عمومیغذایی و دارویی

دکستروز خشک چیست؟ قیمت خرید و فروش و کاربردهای آن

دکستروز خشک (Dry dextrose) یک مونوساکارید ساده است که هنگام تجزیه مواد غذایی نشاسته ای مانند ذرت، برنج یا گندم تشکیل می شود. این فرایند معمولاً از طریق واکنش های آنزیمی و با هدف جداسازی این قند چند منظوره انجام می شود. دکستروز یکی از اشکال کمتر شناخته شده قندها است و در تعداد بسیار زیادی از غذاهایی که هر روز مصرف می کنید، وجود دارد. در مقایسه با فروکتوز و ساکارز شما احتمالاً در مورد این قند طبیعی چیز زیادی نشنیده اید.

دکستروز به عنوان شکل شیرین تر ساکارز در غذاهای پخته شده با طعم های ظریف محبوب است به همین دلیل در بسیاری از محصولات پخته شده مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب نه تنها به غذاها طعم شیرین می دهد بلکه می تواند به تثبیت غذاها و پخت یکنواخت دسرهای مورد علاقه شما بسیار کمک کند.

پاسخ به سوالات در نشریه جهان شیمی فیزیک

دکستروز یک قند افزودنی در بسیاری از غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده است، زیرا می تواند به عنوان نگهدارنده نیز عمل کند. دکستروز خشک ممکن است عملکردها و خواص متفاوتی نسبت به ساکارز و فروکتوز داشته باشد، اما در صورت مصرف بیش از حد، همچنان می تواند تأثیرات منفی بر سلامتی بدن بگذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر با این مقاله از نشریه جهان شیمی فیزیک همراه ما باشید.

دکستروز خشک چیست؟

دکستروز خشک همان چیزی است که به عنوان یک قند ساده در جهان شناخته می شود. از نظر شیمیایی فقط یک مولکول دارد (که به عنوان مونوساکارید شناخته می شود)، به این معنی که تجزیه آن برای بدن فوق العاده آسان است. دکستروز یک قند مبتنی بر نشاسته است و از ذرت، برنج یا گندم تصفیه شده تهیه می شود. این قند همچنین توسط ورزشکاران برای تولید انرژی فوری و در مراقبت های بهداشتی برای افزایش قند خون و تامین هیدراتاسیون و انرژی اضطراری استفاده می شود.

دکستروز خشک در بدن چگونه عمل می کند؟

دکستروز مانند گلوکز خالص در بدن رفتار می کند. همه مواد غذایی توسط بدن به گلوکز تبدیل می شوند ولی برخی از آنها سریع تر از بقیه به گلوکز و انرژی تبدیل می شوند. دکستروز به سرعت به گلوکز (قند خون) تبدیل می شود و دارای شاخص گلیسمی بالایی (GI) می باشد، شاخص گلیسمی مقیاسی است که میزان تبدیل قند در یک غذا یا نوشیدنی را اندازه گیری می کند.

بالا بودن شاخص گلیسمی دکستروز به این دلیل است که دکستروز تنها یک مولکول دارد، بنابراین هیچ زنجیره ای برای تجزیه بدن وجود ندارد. تجزیه مولکول هایی با زنجیره ای بلندتر مانند پروتئین ها بیشتر طول می کشد در نتیجه باعث افزایش قند خون به اندازه مولکول های منفرد مانند دکستروز نمی شود.

مانند همه قندهای ساده، دکستروز طعم شیرینی دارد که مغز ما آن را به عنوان “پاداش” در نظر می گیرد. این ماده باعث می شود طعم دلپذیر آن را هرچه بیشتر جستجو کنیم و بیش از آنچه ممکن است از آن استفاده کنیم، پدیده ای که با اعتیاد مقایسه شده است.

دکستروز خشک چیست ؟ قیمت خرید و فروش و کاربردهای آن
دکستروز خشک چیست ؟ قیمت خرید و فروش و کاربردهای آن

 

مواد شیمیایی مرتبط با دکستروز خشک

 

کاربردهای دکستروز خشک در صنایع

بهبود طعم غذا و نوشیدنی

دکستروز خشک را در لیست بسیاری از مواد غذایی فرآوری شده مشاهده خواهید کرد. دکستروز از نظر طعم بسیار شیرین است و طعم دلپذیری به مواد غذایی ساده و ارزان قیمت می بخشد. این امر به توضیح افزایش استفاده از دکستروز در تولید مواد غذایی تجاری کمک می کند. همچنین به بسیاری از مواد غذایی خوش طعم اضافه می شود تا مقدار زیاد نمک را پنهان کند، زیرا شیرینی این ماده طعم شوری را متعادل می کند.

به عنوان نگهدارنده

دکستروز خشک نوعی نگهدارنده نیز است که مانع رشد کپک و مخمر ها در محصولات غذایی می شود و عمر مفید آنها را افزایش می دهد. دکستروز کشت شده قبلاً به عنوان نگهدارنده ۲۸۰ (اسید پروپیونیک) در صنایع شناخته می شد و محصول جانبی تخمیر شکر یا شیر در کنار باکتری های پروبیوتیک است.

استفاده در محیط های پزشکی

از آنجا که بدن به راحتی این ماده را جذب می کند، دکستروز می تواند بدون نیاز به خوردن یا نوشیدن مقدار زیادی از ترکیبات شیرین و غلیظ انرژی فوری را در اختیار بیماران قرار دهد. این امر در شرایط مراقبت های ویژه بسیار مفید است، جایی که اغلب از طریق وریدی (IV) به عنوان بخشی از تغذیه نسبی یا کلی تزریقی استفاده می شود.

دکستروز به صورت خشک و محلول در آب در محصولاتی مانند ژل، قرص یا سرم تزریقی برای افزایش قند خون در افراد دیابتی نیز استفاده می شود. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت یا هیپوگلیسمی (قند خون بسیار پایین) قرص های دکستروز را برای مقابله با کاهش قند خون به صورت خوراکی مصرف می کنند.

کمک به افزایش انرژی بعد از ورزش

دکستروز خشک در تهیه نوشیدنی های ورزشی، قرص های دکستروز و ژل های هیدراتاسیون و انرژی زا بسیار استفاده می شود. دکستروز دارای چگالی انرژی بالایی است و به دلیل قابلیت ورود سریع به جریان خون، می تواند به تجدید ذخایر گلیکوژن در بدن ورزشکاران بسیار کمک کند. این امر به ویژه برای ورزشکاران استقامتی و مسافت های طولانی مانند دوچرخه سواری، دوندگان ماراتن یا ورزش های سه گانه بسیار اهمیت دارد.

دکستروز خشک چیست ؟ قیمت خرید و فروش و کاربردهای آن
دکستروز خشک چیست ؟ قیمت خرید و فروش و کاربردهای آن

عوارض دکستروز خشک برای سلامتی چیست؟

دکستروز وقتی توسط ورزشکاران بعد از یک ورزش شدید یا توسط پزشک متخصص در محیط بالینی استفاده شود، می تواند بسیار مفید و حتی نجات دهنده زندگی باشد. دکستروز به تثبیت قند خون بسیار پایین کمک می کند و می تواند انرژی حیاتی را در یک لحظه برای فرد تأمین کند.

اما وقتی صحبت از رژیم غذایی می شود مصرف منظم دکستروز خشک به مقدار زیاد می تواند عوارض جانبی برای سلامتی داشته باشد. دکستروز خشک یک قند ساده است و مصرف زیاد قندهای ساده برای سلامتی بسیار مضر است. عوارض جانبی مصرف دکستروز خشک عبارتند از :

می تواند باعث افزایش وزن شود

بدن قند اضافی را به صورت چربی ذخیره می کند که می تواند منجر به چاقی شود. چاقی با خطرات مختلفی برای سلامتی از جمله افزایش شیوع برخی بیماری ها و شروع دیابت نوع ۲ همراه است.

 سطح انرژی شما را مختل می کند

مصرف بیش از حد یک قند ساده مانند دکستروز خشک به شما انرژی اولیه ای می دهد که سریع از بین می رود و بعداً شما را خسته و بی حال می کند. این یکی از دلایلی است که باعث می شود افراد بیش از حد از غذاهای شیرین استفاده کنند.

تاثیر منفی بر خلق و خوی شما دارد

خوردن زیاد غذاهای غنی از دکستروز، می تواند بر روحیه شما تأثیرات منفی بگذارد. مصرف بیش از حد قند در چندین مطالعه با علائم افسردگی مرتبط بوده است.

می تواند درک شما از رضایتمندی را تغییر دهد

مصرف بیش از حد غذاهای حاوی قندهای ساده میل ما به خوردن غذاهای شیرین را افزایش می دهد، در حالی که میزان رضایت مندی ما از همان مقدار غذای شیرین را در طول زمان کاهش می دهد. این عمل می تواند منجر به پرخوری شود و یک عامل خطر برای چاقی است.

منجر به مقاومت به انسولین می شود

این عمل زمانی اتفاق می افتد که سلول های بدن پاسخ به هورمون انسولین را متوقف می کنند. در بدن سالم، انسولین کمک می کند تا گلوکز وارد سلول ها شود و به عنوان سوخت استفاده شده یا ذخیره شود. اما مصرف بیش از حد قندهای ساده می تواند در این فرایند اختلال ایجاد کند. مقاومت به انسولین یک عامل کلیدی در ایجاد بیماری دیابت نوع II است.

دکستروز خشک چیست ؟ قیمت خرید و فروش و کاربردهای آن
دکستروز خشک چیست ؟ قیمت خرید و فروش و کاربردهای آن

آیا دکستروز خشک بهتر از شکر است؟

کالری دکستروز خشک مانند شکر معمولی ۴ کالری در گرم است. به یاد داشته باشید، دکستروز از نظر شیمیایی با گلوکز یا قند خون یکسان است، بنابراین برای شما سالم تر یا بهتر محسوب نمی شود.

کدام غذاها حاوی دکستروز خشک هستند؟

دکستروز به طور طبیعی در برخی از غذاها یافت می شود. این مواد غذایی عبارتند از :

 • عسل
 • خرما
 • زرد آلو خشک شده
 • کشمش

همچنین مواد غذایی دارای نشاسته زیاد مانند سیب زمینی در بدن به دکستروز تبدیل می شوند. دکستروز خشک همچنین توسط تولید کنندگان مواد غذایی به طیف وسیعی از غذاهای فرآوری شده اضافه می شود، از جمله:

 • کیک ها
 • شیرینی ها
 • آدامس
 • غلات صبحانه تصفیه شده
 • غذاهای آماده
 • بستنی
 • سس ها
 • سس سالاد
 • گوشت های پخته شده
 • نان
 • سوپ ها
 • نوشیدنی های آب میوه
 • ماست
 • محصولات پخته شده با عمر طولانی

آیا دکستروز خشک یک محصول طبیعی است؟

مهم است که به یاد داشته باشید که یک ماده می تواند طبیعی باشد، اما هنوز هم برای سلامتی انسان مضر باشد. دکستروز از نشاسته تصفیه شده که از گیاهانی مانند ذرت یا گندم تهیه می شود ساخته می شود. دکستروز به طور طبیعی در برخی از مواد غذایی مانند عسل نیز وجود دارد.

دکستروز موجود در بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی های فرآوری شده با استفاده از یک فرآیند صنعتی به یک پودر دکستروز کریستالی سفید و ریز تصفیه می شود. به همین دلیل است که برای مثال، ماست طعم دار توت فرنگی چندین برابر شیرین تر از یک توت فرنگی واقعی است. از این نظر، دکستروز میزان شیرینی مصنوعی را به چیزهایی که می خوریم می افزاید، بنابراین خوردن این مقدار دکستروز در رژیم غذایی ما غیر طبیعی است اگرچه دکستروز به خودی خود غیر طبیعی نیست.

دکستروز خشک چیست ؟ قیمت خرید و فروش و کاربردهای آن
دکستروز خشک چیست ؟ قیمت خرید و فروش و کاربردهای آن

تفاوت بین دکستروز خشک و گلوکز در چیست؟

تفاوت واقعی بین این دو قند وجود ندارد، به همین دلیل است که این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. همانطور که قبلاً ذکر شد، دکستروز و گلوکز از نظر شیمیایی یکسان هستند و در بدن یکسان رفتار می کنند. تفاوت ظریف بین این دو قند عبارتند از :

 • دکستروز به مولکولی که در غذا ظاهر می شود یا به عنوان پودر یا محلول که باید از طریق دهان (به عنوان مثال قرص) یا داخل وریدی (به عنوان مثال از طریق سرم در بیمارستان) مصرف شود، اشاره می کند.
 • به گلوکز زمانی مولکول گفته می شود که به عنوان قند خون وارد جریان خون شود
 • از نظر مقیاس شیرینی، دکستروز خشک شیرین تر از ساکارز، فروکتوز و گلوکز است.
 • مکمل های حاوی دکستروز در ورزش بسیار استفاده می شوند.
 • مکمل های حاوی دکستروز می توانند به طور بالقوه عملکرد ورزشی شما را تقویت کنند.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۶ نشان داده است که نوشیدنی های حاوی دکستروز بعد از هر جلسه تمرین به مدت هشت هفته، عملکرد گروهی از قایقران ها را بهبود بخشیده است.

آیا دکستروز خشک می تواند به شما در بهتر شدن تمرینات کمک کند؟

از آنجا که دکستروز خشک در زمان کوتاهی در بدن به انرژی تبدیل می شود، به محض مصرف این ماده، انرژی شما افزایش می یابد. دکستروز خشک همچنین دارای کالری بسیار زیادی است، به همین دلیل است که از آن در ورزش بدنسازی و توسط کسانی که به دنبال افزایش وزن در حین تمرین هستند، استفاده می شود.

مکمل های حاوی دکستروز برای ورزشکاران و افرادی که در ورزش های استقامتی شرکت می کنند، بسیار مفید است. ذخایر گلیکوژن (ذخایر انرژی بدن) در حین ورزش از بین می روند و دکستروز می تواند به سرعت آنها را بازیابی کند و به شما کمک می کند تا بیشتر و بیشتر تمرین کنید. دکستروز را می توانید به شکل قرص یا پودر به شیک پروتئین یا بطری آب خود اضافه کنید. شما می توانید دکستروز را در طول تمرین یا مستقیماً پس از یک جلسه تمرین مصرف کنید.

دکستروز خشک چیست ؟ قیمت خرید و فروش و کاربردهای آن
دکستروز خشک چیست ؟ قیمت خرید و فروش و کاربردهای آن

مقدار مناسب مصرف دکستروز خشک چقدر است؟

خوردن دکستروز خشک در مقادیر کم در مواد غذایی بی خطر است. سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که بیش از ۳۰ گرم قند در روز مصرف نکنید، بنابراین مراقب مقادیر دکستروز موجود در مواد غذایی خود باشید. دوز حدود ۵۰ گرم دکستروز به عنوان مکمل ورزشی توصیه می شود. در صورت استفاده از دکستروز در مدیریت بیماری دیابت، هیپوگلیسمی یا سایر بیماری ها با پزشک عمومی خود مشورت کنید.

عوارض جانبی مصرف بیش از حد دکستروز خشک شامل موارد زیر است:

 • ناراحتی معده
 • قند خون بالا
 • مقاومت به انسولین
 • تب و لرز
 • عدم تعادل الکترولیت
 • عدم تعادل مایعات
 • حساسیت بیش از حد
 • درد موضعی
 • راش پوستی
 • ترومبوز وریدی

آیا دکستروز خشک فاقد گلوتن است؟

دکستروز خشک یک قند ساده است و به دلیل فرآیندی که طی آن تولید می شود، فاقد گلوتن است و برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک بی خطر است و می توان آن را در رژیم غذایی فاقد گلوتن افراد گنجاند.

قیمت خرید و فروش دکستروز خشک

دکستروز خشک را می توانید از شرکت های تولید و توزیع مواد شیمیایی به راحتی به صورت حضوری یا آنلاین خریداری کنید و معمولا در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی خرید و فروش می شود.

دکستروز خشک

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن