پرخوانندهعمومی

فواید و مضرات شراب برای سلامتی چیست؟

شراب یک نوشیدنی الکلی است که به طور معمول از آب انگور تخمیر شده تهیه می شود. دین مبین اسلام بخاطر مست کننده بودن و زوال عقل استفاده کنندگان این نوشیدنی مصرف آنرا حرام اعلام نموده است  طی فرآیند مخمر، قند موجود در انگور را مصرف کرده و آنرا به اتانول ، دی اکسید کربن و گرما تبدیل می کند. انواع مختلف انگور و سویه مخمرها انواع متنوعی از شراب تولید می کنند.

شراب هایی که از انگور تهیه نمی شوند شامل تخمیر محصولات دیگری از جمله برنج و سایر شراب های میوه ای مانند آلو ، گیلاس ، انار ، توت و تمشک هستند.

شراب قرمز صدها سال بخشی از رویدادهای اجتماعی ، مذهبی و فرهنگی بوده است. خانقاه های قرون وسطی معتقد بودند که راهبان آنها به دلیل نوشیدن منظم و متوسط شراب ، عمر طولانی تری دارند. شراب در قرآن کریم بعلت مسکر بودن و زوال عقلی مصرف کننده نجس و حرام ذکر شده است و خرید و فروش ، تولید ، حمل و نقل و نوشیدن آن حرام است. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود.

مضرات و فواید شراب انگور قرمز

شراب قرمز دارای خواص آنتی اکسیدانی ، ضد التهابی و تنظیم کننده چربی است بنابراین فواید بسیاری برای سلامتی دارد. این نوشیدنی منبع نسبتاً غنی رزوراترول (Resveratrol)  ، یک آنتی اکسیدان طبیعی در پوست انگور است.

همانطور که می دانید آنتی اکسیدان ها استرس اکسیداتیو را در بدن کاهش می دهند که با بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان ها و بیماری های قلبی ارتباط واضحی دارند. البته انگور رسیده ، انار و توت منبع بهتری از رزوراترول نسبت به شراب قرمز هستند و به دلیل خطرات سلامتی مرتبط با نوشیدن الکل ، دریافت آنتی اکسیدان از مواد غذایی نسبت به نوشیدن شراب سالم تر است.

همچنین فواید و خواص شراب انگور قرمز برای سرماخوردگی کلیه ، لاغری ، کبد چرب ، جوش صورت ، بیماران قلبی ،  فشار خون و پوست و مو در مطالعات مختلف ثابت شده است.

بهتر است بدانید:

بسیاری از مطالعات در طول سالیان نشان داده است که ارتباط مثبتی بین نوشیدن متوسط شراب قرمز و سلامت قلب وجود دارد. اخیراً ، یک بررسی که در سال ۲۰۱۹  انجام شده نشان داده است که نوشیدن شراب قرمز باعث کاهش ریسک بیماریهای قلبی از جمله بیماری عروق کرونر قلب می شود  که یکی از علل اصلی مرگ  و میر در ایالات متحده است.

با این حال ، انجمن قلب آمریکا (AHA) می گوید که چنین مطالعاتی روابط علت و معلولی را نشان نمی دهد و عوامل دیگری ممکن است در این امر نقش داشته باشند. به عنوان مثال ، افرادی که شراب قرمز را به میزان متوسط می نوشند ممکن است از یک سبک زندگی سالم یا رژیم مدیترانه ای پیروی کنند.

آنها همچنین اشاره می کنند که الکل یا اتانول می تواند به طور مستقیم به قلب آسیب برساند. برای ایمن ماندن از این عوارض افراد باید از دستورالعمل های (CDC) مرکز پیشگیری از بیماری- پیروی کنند که مصرف یک لیوان شراب را برای زنان و دو لیوان را برای آقایان در طول روز مجاز می داند.

قواید و خواص شراب انگور قرمز و انار و هر نوع شراب دیگری به دلیل مقادیر زیاد آنتی اکسیدان در این نوشیدنی ها است که با رادیکال های آزاد مقابله کرده و اثرات حفاظتی را برای تمام ارگان های بدن اعمال می کند.

فواید و مضرات شراب برای سلامتی چیست؟
فواید و مضرات شراب برای سلامتی چیست؟

مضرات و فواید نوشیدن شراب برای سلامتی

 

رفع افسردگی

نوشیدن یک لیوان شراب در هفته می تواند به عنوان یک داروی ضد افسردگی عمل کند. افسردگی برای برخی از افراد یک اختلال شایع اما جدی است زیرا می تواند بر احساس ، تفکر و مدیریت امور روزمره تأثیر بگذارد. اگرچه اکثر مردم می دانند که مصرف الکل می تواند افسردگی یا اضطراب فرد را بدتر کند اما شراب می تواند اثرات ضد افسردگی داشته باشد.

سلامت پوست

مقادیر بالای آنتی اکسیدان موجود در این نوشیدنی ، اگر مستقیماً روی پوست قرار گیرد ، می تواند از رشد باکتری های آکنه جلوگیری کرده و برای حفظ سلامت پوست مفید است. این آنتی اکسیدان ها باعث جوان سازی پوست می شوند ، قابلیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهند و پوست را روشن و درخشان نگه می دارند.

همچنین مصرف این نوشیدنی می تواند گردش خون را تحریک کند بنابراین می تواند از ایجاد چین و چروک و پیری پوست جلوگیری کند. با این حال ، مصرف بیش از حد آن باعث می شود هورمون ها تعادل خود را از دست بدهند و ممکن است باعث کم آبی پوست شده و احتمال آکنه را تشدید کند.

کاهش وزن

شراب و به ویژه شراب سفید حاوی آنتی اکسیدانی به نام اپی کاتچین ، کوئرستین و رسوراترول است. این آنتی اکسیدان ها می توانند سطح کلسترول را کاهش دهند و همچنین ممکن است با سوزاندن چربی های شکم و کاهش التهاب مرتبط با چاقی از کاهش وزن پشتیبانی کنند.

تقویت سیستم ایمنی

به گفته محققان ، مصرف روزانه این نوشیدنی می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. اتانول ، جز شیمیایی موجود در نوشیدنی های الکلی و شراب است که به تقویت قدرت واکسیناسیون کمک می کند.

مصرف این ماده به میزان متوسط می تواند به تقویت سیستم ایمنی که می تواند با ۲۰۰  نوع ویروس مبارزه کند ، کمک می کند. این نوشیدنی حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان به شکل فلاونوئیدها است که می تواند به شدت با ویروس ها مبارزه کند.

شراب قرمز همچنین می تواند به درمان علائم آنفولانزا و سرماخوردگی کمک کند و پلی فنول رسوراترول می تواند از تکثیر ویروس ها پس از ورود به بدن جلوگیری کند.

فواید و مضرات شراب برای سلامتی چیست؟
فواید و مضرات شراب برای سلامتی چیست؟

تراکم استخوان

محققان نوشیدن شراب در حد متوسط را با بهبود تراکم استخوان مرتبط می دانند. با افزایش سن انسان ، استخوان ها نازک و ضعیف می شوند. مطالعات جدید نشان می دهد که نوشیدن شراب در حد متوسط می تواند به کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان کمک کند.

پوکی استخوان نوعی بیماری  است که پس از رسیدن به مرحله یائسگی بیشتر در خانم ها دیده می شود. پوکی استخوان باعث افزایش احتمال شکستگی استخوان ها می شود.

تقویت بینایی

رسوراترول موجود در  این ترکیب ممکن است برای چشم مفید باشد این ترکیب از تحلیل رفتن عضلات چشم در اثر افزایش سن جلوگیری می کند. یکی از این تحلیل های مرتبط  با سن عضلات چشم ، انحطاط ماکولا نام دارد.

دژنراسیون ماکولا یکی از دلایل اصلی از دست دادن بینایی است و یک بیماری چشمی غیر قابل درمان محسوب می شود. ماکولا مسئول توانایی خواندن ، تشخیص و دیدن اشیا با جزئیات دقیق است. رسوراترول که در شراب و انگور یافت می شود ، از رشد رگ خونی در چشم که می تواند منجر به تحلیل رفتن ماکولا شود، جلوگیری می کند.

حفظ سلامت دهان و دندان

این نوشیدنی با جلوگیری از رشد برخی از باکتری های موجود در بیوفیلم دهان ، ممکن است از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. این نوشیدنی می تواند رشد باکتری هایی را که باعث ایجاد حفره در دندان می شوند را  متوقف کند.

پلی فنول ها ، شراب و عصاره هسته انگور می توانند سرعت رشد باکتری های مسئول ایجاد پلاک و پوسیدگی دندان را کاهش دهند. اگرچه شراب قرمز می تواند به کاهش این باکتری ها کمک کند اما سلامت مطلوب دهان و دندان هنوز هم به رعایت بهداشت روزانه دندان ها وابسته است.

مسواک زدن ، کشیدن نخ دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک هنوز هم بهترین توصیه ها هستند ، اما قرار دادن این ترکیب در رژیم غذایی می تواند باعث افزایش قدرت دفاعی شما در برابر ده ها بیماری احتمالی دندان و لثه شود.

با تمام فواید ذکر شده مصرف بیش از حد این نوشیدنی می تواند عوارضی مانند آسیب کبدی ، کبد چرب ، سکته ، برخی سرطان ها ، پانکراتیت و مشکلات قلبی و روانی را به دنبال داشته باشد.

طرز تهیه و ساخت شراب خانگی در خانهطرز تهیه و ساخت شراب خانگی در خانه
طرز تهیه و ساخت شراب خانگی در خانه

طرز تهیه و ساخت شراب خانگی در خانه

بعلت حرام بودن تولید و مصرف شراب در کشورهای اسلامی اقلیت های دینی که مصرف این نوشیدنی در دین آنها حرام نیست به احترام مسلمانان از خرید و فروش و استفاده این نوشیدنی در اماکن عمومی خودداری میکنند و سعی میکنند اقدام به ساخت و تولید بصورت دست ساز در خانه نمایند .

شراب خانگی به راحتی قابل تهیه است و می توان از هر نوع انگوری برای تولید آن استفاده کرد. بر همین اساس شراب انگور سفید ، سبز یاقوتی ، عسگری ، شاهانی وجود دارد که هر یک طعم منحصر به فردی دارند.

برای تهیه این نوشیدنی پس از تهیه انگور بدون اینکه آنها را بشویند انگورها را دانه کرده و در یک ظرف تمیز می ریزند. پس از اتمام کار تا جاییکه می توان با چنگ زدن انگورها را له کنید سپس در ظرف را بسته و آنرا در یک محل تاریک در دمای اتاق میگذارند. قبل از بستن در ظرف مخمر شراب را نیز به ظرف اضافه میکنند که خیلی ضروری نیست زیرا سفیدی های روی انگورهای شسته نشده نقش مخمر را بازی می کنند.

نکته:

سه روز بعد به سراغ ظرف میروند و انگورهای سالمی که روی ظرف جمع شده اند را له میکنند و کل مواد را بهم زده و مجددا در ظرف را میبندند. در روز چهارم و پنجم در داخل ظرف حباب تشکیل شده و می توان بوی شراب را احساس کرد.

بعد از گذشت ۲۵ تا ۳۰ روز کل شراب را صاف کرده و در ظروف شیشه ای تمیز میریزند و تا ۵۰ روز در یک جای خنک قرار میدهند . پس از گذشت این مدت ته ظروف بازهم رسوب کمی دیده می شود که به آن لرد شراب می گویند ، که می توان با خالی کردن آن در ظرف دیگر رسوب را جدا کرد.جهت سنجش شراب میتوان از شراب سنج یا الکل سنج استفاده نمود .

خواص لرد شراب که در واقع همان ته مانده شراب است برای پوست به عنوان ماسک مفید است و برخی افراد آنرا مصرف می کنند. این روش را می توان برای تهیه شراب انار ترش و شیرین ، شراب انگور و انار و شراب سیب و آلبالو نیز مورد استفاده قرار داد .

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن