آرایشی و بهداشتیتصفیه آبصنایع شیمیاییغذایی و دارویی

کربن اکتیو یا کربن فعال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کربن فعال یا کربن اکتیو که با نام شارکول فعال نیز شناخته می شود از مواد غنی از کربن که در دمای بالا سوزانده می شوند، بدست می آید. کربن فعال در محصولات مراقبت از پوست، کالاهای پخته شده، نوشیدنی ها و سیستم های تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد. کربن اکتیو از سوزاندن نارگیل، پسته، چوب سخت و نرم، زغال سنگ، هسته زیتون و انوع مواد خاص کربنی بدست می آید. مکانیسم های فعال سازی شیمیایی یا درجه حرارت بالا، کربن فعال را از این مواد خام اولیه تولید می کند.

کربن اکتیو پس تولید با مواد افزودنی دیگری مانند نمک های کلرید ترکیب می شود تا ساختاری متخلل ایجاد شود و مواد اضافی آن با یک محلول اسیدی رقیق شسته می شود تا کربن خالص باقی بماند.کربن فعال می تواند با قرار گرفتن در معرض گازهای اکسیدکننده مانند بخار یا دی اکسید کربن بیشتر پردازش شود تا شبکه ای ظریف تر از منافذ در ساختار آن ایجاد شود و در نتیجه مساحت سطحی آن افزایش یابد.

پاسخ به سوالات در نشریه جهان شیمی فیزیک

کربن فعال به دلیل دارا بودن حفره های فراوان در سطح خود نسبت سطح به حجم بالایی دارد بنابراین می تواند مانند اسفنج مواد شیمیایی را جذب کند و به همین جهت به عنوان فیلتر در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

کاربردهای کربن اکتیو در پزشکی

کربن فعال برای درمان بیمارانی که با داروهای خاص مسموم می شوند یا اور دوز می کنند مورد استفاده قرار می گیرد. برای این منظور پودر کربن فعال در آب و مایعات دیگر حل شده و به مریض خورانده می شود تا دستگاه گوارش را از سموم پاک کند.

کربن اکتیو مانند اسفنج عمل می کند بدین صورت که ذرات سم به سطح کربن فعال چسبیده و کمتر جذب بدن می شوند. این کار به بهترین وجه برای سموم آلی ( ترکیبات حاوی کربن، هیدروژن، اکسیژن یا ازت) صورت می گیرد. بسته به نوع مسمومیت، مصرف کربن فعال در صورت مصرف کافی و سریع می تواند یک راه موثر برای نجات فرد باشد.

با تمام خواص ذکر شده در رابطه با کربن فعال شواهد بسیار کمی در این رابطه وجود دارد که این ماده بتواند در مواردی مانند درمان کلسترول بالا، اسهال یا یبوست، نفخ یا سوء هاضمه مؤثر باشد.

کربن اکتیو یا کربن فعال چیست و چه کاربردهایی دارد؟
کربن اکتیو یا کربن فعال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

انواع مختلف کربن فعال و کاربردهای آن

کربن فعال عمدتاً به سه شکل پودر، گرانول و اکسترود وجود دارد که هر یک از انواع آن در اندازه های مختلف در دسترس هستند و براساس نوع کاربرد مورد استفاده قرار می گیرند. کربن اکتیو برای تصفیه مایعات و گازها و در کاربردهای مختلف از جمله تصفیه آب آشامیدنی شهری، فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی، دفع بو و کنترل آلودگی صنعتی استفاده می شود.

این ماده در تولید محصولات ارگانیک دامی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. در کشاورزی از آن به عنوان سموم دفع آفات استفاده می کنند و در دامپروری به عنوان افزودنی غذایی به خوراک دام ها اضافه می شود. فیلترهای ساخته شده از کربن فعال در تصفیه هوا و گاز برای جذب بخارات نفتی، بوها و دیگر هیدروکربن ها مورد استفاده قرار می گیرند.

کربن اکتیو در تولید خمیردندان های سفید کننده دندان و فیلتر ماسک های تنفسی، حذف بو و طعم از انواع نوشیدنی، تصفیه محلول های آبکاری فلزات، کروماتوگرافی، سفید کردن قند و شکر و تصفیه محلول های آلی که حاوی ناخالصی های رنگی هستند، استفاده می شود.

 

مواد شیمیایی مرتبط با کربن اکتیو

 

کاربردهای کربن اکتیو در صنایع مختلف

کاربرد صنعتی

کاربرد عمده صنعتی این ترکیب شامل استفاده از کربن فعال در پرداخت فلزات برای تصفیه محلول های آبکاری است. این روش اصلی تصفیه برای حذف ناخالصی های آلی از محلول های روشن پوشش نیکل است. تجمع بیش از حد ناخالصی ها در محلول می تواند بر کیفیت آبکاری و خصوصیات فیزیکی فلز رسوب شده تأثیر منفی بگذارد. تیمار کربن فعال چنین ناخالصی هایی را از بین می برد و عملکرد آبکاری را به سطح مطلوب باز می گرداند.

کاربرد پزشکی

از کربن فعال برای معالجه مسمومیت ها و مصرف دوزهای زیاد داروها به صورت خوراکی استفاده می شود. قرص یا کپسول کربن فعال در بسیاری از کشورها به عنوان داروی بدون نسخه برای درمان اسهال، سو هاضمه و نفخ شکم استفاده می شود. با این وجود، زغال فعال هیچ تأثیری بر روی گاز روده و اسهال ندارد و اگر مسمومیت ناشی از بلع مواد خورنده، اسید بوریک، فرآورده های نفتی باشد، به طور معمول از نظر پزشکی بی اثر است و به ویژه در برابر مسمومیت های اسیدهای قوی یا قلیایی، سیانید، لیتیوم، آرسنیک، متانول، اتانول یا اتیلن گلیکول و آهن تاثیری ندارد.

کربن فعال مانع جذب این مواد شیمیایی در بدن انسان نخواهد شد. این دارو در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی، ایمن ترین و موثرترین داروهای مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی است. کاربرد نادرست (به عنوان مثال در ریه ها) منجر به آسپیراسیون ریوی می شود که در صورت عدم شروع درمان فوری پزشکی، گاهی اوقات می تواند کشنده باشد.

کربن اکتیو یا کربن فعال چیست و چه کاربردهایی دارد؟
کربن اکتیو یا کربن فعال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد در شیمی تجزیه

کربن فعال در ترکیب با سلیتیت، به عنوان فاز ساکن در کروماتوگرافی فشار پایین با استفاده از محلول های اتانول (۵-۵۰٪) به عنوان فاز متحرک در پروتکل های تحلیلی یا مقدماتی مورد استفاده قرار می گیرد.

کربن فعال برای استخراج داروهای ضد انعقاد مستقیم خوراکی (DOAC) مانند دبیگاتران، آپیکسابان مفید است زیرا هیچ تاثیری بر عوامل لخته کننده خون ندارد.

کاربرد زیست محیطی

کربن فعال کاربردهای بی شماری در حذف آلاینده ها از جریان های هوا یا آب در مزرعه و همچنین در فرآیندهای صنعتی مانند پاکسازی نشت مواد، تصفیه آب زیرزمینی، فیلتر آب آشامیدنی و تصفیه هوا ترکیبات آلی و فرار رنگ آمیزی، خشکشویی، عملیات توزیع بنزین و سایر فرآیندها دارد. فیلتراسیون کربن فعال به عنوان یک روش موثر برای تصفیه آب استفاده می شود و برای اندازه گیری غلظت رادون در هوا نیز کاربرد دارد.

کاربرد در کشاورزی

کربن فعال ماده مجازی است که توسط کشاورزان ارگانیک در تولید دام و شراب سازی استفاده می شود. در تولیدات دامی از آن به عنوان سموم دفع آفات، مواد افزودنی خوراک دام، کمک فرآوری، ماده غیرکشاورزی و ضد عفونی کننده استفاده می شود. در شراب سازی آلی به عنوان یک عامل فرآوری برای جذب رنگدانه های قهوه ای رنگ استفاده شود.

از فیلترهای کربن فعال می توان برای فیلتر کردن ودکا و ویسکی از ناخالصی های آلی استفاده کرد که می تواند بر رنگ، طعم و بو تأثیر بگذارد. عبور یک ودکا ناخالص ارگانیک از طریق فیلتر کربن فعال با سرعت جریان مناسب منجر به تولید ودکا با محتوای الکل متعادل و افزایش خلوص آلی به میزان قابل توجهی خواهد شد.

کاربرد در تصفیه گاز

فیلترهای کربن فعال معمولاً در تصفیه هوای فشرده و گاز استفاده می شود. در متداول ترین طرح ها از فیلتراسیون یک یا دو مرحله ای استفاده می شود. از فیلترهای کربن فعال برای نگهداری گازهای رادیواکتیو در هوای وکیوم شده توربین راکتور آب جوش هسته ای استفاده می شود تا مواد جامد در ذرات ذغال گیر کرده و هوای فیلتر شده از آن عبور کند.

کاربرد در تصفیه شیمیایی

کربن فعال معمولاً در مقیاس آزمایشگاهی برای تصفیه محلول های آلی حاوی ناخالصی های آلی رنگی استفاده می شود. فیلتراسیون روی کربن فعال در فرآیندهای شیمیایی و دارویی بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

کربن اکتیو یا کربن فعال چیست و چه کاربردهایی دارد؟
کربن اکتیو یا کربن فعال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

عوارض و خطرات کربن اکتیو

کربن فعال یک ماده بی خطر تلقی می شود و بندرت باعث عوارض جانبی خواهد شد. برخی عوارض جانبی ناخوشایند این ماده شامل تهوع و استفراغ، یبوست و مدفوع سیاه هستند. علاوه بر این، کربن اکتیو ممکن است علائم بیماری را در افراد مبتلا به پورفیری واریگات، بیماری ژنتیکی نادر که روی پوست، روده و سیستم عصبی تأثیر می گذارد، بدتر کند.

زغال فعال برای اکثر بزرگسالان هنگام استفاده از طریق دهان در کوتاه مدت به احتمال زیاد ایمن است. عوارض جانبی مصرف ذغال فعال از طریق دهان شامل یبوست و مدفوع سیاه است. عوارض جانبی جدی تر، اما نادر، کند شدن یا انسداد دستگاه روده، نارسایی ریه ها و کمبود آب بدن است. زغال فعال برای بیشتر بزرگسالان وقتی روی زخم قرار می گیرد به احتمال زیاد ایمن است.

بهتر است بدانید

زغال فعال در صورت بارداری یا شیردهی در کوتاه مدت ممکن است بی خطر باشد، اما قبل از استفاده در صورت بارداری با متخصص بهداشت خود مشورت کنید. در صورت داشتن هرگونه انسداد روده (انسداد دستگاه گوارش (GI) یا حرکت آهسته غذا از طریق روده) از زغال فعال استفاده نکنید.همچنین، اگر شرایطی دارید که سرعت عبور غذا از روده را کاهش می دهد (کاهش پریستالیست)، از زغال فعال استفاده نکنید، مگر اینکه تحت مراقبت های بهداشتی باشید.

زغال فعال مواد موجود در معده و روده را جذب می کند. مصرف زغال فعال به همراه داروهایی که از طریق دهان مصرف می شوند، می تواند میزان دارو را در بدن شما را کاهش دهد و اثربخشی دارو را کاهش دهد. برای جلوگیری از این تداخل، حداقل یک ساعت پس از مصرف داروهای خوراکی از زغال فعال استفاده کنید.

تا به امروز هیچ مطالعه ای در رابطه عوارض جانبی مصرف کربن فعال در سطوحی که در محصولات پزشکی استفاده شده یا به عنوان عامل سم زدایی مصرف می شود، وجود ندارد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که مصرف خوراکی این ماده می تواند تاثیر داروهای خوراکی شما را کاهش دهد بنابراین پیش از مصرف آن با پزشک مشورت کنید.

کاربرد کربن اکتیو

کربن فعال بیش از ۱۰۰۰ کاربرد شناخته شده دارد از استخراج طلا گرفته تا تصفیه آب، تولید مواد غذایی و موارد دیگر. کربن فعال را می توان برای پاسخگویی به طیف وسیعی از نیازهای خاص سفارشی کرد.

کربن‌های فعال از انواع مختلفی از مواد منبع کربنی از جمله پوسته نارگیل، ذغال سنگ نارس، چوب سخت و نرم و زغال سنگ ساخته می‌شوند. با این حال هر ماده آلی با محتوای کربن بالا می تواند به طور موثر برای ایجاد کربن فعال از طریق اصلاح فیزیکی و تجزیه حرارتی استفاده شود.

رایج ترین کاربردهای کربن فعال در دنیای امروزی حول محور تصفیه آب فرآیند، فاضلاب صنعتی و تجاری و مسائل مربوط به کاهش هوا و بو است. هنگامی که به کربن فعال تبدیل می شود، مواد منبع کربنی توانایی تصفیه و حذف موثر مجموعه وسیعی از آلاینده ها را از جریان آب و فاضلاب دارند.

کربن اکتیو برای پوست

کربن فعال برای درمان آکنه و سم‌ زدایی پوست با از بین بردن کثیفی و چربی پوست مفید است. این ترکیب توانایی حذف سموم از روی پوست را دارد. ماسک‌ های زغالی برای پوست‌ های مستعد آکنه مفید هستند. با این حال، این پاک کننده ها یا ماسک ها با مواد شناخته شده مبارزه کننده با آکنه مانند اسیدهای آلفا هیدروکسی، و اسیدهای بتا هیدروکسی، مانند اسید سالیسیلیک برای از بین بردن سبوم از منافذ استفاده می شود.

شما می توانید زغال فعال را به صورت پودر یا کپسول خریداری کنید. اگر از کپسول استفاده می کنید، به سادگی کپسول را باز کنید و پودر آن را مورد استفاده قرار دهید. همچنین مارک های مختلف زغال فعال از مواد مختلفی مانند پوسته مغزی، پوسته نارگیل، پیت، چوب و زغال سنگ به دست می آید. البته بهترین گزینه شما این است که پودر زغال فعال مشتق شده از مواد طبیعی مانند پوسته نارگیل را انتخاب کنید.

کربن فعال پوست را به آرامی لایه برداری می کند. علاوه بر از بین بردن ناخالصی ها، بافت کمی شنی زغال فعال آن را به گزینه ای عالی برای لایه برداری ملایم تبدیل می کند.

لایه برداری برای از بین بردن تجمعات روی سطح پوست ضروری است که می تواند منافذ را مسدود کند، لکه ها را بیشتر تشدید کند و ظاهری ناهموار و کدر ایجاد کند.

زغال فعال به ما کمک می کند تا با ترکیبی از یک یا دو لایه بردار و پاکسازی همزمان، پوستی یکدست و انعطاف پذیر داشته باشیم. بعلاوه، برای استفاده روی پوست حساس به اندازه کافی ملایم است زیرا دانه های آن بسیار کوچک هستند.

در حالی که تولید چربی طبیعی برای مرطوب نگه داشتن پوست، درخشندگی و جلوگیری از چین و چروک ضروری است، مصرف بیش از حد آن می تواند مشکل ساز باشد. پوست چرب می تواند کثیفی و سایر ناخالصی های محیط را به دام بیندازد که سپس روی پوست ما می نشیند و منجر به مسدود شدن منافذ می شود به خصوص اگر به طور مرتب لایه برداری نمی کنید.

زغال چوب فعال با کیفیت جاذب خود می تواند به این ناخالصی ها و روغن اضافی متصل شود و به آرامی ذرات عمیق را به بافت خود بکشاند. چربی اضافی و پوست مرده می تواند در طول زمان در منافذ گیر کرده و باعث بزرگ شدن آنها با مواد زائد شود. منافذ بزرگ می توانند ظاهری خسته و پیر به ما بدهند.

استفاده از زغال چوب فعال به عنوان ماسک و اسکراب می تواند به از بین بردن زباله های مسدود کننده منافذ شما کمک کند. علاوه بر این، هر گونه ناخالصی خارجی را که ممکن است در منافذ بزرگ شده شما گیر کرده باشد را جذب می کند.

کربن اکتیو ایرانی

کربن اکتیو ایرانی یکی از انواع کربن فعال موجود در بازار ایران است که برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

کربن اکتیو نوریت

کربن فعال نوریت محصول شرکت cabot ایالات متحده است. این شرکت در زمینه تولید کربن اکتیو برای از بین بردن آلاینده های هوا و آب، مواد غذایی و نوشیدنی و دارویی فعالیت می کند. این شرکت کربن فعال پودری، گرانولی و اکسترود شده را با درجه کیفیت بالا تولید و به بازار عرضه می کند.

کربنات پتاسیم کشمش

کربنات پتاسیم کشمش از مخلوط کردن کربنات پتاسیم گرید خوراکی با آب ایجاد می شود. این محلول را روی پوسته انگور می ریزند. این عمل باعث سست شدن پوسته انگور و تبخیر سریع تر آب موجود در دانه ها می شود. کربنات پتاسیم کشمش، مانند یک کاتالیزور عمل می کند و سرعت فرآیند خشک کردن را افزایش می دهد.

باید توجه داشته باشید که کربنات پتاسیم مورد استفاده برای این روش حتما باید گرید خوراکی باشد. برخی از سود جویان جدیدا از کربنات پتاسیم صنعتی برای تهیه کشمش استفاده می کنند. گرید صنعتی این ترکیب شیمیایی بسیار خطرناک است. کربنات پتاسیم گرید صنعتی به دلیل داشتن فلزات سنگین مانند آرسنیک می تواند برای انسان سرطان زا باشد.

فروش کربنات پتاسیم آلمانی

کربنات پتاسیم آلمانی به دلیل داشتن کیفیت خوب در دو گرید خوراکی و صنعتی در بازار ایران طرفداران زیادی دارد. فروش این ترکیب شیمیایی از طریق فروشگاه های اینترنتی و شرکت های وارد کننده مواد شیمیایی صورت می گیرد. شما می توانید برای خرید این محصول به سایت های این شرکت ها مراجعه کنید.

کربنات پتاسیم خوراکی

کربنات پتاسیم خوراکی یک پودر بسیار با کیفیت است. این ترکیب شیمیایی یک پودر سفید رنگ است که با نام های دیگری همچون خاکستر مروارید نیز در صنعت شناخته می شود. کربنات پتاسیم امروزه بیشتر به صورت آزمایشگاهی تولید می شود، اما می توان آن را در طبیعت نیز یافت کرد. این ترکیب شیمیایی به راحتی در آب حل می شود و در مایعاتی همچون اتانول و اتر نامحلول است.

کربنات پتاسیم خوراکی کاربرد بسیار زیادی در صنایع غذایی و کشاورزی دارد. بیشترین مقدار تولید شده از این محصول برای استفاده در کود مصرف می شود. پتاسیم برای سلامت عمومی بدن مانند سلامت قلب و عروق، سلامت استخوان ها و عملکرد صحیح عضلات کاملا ضروری است.

این ترکیب شیمیایی همچنین می تواند با اثرات منفی رژیم غذایی بیش از حد اسیدی مقابله کند و از بدن محافظت کند. مصرف متوسط پتاسیم برای بزرگسالان حدود ۴.۷ گرم در روز است. این ترکیب شیمیایی را می توانید در بسیاری از محصولات غذایی از جمله نان، ژله، آب میوه ها، شیر، سبزیجات کنسرو شده، دسرها و شیرینی ها یافت کنید.

کربنات پتاسیم چیست

کربنات پتاسیم یک نمک پتاسیم است. این ترکیب شیمیایی در صنایع بیشتر نقش کاتالیزور، کود و ضد شعله دارد. این یک نمک کربناته و یک نمک پتاسیم است. فرمول شیمیایی این ترکیب شیمیایی K۲CO۳ است. کربنات پتاسیم در بازار به صورت پودر سفید رنگ یا یک جامد کریستالی بی رنگ به فروش می رسد. طعم گرید خوراکی این ترکیب شیمیایی شور است و در صنایع داروسازی و صنایع غذایی بسیار استفاده می شود.

کربنات پتاسیم یک عامل خشک کننده برای فرآوری میوه ها و همچنین در فرمولاسیون جوهرها و تونرها، ضدعفونی کننده ها و محصولات پاک کننده استفاده می شود. نام دیگر این ترکیب شیمیایی کربنات پتاس است و در دو گرید صنعتی و خوراکی در بازار موجود است. از این ترکیب شیمیایی در صنایع برای تولید شیشه های مقاوم در برابر حرارت، کودها، مواد شیمیایی کشاورزی، صابون ها و در ساخت سایر ترکیبات شیمیایی استفاده می شود. پتاسیم کربنات در طول تاریخ برای تولید شیشه و صابون استفاده می شده است.

 کربنات پتاسیم ایتالیا

کربنات پتاسیم ایتالیا، یکی دیگر از مارک های موجود از این ترکیب شیمیایی در بازار کشور ایران است. این محصول ساخته شده توسط کشور ایتالیا دارای کیفیت بسیار خوبی است. بسیاری از تولید کنندگان محصولات شیمیایی و غذایی از این محصول استفاده می کنند. برای خرید کربنات پتاسیم ایتالیا، می توانید به سایت های فروش شرکت های وارد کننده محصولات شیمیایی مراجعه کنید.

آنالیز کربنات پتاسیم

آنالیز کربنات پتاسیم
آنالیز کربنات پتاسیم

کربنات پتاسیم ایرانی

در کشور ایران نیز کارخانجات بسیار زیادی وجود دارد که کربنات پتاسیم را در گرید های خوراکی و صنعتی تولید می کنند. کربنات پتاسیم ایرانی به دلیل عملکرد خوب و قیمت مناسب، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. شما می توانید برای خرید این ماده شیمیایی به سایت های فروش اینترنتی مواد شیمیایی مراجعه کنید.

خرید کربن اکتیو یا کربن فعال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا