تصفیه آبصنایع شیمیایی

کلر هندی آکوافیت چیست؟ کاربرد، ویژگی و قیمت خرید و فروش

این مقاله شامل اطلاعات مفید و کاربردی درباره ویژگی‌ها، خواص و کاربرد کلر هندی در مصارف خانگی و صنعتی است. همچنین اگر قصد خرید کلر هندی را دارید، برای اطلاع از قیمت خرید و فروش کلر هندی مارک آکوافیت در بازار مواد شیمیایی می‌توانید از لیست پیشنهادی فروشندگان کلر هندی در انتهای مقاله استفاده نمایید. درصد و شرکت تولیدکننده از عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت کلر هندی هستند. لازم به ذکر است این لیست همواره با اسامی معتبرترین شرکت‌های خوشنام و با سابقه فعال در زمینه فروش کلر هندی و صنعت مواد شیمیایی به روز می‌شود.

کلر هندی یا کلسیم هیپو کلریت، یک ماده ی معدنی است که با نام پرکلرین نیز شناخته می شود. این ماده از ترکیب نوعی آهک و کلرید کلسیم حاصل می شود و فرمول شیمیایی آن به صورت Ca(CLO)۲ است. این ماده، به عنوان یک میکروب کش قوی شناخته شده و برای ضد عفونی کردن، گند زدایی و سفید کنندگی مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته به دلیل سابقه ی طولانی استفاده از پودر کلر برای ضد عفونی کردن آب و فاضلاب، کلمه ی کلرزنی معادل ضد عفونی کننده به کار می رود.

کلر آکوافیت هند به شدت بوی کلر می دهد. اشتعال زا نیست اما، در مجاورت مواد قابل انفجار نقش اکسید کنندگی دارد و موجب ایجاد واکنش های نا خواسته می شود. این ترکیب همراه با آمونیاک، آمین و سولفید های آلی، واکنش های انفجاری ایجاد می کند.

توجه از مخلوط ترکیب های کلسیم هیپو کلریت و سدیم هیپو کلریت، گاز سمی تولید می شود که به شدت به ریه آسیب وارد می کند.

در ایران پودر کلر یا پرکلرین همچون کلر ۶۵% نیروکلر اصفهان و کلر ۶۵% پارس تبریز و کلر ۶۰% و ۶۵% کلران سمنان تولید می شود. به دلیل مصرف بالایی که این ماده دارد و همچنین کمبود آن در داخل کلر ژاپنی، کلر چینی، کلر آلمانی، کلر آمریکایی و کلر هندی وارد می شود.

پاسخ به سوالات در نشریه جهان شیمی فیزیک

کلر هندی آکوافیت بهترین نوع پودر کلر ۷۰% یا هیپو کلریت کلسیم نیست که در بازار ایران به فروش می رسد بلکه از نظر کیفیت در رده کلرهای ۷۰% از رقیب ژاپنی خود در کیفیت پایین تر است ولی از نظر قیمت مناسبتر است. که این قیمت مناسبتر دلیل استفاده زیادتر در استخرها شنا با توجه به کیفیت پایین تر است.

این ترکیب در بشکه های ۴۵ کیلویی و با درصد خلوص های ۶۵ % و ۷۰ %، ارائه می شود.

نکته کلر هندی ۷۰ %، دارای PH معادل ۸/۱۰ است که موجب می شود PH آب در محدوده ی بهینه ۲/۷ تا ۶/۷ قرار گیرد. کاهش PH آب همواره با مشکلاتی رو به رو است. از جمله این که، موجب خوردگی سطوح مختلف و تاسیسات سیستم می شود.

این ترکیب به راحتی در آب حل نمی شود و معمولا” لرد و باقی مانده دارد. به همین دلیل، در کارخانجات تولید مواد نوشیدنی، شیلات، برای ضد عفونی کرده آب استخر، آب آشامیدنی، سرویس های بهداشتی، شستشوی میوه و سبزیجات و سفید کنندگی پارچه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

نکته مقدار کلر هندی لازم برای ضد عفونی کردن آب، به کیفیت شیمیایی آن بستگی دارد.

جالب است بدانیم که به طور کلی پنج نوع ترکیب کلر دار وجود دارد که عبارتند از:

 • سدیم هیپو کلیریت
 • کلسیم هیپو کلیریت
 • لیتیم هیپو کلیریت
 • دی کلر
 • تری کلر

عملکرد کلر موجود در همه ی ترکیبات فوق، یکسان نیست و با توجه به ساختار و ویژگی هایی که دارند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله از نشریه علمی جهان شیمی فیزیک سعی داریم به معرفی کلر هندی، ویژگی ها، کاربرد و قیمت خرید و فروش آن بپردازیم.

کلر هندی دارای چه انواعی است؟

بک مدل کلر هندی وجود دارد که متناسب با ویژگی های خاص خود، کاربرد های متفاوتی نیز دارد.

 • کلر هندی آکوافیت – Aqua fit

در این مقاله به بررسی کلر هندی مدل آکوافیت می پردازیم که بیشترین کاربرد را دارد.

 

کلر هندی چیست ؟ کاربرد، ویژگی و قیمت خرید و فروش آن
کلر هندی چیست ؟ کاربرد، ویژگی و قیمت خرید و فروش آن

 

مواد شیمیایی مرتبط با کلر هندی

 

قیمت خرید و فروش کلر هندی آکوافیت چگونه است؟

قیمت کلر آکوافیت هند تابعی از قیمت کشور مبدا و قیمت ارز دارد . این محصول به صورت بسته های ۴۵ کیلو گرمی، با درصد خلوص های ۶۵ و ۷۰ % و به شکل پودر در بازار به فروش می رسد

کلر هندی نسبت به سایر کلر ها از قیمت متوسطی برخوردار است و به راحتی از شرکت ها و فروشگاه های اینترنتی قابل خریداری است. هنگام خرید باید به این نکته توجه شود که محصول از شرکت های معتبر خریداری شده  باشد.

چگونه کلر هندی اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

از آن جایی که این ماده بسیار محبوب است و کاربرد های فراوانی دارد، نمونه های تقلبی آن در بازار بسیار یافت می شود. برای تشخیص نمونه ی اصلی، باید با ویژگی های ظاهری محصول به خوبی آشنا بود. این ویژگی ها عبارتند از :

 • توجه به دیکته کلمه aquafit
 • نمونه های اصلی درب سفید رنگی دارند.
 • در بسته بندی نمونه اصلی، مهر تاریخ انقضا وجود دارد.
 • نمونه اصلی را می توان فقط به صورت بسته های ۴۵ کیلویی تهیه کرد.
کلر هندی چیست ؟ کاربرد، ویژگی و قیمت خرید و فروش آن
کلر هندی چیست ؟ کاربرد، ویژگی و قیمت خرید و فروش آن

کلر هندی دارای چه مزایایی است؟

این محصول به عنوان یکی از نمونه های پر طرفدار موجود در بازار دارای مزایای بی نظیری است که در ادامه به آن اشاره می کنیم :

 • یک ماده ی ضد عفونی کننده و اکسید کننده قوی محسوب می شود.
 • به شکل گرانول یا پودری تولید می شود که می تواند به راحتی در آب حل شود.
 • پس از استفاده هیچ گونه عوامل آلوده کننده به محیط اضافه نمی کند.
 • قابلیت تخریب کلرامین را دارد.
 • به دلیل این که پایدار سازی نشده است در فرایند کلر زنی رشد سریعی دارد.
 • دارای خاصیت قلیایی است و به ثابت نگه داشتن PH آب استخر در صورت اضافه شدن عوامل اسیدی به آن، کمک می کند.
 • دارای کلسیم است که می تواند از تجهیزات در برابر زنگ زدگی محافظت کند.

کاربرد کلر هندی | کلر هندی چه کابرد هایی دارد؟

کلر هندی کاربرد های فراوانی دارد. از مهم ترین موارد کاربرد کلر هندی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • از بین برنده ی باکتری، جرم و جلبک است.
 • برای ضد عفونی کردن آب استخر به کار می رود.
 • آب آشامیدنی و فاضلاب را ضد عفونی و گند زدایی می کند.
 • در قالی شویی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در صنایع مختلف مانند کارخانجات تولید مواد نوشیدنی و شیلات کاربرد دارد.
 • برای سفید کردن پارچه در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • برای شستشو و ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات استفاده می شود.
 • در ضد عفونی کردن سرویس های بهداشتی کاربرد فراوانی دارد.

نحوه استفاده از کلر هندی در سیستم های تزریق چگونه است؟

توصیه می شود برای استفاده از پودر کلر هندی در سیستم های تزریق از راهنمای زیر استفاده شود :

 • ابتدا محلول کلر را در یک ظرف پلی اتیلنی تمیز آماده می کنیم.
 • به مقدار مورد نیاز آب ولرم را به ظرف آماده سازی محلول اضافه می کنیم.
 • بر اساس جدول راهنمایی که در ادامه به آن می پردازیم، مقدار کلر مورد نیاز را به آب داخل ظرف اضافه می کنیم.
 • سپس محلول را با یک همزن پلاستیکی یا چوبی به آرامی هم می زنیم. باید دقت شود محلول از لباس، پوست و چشم دور باشد. کلر هندی با سرعتی معادل ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب حل می شود و بعد از حل شدن مقداری رسوب در ته ظرف ایجاد می شود. این رسوب ایجاد شده مربوط به وجود یون های کربنات در آب و تا حدی نیز ساختار خود پودر کلر می باشد.
 • در صورت استفاده از پمپ تزریق، بهتر است نازل مکش پمپ را کمی بالاتر از کف مخزن تنظیم کنیم. رسوب کف ظرف با استفاده از یک نازل در کف مخزن و در بازه های زمانی مشخص به راحتی قابل تخلیه است.

جدول راهنمای میزان غلظت محلول کلر نسبت به حجم محلول

غلظت محلول کلر حجم محلول بر حسب لیتر
 ۱۰۰۵۰۰ ۱۰۰۰
درصدوزن پودر کلر مورد نیاز (KG)
۰.۱۰.۱۵۰.۸۱.۵
۱ ۱.۵۷.۷۱۵.۴
۲۳.۱ ۱۵.۴۳۰.۸
۳۴.۶۲۳.۱ ۴۶.۲
۴ ۶.۲۳۰.۸ ۶۱.۵
۵۷.۷۳۸.۵۷۶.۹

نحوه استفاده از پودر کلر هندی برای ضد عفونی آب استخر چگونه است ؟

از پودر کلر هندی هنگام راه اندازی استخر، ضد عفونی روزانه آب استخر، شوک کلر زنی و کنترل میزان PH آب استخر استفاده می شود. در ادامه به توضیح هر یک از این موارد می پردازیم :

چگونه از پودر کلر هندی در زمان راه اندازی استخر استفاده می شود؟

در صورت استفاده از پودر کلر برای اولین بار در ضد عفونی استخر، توصیه می شود به ازای هر ۱۰۰۰۰ لیتر آب استخر، ۶۰ گرم پودر کلر به آب اضافه شود. پس از ۳۰ دقیقه کلر به طور یکنواخت در آب استخر پخش می شود و می توان مقدار کلر آزاد باقیمانده را اندازه گیری کرد.

در صورت کمتر بودن میزان کلر آزاد از ۰.۶ ppm، دوباره به همان مقدار قبل کلر به آب اضافه کرده و مجددا مقدار کلر آزاد اندازه گیری می شود تا به میزان ۰.۶ تا ۱ ppm برسد. اگر طی عملیات، میزان کلر آزاد در آب استخر به بیش از ۲ ppm رسید، منتظر بمانید تا شرایط استخر ثابت بماند و میزان کلر آزاد در آب آن به کمتر از ۲ ppm برسد.

چگونه از پودر کلر هندی برای ضد عفونی روزانه آب استخر استفاده می شود؟

برای ضد عفونی کردن روزانه ی آب استخر با پودر کلر، به ازای هر ۱۰۰۰۰ لیتر آب استخر، ۴۰ تا ۵۰ گرم کلر را به آب آن اضافه می کنند. سپس با اندازه گیری مقدار کلر آزاد باقیمانده، غلظت آن را به ۰.۶ تا ۱ ppm می رسانند.

به عنوان یک قاعده کلی می توان این گونه گفت : اگر ۱۲ گرم پودر کلر به ۱۰،۰۰۰ لیتر آب اضافه شود، تقریبا به میزان۱ ppm، کلر آزاد را افزایش می دهد. برای تاثیرگذاری و پخش شدن بهتر پودر کلر در آب استخر، بهتر است ابتدا پودر را در آب حل کرده و سپس آن را به آب استخر اضافه کنند. برای تهیه محلول نیز، به ازای هر ۱۵ گرم پودر کلر یک لیتر آب در نظر گرفته می شود.

چگونه از کلر هندی برای شوک کلرزنی استخر استفاده می شود؟

هنگامی از شوک کلر زنی استفاده می شود که جلبک و خزه در دیواره و کف استخر رشد کرده باشد و باعث لیز شدن سطح آن شود. در این مرحله به ازای هر ۱۰۰۰۰ لیتر آب استخر، ۱۲۰ گرم پودر کلر را به صورت محلول در آورده و به آب استخر اضافه می کنند.

توصیه می شود قبل از ورود محلول به استخر، مقدار کلر آزاد باقیمانده اندازه گیری شود. این مقدار قبل از ورود به استخر باید کمتر از ۲ ppm باشد. زمان مناسب برای شوک کلرزنی با پودر کلر، شب هنگام و در شرایطی است که کسی از استخر استفاده نمی کند. در صورت لزوم باید این کار را تکرار کرد.

چگونه از پودر کلر برای کنترل PH آب استخر استفاده می شود ؟

 

چنانچه PH آب استخر در محدوده ۷.۲ تا ۷.۶ باشد، کلر هندی اثر بخشی بیش تری خواهد داشت. در صورت استفاده از پودر کلر در استخر، مقدار PH آب آن را باید به صورت روزانه اندازه گیری کرد. علاوه بر این، میزان قلیایی بودن آب نیز باید به صورت روزانه کنترل شود. بهتر است این میزان در محدوده ی ۵۰ تا۱۰۰ ppm باشد.

استفاده از پودر کلر هندی برای تنظیم و کنترل مقدار PH و قلیایی بودن آب استخر، موجب تمیزی و کیفیت بالای آب استخر می شود.

جدول پیشنهادی مقدار مصرف پودر کلر هندی برای استخر

حجم استخر ( لیتر )کلرزنی در زمان راه اندازی ( گرم )کلرزنی ( گرم )شوک کلرزنی ( گرم )
۱،۰۰۰۶ ۴-۵۱۲
۵،۰۰۰۳۰۲۰-۲۵ ۶۰
۱۰،۰۰۰۶۰۴۰-۵۰ ۱۲۰
۱۵،۰۰۰۹۰۶۰-۷۵۱۸۰
۵۰،۰۰۰۳۰۰۲۰۰-۲۵۰۶۰۰
۱۰۰،۰۰۰۶۰۰۴۰۰-۵۰۰۱،۲۰۰

فروش کلر آکوافیت هندی

کلر آکوافیت هند یکی از انواع کلر موجود در بازار است و به راحتی به صورت آنلاین و حضوری قابل خریداری است. مراکز فروش کلر هندی را می توانید در اینترنت سرچ کنید. کلر هندی یکی از انواع کلر موجود در بازار است که کیفیت متوسطی دارد.

قرص کلر استخر

قرص کلر استخر چینی یکی از ضدعفونی کننده های استخر است که به دلیل سهولت مصرف کاربرد زیادی دارد. قرص کلر در انواع مختلف و با درصدهای مختلف در دسترس است و صاحبان استخر می توانند بر اساس نیاز خود هر یک را خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهند. قرص کلر معمولا برای مدت ذو هفته آب استخر را ضدعفونی کرده و همه میکروارگانیسم ها و جلبک های موجود در آب را از بین می برد.

لیست قیمت کلر هندی استخر

کلر استخر در انواع مختلف خارجی و داخلی در بازار موجود است و با قیمت های مختلف عرضه می شود. به دلیل نوسانات دلار در بازار ایران برای دریافت لیست قیمت کلر هندی استخر می توانید با شرکت های فروشنده مواد شیمیایی تماس بگیرید.

کلر مایع قیمت

کلر مایع نوعی کلر است که پایداری زیادی ندارد ولی برای ضدعفونی استخر و امکان مختلف مانند سرویس های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت کلر مایع نیز در بازار به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و در اندازه های مختلف در بازار موجود است. استفاده از کلر مایع برای استخرهای کوچک مقرون به صرفه است.

محل فروش کلر در تهران

مراکز فروش زیادی در سطح شهر تهران اقدام به فروش کلر می کنند بنابراین به راحتی می توانید جهت تامین کلر مورد نیاز خود به این مراکز مراجعه نمایید سرچ در اینترنت گزینه مناسبی برای پیدا کردن این مراکز است.

دبه کلر

کلر به اشکال مختلفی تولید می شود و بر همین اساس در بسته بندی های مختلف دبه یا بشکه موجود است.  که حمل و نقل آن آسان است و در اندازه های مختلف ۱۸ و ۲۵ و ۳۰ و ۴۵ کیلویی بسته به یرند در دسترس است.

 

خرید کلر هندی

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. بازتاب: نشریه جهان شیمی، بانک اطلاعاتی آنلاین در حوزه مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا