخی ذرات به آب شده و تنها به مولکول های آب خالص اجازه ی عبور می دهد.

توجه انواع کلر هایی که در بازار ایران ارائه می شوند عبارتند از : کلر پارس، کلر نیرو کلر و کلر هندی. در بین برند های مختلف کلر هندی، برند آکوافیت از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

کلر ایرانی
کلر ایرانی

پیش از این در نشریه علمی جهان شیمی فیزیک به بررسی کلر هندی پرداخته شده است. در این مقاله به معرفی و بررسی کلر ایرانی، ویژگی، کاربرد و قیمت خرید و فروش آن می پردازیم:

مشخصات ظاهری کلر ایرانی چگونه است؟

از ویژگی‌های ظاهری کلر ایرانی می‌توان گفت که ماده ای جامد به رنگ سفید است. به راحتی در آب حل می شود. دمای جوش آن ۳۴- درجه ی سانتیگراد ست. درصد خلوص آن بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است. در بازار به صورت بشکه‌های پلاستیکی که ظرفیت ۴۰، ۴۵ و ۵۰ کیلو گرمی دارند به فروش می رسد.

قیمت خرید و فروش کلر ایرانی چگونه است؟

این ماده در دسته ی مواد شیمیایی صنعتی قرار می گیرد و به دلیل مصرف بالایی که دارد به وسیله ی شرکت های مختلفی به بازار عرضه می شود.

این محصول به صورت بسته های ۲۵، ۳۰ و ۴۵ کیلو گرمی، با درصد خلوص های ۶۰ و ۶۵ % در بازار به فروش می رسد.

کلر ایرانی نسبت به سایر محصولات شیمیایی از قیمت متوسطی برخوردار است و به راحتی از شرکت ها و فروشگاه های اینترنتی قابل خریداری است. هنگام خرید باید به این نکته توجه شود که محصول از شرکت های معتبر خریداری شده و از کیفیت بالا برخوردار باشد.

کلر ایرانی دارای چه ویژگی هایی است؟

کلر ایرانی، ماده ای سمی با بوی تند و زننده است که استنشاق آن موجب بروز خفگی می شود. وجود این گاز در محیط های بسته احتمال وقوع انفجار را تا اندازه زیادی افزایش می دهد.

به دلیل خاصیت اکسید کنندگی بسیار بالایی که دارد، به راحتی با دیگر عناصر ترکیب می ‌شود. علاوه بر این، ناپایداری بسیار بالای این گاز موجب می شود در مخازن ویژه از آن نگهداری شود.

ویژگی مشترک کلر، پودر کلر و کلر استخر چیست؟

هیپوکلرید کلسیم با نام تجاری کلر یا پودر کلر شناخته می شود. این ماده ی شیمیایی برای تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. پودر کلر علاوه بر خاصیت میکروب کشی، یک اکسید کننده ی قوی محسوب می شود که برای سفید کردن پارچه‌ به کار می رود.

کلر استخر، برای ضد عفونی کردن آب استخر به کار می رود. علاوه بر این، به عنوان یک عامل اسید کننده، سفید کننده و گند زدا کاربرد دارد. این ماده ی سمی بوی خفه کننده ای داشته و به صورت ترکیب با سایر عناصر مانند سدیم و اغلب در نمک طعام، کارنالیت و سلولیت یافت می شود.

مواد شیمیایی مرتبط با کلر ایرانی (نیروکلر – پارس)

چگونه می توان کلر ایرانی را تولید کرد؟

کلر ایرانی را می توان طی یک واکنش چند مرحله‌ ای بین کلر و کلسیم هیدروکسید تولید کرد. این فرایند در مجاورت سود مایع یا همان هیدروکسید سدیم انجام می شود :

Cl۲ + ۲ Ca(OH)۲    _________  Ca (ClO)۲ + CaCl۲ + ۲ H۲O

طی این واکنش دوغاب پرکلرین به دست می‌آید. پس از این مرحله، برای تولید پرکلرین لازم است، فرآیند فیلتراسیون و خشک شدن نیز انجام شود.

توجه

تولید کلر با ایجاد آلودگی ها، خطرات زیست محیطی و اقتصادی همراه است. برای تولید کلر از ترکیباتی مانند نمک طعام، کارنالیت و سلولیت استفاده می شود. به همین دلیل، تولید این ماده در ایران توسط اداره محیط زیست ممنوع و کنترل شده است.

از این رو، اغلب کلر هایی که در صنایع مختلف و یا تصفیه استخر ها مورد استفاده قرار می گیرد، از کشورهای چین، هند و ژاپن وارد می شود. تفاوت این محصولات در میزان درجه خلوص آن ها می باشد.

کاربرد کلر ایرانی چیست و کلر ایرانی چه کاربرد هایی دارد؟

 

کلر ایرانی چه کاربرد هایی دارد ؟
کلر ایرانی چه کاربرد هایی دارد ؟

کلر ایرانی دارای کاربرد های فراوانی است. در این قسمت به برخی از مهمترین موارد کاربرد کلر ایرانی اشاره می کنیم :

 • برای ضدعفونی کردن آب استخر، آب آشامیدنی، ظروف، حمام، توالت و محل های آلوده عمومی مانند بیمارستان ها و ورزشگاه ها کاربرد دارد.
 • به عنوان یک ضد قارچ، ضد میکروب و گند زدا به کار می رود.
 • به عنوان یک ماده ی گند زدا در ذخائر کوچک آب مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در ساخت حشره کش ها کاربرد دارد.
 • برای تقویت رنگدانه های رنگ ها به کار برده می شود.
 • در تهیه ی فرآورده های نفتی کاربرد دارد.

توجه

 • در تولید گاز خردل مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در تولید فرآورده‎های پلاستیکی کاربرد دارد.
 • در صنعت نساجی بسیار پرکاربرد است.
 • در صنعت کاغذ سازی، در ساخت کاغذ به عنوان سفید کننده مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در صنعت کشاورزی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در صنایع پزشکی از آن برای ساخت و تولید عینک‌های ایمنی و لنزهای چشمی استفاده می‎ شود.
 • در صنایع نظامی و دفاعی، برای تولید عینک ‌های دید در شب و جلیقه‌های ضد گلوله کاربرد فراوانی دارد.

تاثیرات محیطی و خطرات استفاده از کلر ایرانی چیست؟

گاز کلر یک ماده ی سمی محسوب می شود. از این رو، استفاده از کلر و ترکیبات حاوی آن همواره می تواند با خطراتی همراه باشد. به همین دلیل، هنگام استفاده از این ترکیبات باید شرایط ایمنی را به طور کامل رعایت کرد. از جمله خطراتی که استفاده از این ماده می تواند به دنبال داشته باشد به صورت زیر است :

 • کلر پس از مخلوط شده در آب، در هوا پراکنده می شود. این مورد در شرایط ویژه ای امکان پذیر است. در این صورت، بخش قابل توجهی از کلر آزاد شده وارد هوا و آب های سطحی می شود. این امر موجب می شود کلر آزاد شده با مواد شیمیایی دیگر واکنش دهد.
 • باید از ورود این ماده به زمین یا آب های زیر زمینی جلوگیری شود. زیرا این ماده واکنش پذیری بسیار بالایی دارد.
 • در صورت تماس مکرر با کلر، تاثیرات منفی بر سیستم ایمنی بدن، سیستم گردش خون، قلب و دستگاه تنفسی جانداران ایجاد می شود.
 • استفاده بیش از حد کلر ایرانی موجب بروز مشکلات پوستی و تحریک بافت اطراف چشم می شود.
 • گاز کلر آزاد شده از این ترکیب، می‎تواند در سیستم تنفسی بدن مشکل ایجاد نماید.
 • این ماده مانند وایتکس خاصیت رنگبری دارد. از این رو، هنگام استفاده از آن حتما از لباس مراقبت شود.
 • به دلیل سمی بودن توصیه می شود هنگام باز کردن درب مخزن، حتما از ماسک استفاده شود.

توجه 

 • اگر از تاریخ انقضاء آن گذشته باشد، اضافه کردن این ماده به آب سبب تلخ شدن طعم آن خواهد شد. مدت زمان استفاده از محصول پس از باز کردن درب بسته ‎بندی، حدود یک ماه و نیم است.
 • از ترکیب این ماده با هر ماده شیمیایی دیگر به شدت خود داری شود.
 • در صورت اشتعال، از آب برای کنترل حریق استفاده شود.
 • اگر این ماده با مخاط بینی و چشم تماس پیدا کرد، با آب فراوان شستشو داده شود.
 • اگر این ماده به هر علتی بلعیده شد، سریعا به پزشک مراجعه شود.

چگونه می توان از کلر ایرانی نگهداری کرد؟

 • کلر ایرانی نسبت به رطوبت و گرما بسیار حساس بوده و واکنش نشان می ‌دهد. از این رو، باید در محیط کاملا خشک و خنک نگهداری شود.
 • برای این منظور، لازم است بشکه‌ های حاوی پودر کلر ایرانی را روی پالت‌های چوبی قرار داد. فاصه ی این پالت‌ها از سطح زمین حدود ۱۰ سانتیمتر بوده و مانع از نفوذ رطوبت کف می شود.
 • نگهداری این ماده در مجاورت گرما، احتمال بروز انفجار را افزایش می دهد. به همین دلیل، از قرار دادن مخزن پودر کلر ایرانی در مجاورت با مواد قابل اشتعال و بودار مانند بنزین، نفت، گازوئیل، سموم کشاورزی، مواد ضدعفونی کننده و… جدا خودداری شود.
 • از نگهداری پودر کلر ایرانی در ظروف سرباز پرهیز شود. زیرا، این امر منجر به پخش شدن بوی ماده در فضا خواهد شد.
 • توجه شود ظروف حاوی پرکلرین، در مجاورت مواد غذایی قرار نگیرد.
 • توصیه می شود ظروف حاوی پرکلرین در محلی قرار گیرد که دور از دسترس کودکان باشد.

شرایط صادرات کلر ایرانی به خارج از کشور چگونه است؟

تهران- ایرنا، یک شرکت دانش بنیان ایرانی است که موفق به تولید کلر و سود سوزآور ( سود مایع ) عاری از ناخالصی جیوه و دوستدار محیط زیست شده است. این دستاورد، علاوه بر بازارهای داخلی به ۱۵ کشور جهان نیز صادر می ‌شود.

مشتریان این محصول از صنایع مختلف آب و فاضلاب، شوینده و بهداشتی، نیروگاه‌ها، صنعت آب و فاضلاب، صنعت نساجی، صنایع دارویی و غذایی دارد. این ماده در فرآیند تولید بیش از ۳۰ هزار ماده شیمیایی کاربرد دارد.

هم‌اکنون این محصول به ۱۵ کشور جهان از جمله عراق، سوریه، افغانستان، اوکراین، پاکستان، گرجستان، ارمنستان و… صادر می شود.

کلر ۷۰%

کلر ۷۰% یکی از انواع کلر موجود در بازار است که کاربردهای مختلفی دارد. کلر ۷۰ % توسط شرکت های ایرانی و خارجی تولید و به بازار عرضه می شود. شما می توانید بر اساس بودجه و اهداف کاربردی کلر ۷۰% خارجی یا ایرانی را به راحتی خریداری کرده و برای ضدعفونی آب یا اهداف دیگر در صنایع مورد استفاده قرار دهید. درصد بالاتر کلر به خصوص برای استخرهای عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

کلر استخری

کلر استخری یا پودر کلر نوعی کلر است که برای ضدعفونی آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد. کلر استخری به صورت پودر، مایع و قرص در دسترس است. استفاده از قرص کلر راحت تر از انواع دیگر است زیرا به تدریج در آب حل شده و علاوه بر ضدعفونی آب pH را نیز کنترل می کنند. کلر استخری بر اساس نوع آن به اشکال مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و با درصدهایی مختلفی به بازار عرضه می شود.

کلر ایرانی ۶۵%

کلر ایرانی درصد خلوص های ۶۰ و ۶۵ % در بازار موجود است و از کیفیت خوبی برخوردار است. همچنین از نظر قیمت نسبت به سایر محصولات شیمیایی خارجی مقرون به صرفه تر است.  کلر ایرانی ۶۵% مارک نیروکلر و پارس کلر را می توانید به صورت اینترنتی از فروشگاه های معتبر تهیه نمایید.

کلر ایرانی ۶۵% برای تصفیه آب آشامیدنی در تصفیه خانه های کوچک و همچنین صنایع غذایی جهت ضدعفونی محصولات خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربردهای کلر ایرانی با درصد خلوص ۶۵ می توان به ضدعفونی فاضلاب های منزل و بیمارستان اشاره کرد.

قیمت کلر ایرانی

قیمت خرید و فروش کلر ایرانی برحسب درصد آن در بازار متفاوت است و شما می توانید از طریق شرکت های معتبری که در ادامه معرفی می شوند، با بهترین قیمت، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید. همچنین به طور کلی شرکت تولیدکننده عامل مهم دیگری در تعیین قیمت کلر ایرانی است.

فروش ‌کلر ایرانی

شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت خرید و فروش کلر ایرانی از لیست فروشندگان پیشنهادی در قسمت بعد استفاده نمایید. این لیست شامل معتبرترین خریداران و فروشندگان کلر ایرانی در بازار مواد شیمیایی است. برای آگاهی از  اطلاعات تماس، حوزه فعالیت، آدرس، تلفن و سایر کانال های ارتباطی فروشنده موردنظر، تنها کافی است روی گزینه «اطلاعات تماس» کلیک کنید.

 

 

خرید کلر ایرانی

نوشته های مشابه

‫۲۱ دیدگاه ها

 1. خوب میشد توی جایی از مقاله تون لیست قیمت کلر ایرانی رو به تفکیک برندهای مختلف ارایه می کردید و توضیح می دادید که هر کدوم از برندها نسبت بقیه مزایا و معایبی دارن و درنهایت پیشنهاد می دادید که ما از کدوم برند کلر ایرانی با توجه به کاربردی که می خوایم خریداری کنیم؛ البته جا داره از زحماتی بابت تهیه این مطلب کشیده شده کمال تشکر رو داشته باشم.

 2. سلام علیکم

  من یک خریدار کلر از کابل هستم و متوجه شدم که از طریق سایت شما می توانم با فروشندگان کلر در ایران ارتباط برقرار کنم
  اگر قصد داشتم باشم چند تن کلر را برای واردات به افغانستان خریداری کنم قیمت هر کیلو کلر به صورت عمده چقدر تمام می شود؟

  خداوند به روزی شما برکت عطا کند

 3. ارادت و ادب فراوان
  من مهدی سجادی، فروشنده مواد شیمیایی و تجهیزات استخر در یزد هستم
  از اونجا که طی این مدت اعتماد زیادی به سایت جهان شیمی پیدا کردم، تمایل دارم که به من برای خرید کلر ایرانی به صورت عمده یک فروشنده باسابقه و کار درست معرفی کنید

 4. سلام مهندس
  بهترین پودر کلر ایرانی در بازار چیه؟
  شما تو انتهای مقاله تون فروشندگان پیشنهادی پودر کلر رو معرفی کردید
  ای کاش بهترین برندهای پودر کلر ایرانی رو هم توی یک لیست یا جدول ارایه می شد، دیگه نور علی نور می شد

 5. چرا انقدر توضیحات در مورد کلر آمریکایی تو سایت جهان شیمی کم هست؟

  من حس می کنم شاید به این خاطر که کلر آمریکایی مورد تایید شما نیست یا اینکه تقاضا و اهمیتش در بازار نسبت به سایر کلرها مثل کلر هندی و کلر ایرانی کمتره

 6. آیا میزان مصرف پودر کلر استخر در فصول مختلف سال متفاوت هست؟
  یعنی استانداردی که برای مصرف پودر کلر وجود داره، به شرایط آب و هوایی و دمایی هم وابسته هست؟ اگر اینطوره تفاوتش رو توضیح بدید

 7. الان که قیمت ها هر هفته و هر روز افزایش پیدا می کنه ، تمایل پیدا کردم که مقداری قرص کلر به صورت عمده خریداری کنم

  شما که با تجربه اید، بگید که تفاوت کلر کیلویی به عمده و جزیی چند درصد هست؟

 8. به جز قیمت کلر اصفهان که خواستم از شما بپرسم
  یک سوال دیگه دارم.
  کلر اصفهان که به این نام تو بازار معروفه، همون کلر نیروکلر هست؟

 9. سلام
  شما تو مقاله تون گفتید که کلر بسیار خطرناک و واکنش پذیر با محیط هست
  برای استفاده از کلر باید چه نکات ایمنی رو رعایت کنیم که به خودمون، دست و چشم مون آسیب نرسه؟!

  آیا پروتوکل های خاصی برای کار با کلر تعریف شده؟

 10. سلام
  ممنون خیلی مقاله خوب و کاملی منتشر کردید
  یک فروشنده مجازی هم معرفی کردید
  اما یه سوالی دارم، محل فروش کلر در تهران کجاست؟
  برای خرید کلر نیازه بریم حضوری و از کیفیت کلر اطمینان پیداکنیم؟
  آخه می ترسم کلر تقلبی بهم بفروشن

 11. سلام
  چند وقتی هست که کلر آمریکایی در بازار نایاب شده

  آیا این مسئله به خاطر افزایش قیمت کلر آمریکایی و تحریم های آمریکا هست؟
  یا عوامل دیگری در این کمبود بازار تاثیر داره؟
  چه جایگزینی برای کلر آمریکایی پیشنهاد می کنید؟

 12. آقا این قیمت آزادسازی بشه، همه بازارا رو تحت تاثیر قرار میده
  بازار مواد شیمیایی هم که بیشترش وارداتی از این قضیه استثنا نیست
  لطفا از کارشناساتون بپرسید
  پیش بینی میکنن حدودا چند درصد افزایش قیمت کلر آب رو شاهد خواهیم بود؟

 13. درودها

  راجع به خرید کلر ایرانی چنتا سوال داشتم

  آیا روباز بودن و سرپوشیده بودن، فصل تابستان و پاییز و مسایلی از این دست، روی نوع و میزان خرید کلر تاثیر داره؟

  آیا شما برای انتخاب و خرید کلر ایرانی واحد مشاوره هم دارید؟

  1. سلام
   کلر ایرانی ۶۰ و ۶۵ درصد هستند برای استخر سرپوشیده بد نیستند ولی استخر روباز به کلر کیفیت بالا نیاز دارد کلر ۹۰ درصذ چون در برابر نور خورشید مقاوم است استفاده کنید نور خورشید قاتل کلر است .کلر ۹۰% خیلی مقاوم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا