عمومی

فواید و مضرات شراب برای سلامتی چیست؟

شراب یک نوشیدنی الکلی است که به طور معمول از آب انگور تخمیر شده تهیه می شود. دین مبین اسلام بخاطر مست کننده بودن و زوال عقل استفاده کنندگان این نوشیدنی، مصرف آن را حرام اعلام نموده است. از لحاظ واکنش های شیمیایی طی فرآیندی، مخمر، قند موجود در انگور را مصرف کرده و آنرا به اتانول، دی اکسید کربن و گرما تبدیل می کند. انواع مختلف انگور و سویه مخمرها انواع متنوعی از نوشیدنی های بدون الکلی مثل ماء الشعیر های با الکل صفر درصد را تولید می کنند.

شراب هایی که از انگور تهیه نمی شوند شامل تخمیر محصولات دیگری از جمله برنج و سایر شراب های میوه ای مانند آلو، گیلاس، انار، توت و تمشک هستند. از بسیاری میوه ها مثل لیمو، هلو و آناناس نوشیدنی های غیرالکلی تولید می شود.

فواید و مضرات شراب برای سلامتی

شراب قرمز صدها سال بخشی از رویدادهای اجتماعی در برخی از فرهنگ ها بوده است. در قرون وسطی معتقد بودند که راهبان آنها به دلیل نوشیدن منظم و متوسط شراب، عمر طولانی تری دارند. شراب در قرآن کریم بعلت مسکر بودن و زوال عقلی مصرف کننده نجس و حرام ذکر شده است و خرید و فروش، تولید، حمل و نقل و نوشیدن آن حرام است. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود.

همچنین مطابق ماده ۲۶۴ قانون مجازات اسلامی، مصرف مسکر از قبیل خوردن، تزریق و تدخین آن کم باشد یا زیاد، جامد باشد یا مایع، مست کند یا نکند، خالص باشد یا مخلوط به گونه ای که آن را از مسکر بودن خارج نکند، موجب حد است.
تبصره: خوردن فقاع (آب جو مسکر) موجب حد است هرچند مستی نیاورد.

مضرات و فواید شراب انگور قرمز

از آنجاییکه انگور قرمز سرشار از آنتی اکسیدان و دارای خواص ضد التهابی و تنظیم کننده چربی است و فواید بسیاری برای سلامتی دارد؛ این احتمال وجود دارد که شراب قرمز و نوشیدنی های برپایه انگور قرمز نیز دارای خواص و فواید مشابهی باشد. انگور قرمز منبع نسبتاً غنی رزوراترول (Resveratrol) است. رزوراترول یک آنتی اکسیدان طبیعی است که در پوست انگور وجود دارد.

همانطور که می دانید آنتی اکسیدان ها استرس اکسیداتیو را در بدن کاهش می دهند که با بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان ها و بیماری های قلبی ارتباط واضحی دارند. انگور رسیده، انار و توت، منابع خوبی برای کسب رزوراترول مورد نیاز بدن هستند. اگرچه شراب قرمز نیز به احتمال زیاد حاوی رزوراترول است، اما به دلیل خطرات سلامتی مرتبط با نوشیدن الکل، دریافت آنتی اکسیدان از مواد غذایی طبیعی و میوه های نسبت به نوشیدن شراب بسیار سالم تر و عقلانی تر است.

همچنین فواید و خواص انگور قرمز و نه الزاما شراب انگور قرمز برای سرماخوردگی کلیه، لاغری، کبد چرب، جوش صورت، بیماران قلبی، فشار خون و پوست و مو در مطالعات مختلف ثابت شده است.

بهتر است بدانید بسیاری از مطالعات در طول سالیان نشان داده است که ارتباط مثبتی بین نوشیدن متوسط نوشیدنی های طبیعی نه الزاما شراب و الکلی برگرفته ازمیوه های حاوی آنتی اکسیدان و سلامت قلب وجود دارد. به عنوان نمونه، یک بررسی که در سال ۲۰۱۹ انجام شده، نشان داده است که نوشیدن آب انگور قرمز باعث کاهش ریسک بیماریهای قلبی از جمله بیماری عروق کرونر قلب می شود که یکی از علل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است.

 

 

با این حال، انجمن قلب آمریکا (AHA) می گوید که نمی توان بر پایه چنین مطالعاتی روابط علت و معلولی برای فواید نوشیدن شراب در نظر گرفت و عوامل دیگری ممکن است در این امر نقش داشته باشند. به عنوان مثال، افرادی که رژیم غذایی بدون شراب قرمز دارند نیز ممکن است از یک سبک زندگی سالم یا رژیم مدیترانه ای پیروی کنند.

آنها همچنین اشاره می کنند که الکل یا اتانول می تواند به طور مستقیم به قلب آسیب برساند. برای ایمن ماندن از این عوارض افراد باید از دستورالعمل های (CDC) مرکز پیشگیری از بیماری پیروی کنند. این مرکز برای کاهش و کنترل مصرف بی رویه شراب، مصرف یک لیوان شراب را برای زنان و دو لیوان را برای آقایان در طول روز مجاز می داند.

براساس آنچه گفته شد، اگر فواید و خواص شراب انگور قرمز و انار و هر نوع شراب دیگری واقعیت داشته باشد، این امر به دلیل مقادیر زیاد آنتی اکسیدان در این نوشیدنی ها است که با رادیکال های آزاد مقابله کرده و اثرات حفاظتی را برای تمام ارگان های بدن اعمال می کند. بدیهی است که استفاده از آب میوه های طبیعی نیز می توانند آنتی اکسیدان مورد نیاز بدن را بدون هیچگونه محدودیتی به خوبی تامین کنند.

فواید و مضرات شراب برای سلامتی چیست؟
فواید و مضرات شراب برای سلامتی چیست؟

مضرات و فواید نوشیدن شراب برای سلامتی

از آنجاییکه صنعت شراب سازی در بسیاری از کشور ها سود زیادی ایجاد می کند، برای افزایش فروش، مطالب اثبات نشده بسیاری در مورد فواید نوشیدن شراب برای سلامتی در رسانه های مختلف مطرح می شود. بسیاری از این مطالب حتی فاقد یک منبع معتبر و علمی هستند.

رفع افسردگی

برخی معتقدند که نوشیدن یک لیوان شراب در هفته می تواند به عنوان یک داروی ضد افسردگی عمل کند. شکی نیست افسردگی برای برخی از افراد یک اختلال شایع اما جدی است زیرا می تواند بر احساس، تفکر و مدیریت امور روزمره تاثیر بگذارد. اما آیا اما شراب می تواند اثرات ضد افسردگی داشته باشد؟ اکثر مردم می دانند که مصرف الکل می تواند افسردگی یا اضطراب فرد را بدتر کند.

سلامت پوست

مقادیر بالای آنتی اکسیدان موجود در هر نوشیدنی، می تواند باعث بهبود شرایط پوست شود و از رشد باکتری های آکنه جلوگیری کند. به طور کلی خوردن میوه های حاوی آنتی اکسیدان برای حفظ سلامت پوست مفید است. آنتی اکسیدان ها باعث جوان سازی پوست می شوند، قابلیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهند و پوست را روشن و درخشان نگه می دارند.

مصرف این نوشیدنی های طبیعی بدون افزودنی های مضر و شکر می تواند گردش خون را تحریک کند بنابراین می تواند از ایجاد چین و چروک و پیری پوست جلوگیری کند. با این حال، مصرف بیش از حد آن باعث می شود هورمون ها تعادل خود را از دست بدهند و ممکن است باعث کم آبی پوست شده و احتمال آکنه را تشدید کند.

کاهش وزن

شراب و به ویژه شراب سفید حاوی آنتی اکسیدانی به نام اپی کاتچین، کوئرستین و رسوراترول است. به طور طبیعی این آنتی اکسیدان ها می توانند سطح کلسترول را کاهش دهند و همچنین ممکن است با سوزاندن چربی های شکم و کاهش التهاب مرتبط با چاقی از کاهش وزن پشتیبانی کنند. اما همانطور که پیش تر نیز گفته شد الکل موجود در شراب مضرات زیادی برای سلامت قلب و عروق به همراه دارد و مشکلات قبلی توانایی افراد را برای انجام فعالیت ورزشی کاهش می دهند.

تقویت سیستم ایمنی

شراب تاثیر مستقیم بر روی کبد دارد و مصرف آن در طولانی مدت موجب سیروز کبدی می شود. با این حال برخی ادعا می کنند که مصرف روزانه این نوشیدنی می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. اتانول، جز شیمیایی موجود در نوشیدنی های الکلی و شراب است که به ادعا می شود حتی به تقویت قدرت واکسیناسیون کمک می کند.

سیروز کبدی
سیروز کبدی

این نوشیدنی های حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و فلاونوئیدها می توانند به شدت با ویروس ها مبارزه کنند. مصرف این ماده به میزان متوسط می تواند به تقویت سیستم ایمنی که می تواند با ۲۰۰ نوع ویروس مبارزه کند، کمک می کند. آب انگور قرمز همچنین می تواند به درمان علائم آنفولانزا و سرماخوردگی کمک کند و پلی فنول رسوراترول می تواند از تکثیر ویروس ها پس از ورود به بدن جلوگیری کند اما شراب انگور الزاما چنین خواص و فوایدی ندارد.

فواید و مضرات شراب برای سلامتی چیست؟
فواید و مضرات شراب برای سلامتی چیست؟

تراکم استخوان

در برخی از مقالات نوشیدن شراب را با بهبود تراکم استخوان مرتبط می دانند. به طور طبیعی، با افزایش سن انسان، استخوان ها نازک و ضعیف می شوند. مطالعات جدید نشان می دهد که نوشیدن نوشیدنی های حاوی آنتی اکسیدان و نه الزاما شراب و الکلی، در حد متوسط می تواند به کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان کمک کند.

پوکی استخوان نوعی بیماری است که پس از رسیدن به مرحله یائسگی بیشتر در خانم ها دیده می شود. پوکی استخوان باعث افزایش احتمال شکستگی استخوان ها می شود.

تقویت بینایی

رسوراترول از جمله مواد است که ممکن است برای چشم مفید باشد. این ترکیب از تحلیل رفتن عضلات چشم در اثر افزایش سن جلوگیری می کند. یکی از این تحلیل های مرتبط با سن عضلات چشم، انحطاط ماکولا نام دارد. از آنجاییکه رسوراترول در ترکیبات شراب وجود دارد، احتمال داده می شود که مصرف شود ارتباط احتمالی با تقویت بینایی داشته باشد، اما می دانیم که در فرآیند تولید شراب، قند به الکل تبدیل می شود. دیابت یا مرض قند بیماری است که ارتباط مستقیم با حجم قند موجب در خون افراد دارد. کاهش بینایی و در موارد حاد نابینایی، از جمله بیماری های چشمی مرتبط با دیابت هستند.

دژنراسیون ماکولا یکی از دلایل اصلی از دست دادن بینایی است و یک بیماری چشمی غیر قابل درمان محسوب می شود. ماکولا مسئول توانایی خواندن، تشخیص و دیدن اشیا با جزئیات دقیق است. رسوراترول که در انگور یافت می شود، از رشد رگ خونی در چشم که می تواند منجر به تحلیل رفتن ماکولا شود، جلوگیری می کند.

حفظ سلامت دهان و دندان

مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک بهترین توصیه ها برای حفظ سلامت دهان و دندان هستند. اما یک رژیم غذایی سالم می تواند باعث افزایش قدرت دفاعی شما در برابر ده ها بیماری احتمالی دندان و لثه شود. در مورد شراب نیز تبلیغاتی وجود دارد که این نوشیدنی با جلوگیری از رشد برخی از باکتری های موجود در بیوفیلم دهان، ممکن است از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و رشد باکتری هایی را که باعث ایجاد حفره در دندان می شوند را متوقف کند.

پلی فنول ها، عصاره هسته انگور و نه الزاما شراب انگور، می توانند سرعت رشد باکتری های مسئول ایجاد پلاک و پوسیدگی دندان را کاهش دهند. اگرچه بر اساس این ادعا، شراب قرمز می تواند به کاهش این باکتری ها کمک کند اما سلامت مطلوب دهان و دندان هنوز هم به رعایت بهداشت روزانه دندان ها وابسته است. به خاطر داشته باشید که مصرف شراب می تواند عوارضی مانند آسیب کبدی، کبد چرب، سکته، برخی سرطان ها، پانکراتیت و مشکلات قلبی و روانی را به دنبال داشته باشد.

طرز تهیه و ساخت شراب خانگی در خانهطرز تهیه و ساخت شراب خانگی در خانه
طرز تهیه و ساخت شراب خانگی در خانه

طرز تهیه و ساخت شراب خانگی در خانه

تولید و مصرف شراب در کشورهای اسلامی حرام است. حتی اقلیت های دینی که مصرف این نوشیدنی در دین آنها حرام نیست به احترام مسلمانان از خرید و فروش و استفاده این نوشیدنی در اماکن عمومی خودداری می کنند. مطابق بر اساس قانون مجازات اسلامی، افرادی که اقدام به ساخت و تولید شراب خانگی به صورت دست ساز در خانه نمایند مجرم بوده و مشمول مجازات خواهند بود. در این مورد قانونگذار برای ساخت و تولید انواع مشروبات الکلی در خانه، مجازات شلاق، حبس و جزای نقدی در نظر گرفته است.

نکته: شما می توانید با مصرف انواع سیب، آلبالو، انار و انگور سفید، سبز یاقوتی، عسگری، شاهانی که هر یک طعم منحصر به فردی از فواید این میوه لذیذ بهره مند به طور مستقیم بهره مند شوید. آب میوه های طبیعی نیز راهکار دیگری برای استفاده از مواد مغذی موجود در میوه ها هستند.

پوست انگور نیز به عنوان یک ماسک مفید برای پوست قابل مصرف است.

شراب بدون الکل چیست

شراب بدون الکل همانطور که از نام آن پیداست شرابی است که در آن الکل وجود ندارد. این شراب همان طعم و ساختار شراب اصلی را دارد اما فقط بدون الکل یا اتانول است. شراب بدون الکل برای کسانی که به دلایل سلامتی سعی در کاهش مصرف الکل دارند، گزینه بسیار خوبی است. در حالی که مشخص شده است که شراب (به خصوص شراب قرمز) فواید سلامتی شگفت انگیزی دارد، اما عادت غلط مانند نوشیدن زیاد آن می تواند باعث مشکلات کبدی شود و شما را در برابر سرطان آسیب پذیر کند. استفاده از شراب بدون الکل راهی عالی برای حفظ سلامتی است.

بیشتر شراب های بدون الکل به عنوان شراب معمولی تولید می شوند. سپس، شراب ‌سازان از فناوری خاصی برای استخراج الکل از این نوشیدنی ها استفاده می‌ کنند. استفاده از شراب بدون الکل چه به دنبال اهداف سلامتی باشید، چه صرفا به دنبال تعادل در رژیم نوشیدن خود باشید، گزینه ای بسیار خوبی است. جهت سنجش شراب می توان از شراب سنج یا الکل سنج استفاده نمود .

مضرات شراب قرمز

شاید براساس تبلیغات انجام شده شراب قرمز برای سلامتی مفید باشد، اما مضرات زیاد آن برای سلامتی، به طور کامل اثبات شده است. نوشیدن شراب می تواند کبد را از نظر ابتلا به هپاتیت و زخم کبد تحت تاثیر قرار دهد. همچنین مصرف این نوشیدنی باعث افزایش فشار خون و آسیب به عضله قلب شود. برخی دیگر از مضرات نوشیدن شراب قرمز عبارتند از:

 1. وابستگی به الکل
 2. سیروز کبدی و خطر افسردگی
 3. افزایش وزن
 4. افزایش خطر مرگ و بیماری های مختلف
 5. اختلال در خواب و از دست دادن حافظه

مصرف زیاد این نوشیدنی در نهایت می تواند منجر به افزایش خطر مرگ زودرس شود.

عکس شراب قرمز

شراب قرمز یک نوشیدنی قرمز – قهوه ای است که معمولا در بطری های تیره فروخته می شود. رنگ قرمز شراب ناشی از رنگدانه های طبیعی موجود در انگور و آنتی اکسیدان است.

عکس شراب قرمز
عکس شراب قرمز

شراب شیرین است یا تلخ

طعم شراب بستگی به سازنده آن دارد. این نوشیدنی می تواند طعمی شیرین یا تلخ داشته باشد. هنگامی که شراب به زبان برخورد می کند، زبان مزه ای شیرین آن را تشخیص می دهد. لازم به ذکر است که شراب حاوی الکل بعد از برخورد با وسط زبان تلخ مزه خواهد بود. بنابراین در هنگام نوشیدن شراب، ابتدا مزه ای شیرین را تشخیص داده می شود. اما بعد از چند ثانیه به دلیل وجود الکل و تانن در شراب مزه ای تلخ را حس می شود.

طعم شراب

مضرات شراب سیب زرد

شراب سیب زرد بسیار اسیدی است و برای مینای دندان بسیار مضر است. نوشیدن شراب سیب زرد اثرات مضر و عوارض جانبی زیادی بر سلامتی دارد.

مصرف شراب سیب زرد یا هر نوشیدنی الکلی دیگری می تواند منجر به بروز بیماری های کبدی شود. یکی از عملکرد های اصلی کبد در بدن، تصفیه خون است. الکل اضافی در بدن از عملکرد صحیح کبد جلوگیری می کند. این عمل می تواند منجر به نارسایی کامل کبد و حتی مرگ شود. زنان باردار نباید شراب سیب زرد یا نوشیدنی های الکلی مصرف کنند. مصرف این نوشیدنی ها می تواند باعث نقص مادرزادی در نوزاد شود.

مضرات شراب انگور

شراب انگور اغلب به عنوان یک نوشیدنی دارای خواص بسیار زیاد تبلیغ می شود. با این حال، ازعوارض جانبی منفی مرتبط با مصرف نوشیدنی های الکلی نیز باید به اطلاع همگان برشد. عوارض زیر با مصرف نوشیدنی های الکلی، از جمله شراب انگور رخ خواهد داد:

بیماری های کبدی

یکی از شناخته شده ترین اثرات طولانی مدت مصرف نوشیدنی های الکلی مانند شراب انگور، بیماری های کبدی است. هنگامی که الکل به مقدار زیاد نوشیده می شود کبد باید اضافه کاری انجام دهد. در نهایت، پس از سال ‌ها مصرف نوشیدنی های الکلی، کبد ممکن است به درستی کار نکند یا عملکرد خود را از دست بدهد. طبق گزارش موسسه ملی بهداشت، بیماری های کبدی دهمین علت مرگ و میر ناشی از بیماری در کشور آمریکا در سال ۲۰۱۷ بوده است.

اختلالات جنینی

نوشیدن شراب انگور یا هر نوع نوشیدنی الکلی در دوران بارداری ممکن است اثرات ماندگاری بر کودک داشته باشد. کودکانی که در رحم مادران در معرض الکل قرار می گیرند در واقع همان الکلی را می نوشند که مادرشان مصرف می کند. جنین ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض شراب انگور یا هر نوشیدنی الکلی دچار عوارض زیر شود:

 • ویژگی های عجیب و غریب در صورت
 • داشتن اندازه کوچک تر از سایر کودکان هم سن و سال خود
 • نقائص مادرزادی هنگام تولد
 • مشکلات یادگیری و رفتاری بعد از تولد

واکنش های آلرژیک به سولفیت

سولفیت ها در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها، از جمله شراب انگور یافت می شوند. محتوای سولفیت در شراب سفید معمولا بالاتر از شراب انگور است. بنابراین افرادی که به سولفیت ها حساسیت دارند، ممکن است دچار کهیر، حالت تهوع و شوک آنافیلاکتیک شوند.

سردرد های میگرنی

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد شراب، به ویژه شراب انگور ممکن است باعث ایجاد سردردهای میگرنی در برخی افراد شود. تانن ها و فلاونوئیدها که هر دو در پوست انگور یافت می شوند، ممکن است علت این مشکل باشند.

افزایش وزن

هنگام نوشیدن شراب انگور یا هر نوشیدنی الکلی دیگر احتمال افزایش وزن نیز وجود دارد. الکل حاوی کالری خالی و تری گلیسیرید است که باعث افزایش سطح LDL یا «کلسترول بد» در بدن می شود.

سرطان سینه

طبق مطالعات موسسه ملی سرطان، مصرف بیش از حد شراب انگور یا نوشیدنی های الکلی در زنان با بروز سرطان سینه ارتباط مستقیم دارد. مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی در زنان، باعث افزایش سطح استروژن و افزایش سرعت پیشرفت تومور در آنها می شود.

فواید و مضرات شراب قرمز

شراب سرخ یا شراب قرمز یکی از رایج‌ ترین انواع شراب های تولید شده از میوه انگور است. رنگ سرخ این شراب به دلیل واکنش هایی است که در جریان تخمیر از حل شدن مواد رنگی پوست انگور در الکل ایجاد می شوند. طبق تحقیقات پزشکی انجام شده یکی از مضرات شراب قرمز گشاد شدن رگ ها است که باعث قرمز و سرخ شدن چشم ها می شود.

فواید و مضرات شراب سفید

در تولید شراب سفید، پوست انگور پیش از شروع تخمیر از آب انگور جدا می‌ شود. این فرآیند باعث می شود تا مواد رنگی پوست انگور در الکل ناشی از تخمیر حل نشود و رنگ شراب سفید روشن باشد. مصرف شراب سفید باعث درشت شدن رگ‌ های صورت می شود. به بیان دیگر یکی از مضراب شراب سفید به جا ماندن اثر دائمی رگ‌ ها به ویژه در مورد افرادی است که دارای چهره برافروخته هستند.

فواید و مضرات شراب برای پوست
فواید و مضرات شراب برای پوست

فواید و مضرات شراب گلی

برای تولید شراب گُلی یا شراب بلاش که به در زبان فرانسه آن رُزه (rosé) شناخته می‌شود، پوست میوه انگور را کمی پس از آغاز فرآبند تخمیر از آب انگور جدا می‌کنند. این کار باعث می شود تا شراب گلی دارای رنگ گلگونی باشد. مصرف شراب گلی یا شراب بلاش باعث برجسته شدن خطوط پیشانی می شود. به طور کلی از مضرات شراب گلی خشکی پوست و برجسته شدن خطوط پیشانی است.

فواید و مضرات شراب سیب (Cider)

به طور سنتی برای تولید شراب سیب که با عناوین سیباب یا سایدر یا سیدر نیز شناخته می شود از سیب استفاده می شود. شراب سیب (Cider) یک شراب تخمیر شده برپایه آب‌ میوه بوده و از نوشیدنی‌ های الکلی به حساب می آید. اگرچه میوه سیب شامل مقدار زیادی فیبر غذایی و همچنین ویتامین ث است اما مضرات شراب سیب (Cider) بر کسی پوشیده نیست. نوشیدن شراب سیب (Cider) باعث کمبود ویتامین A می شود. این ویتامین برای تولید کلاژن و الاستین در بدن حیاتی است. پس از مضرات شراب سیب (Cider) افزایش چین و چروک صورت است.

فواید و مضرات شراب سفید
فواید و مضرات شراب سیب (Cider)

 

فواید و مضرات شراب گلابی (Perry)

به طور سنتی برای تولید شراب گلابی یا پری از میوه گلابی استفاده می شود. شراب گلابی (Perry) برپایه آب‌ گلابی بوده و از نوشیدنی‌ های الکلی به حساب می آید. مصرف میوه گلابی می تواند از بیماری‌ های قلبی جلوگیری کندو از دیگر فواید گلابی کاهش خطر از ابتلا به سرطان، کنترل سطح قند خون، جلوگیری از پوکی استخوان و همچنین افزایش سطح انرژی است. به طور کلی تمامی شراب ها و نوشیندنی های الکلی مثل شراب گلابی (Perry) ممکن است سبب کوری شوند. متانول موجود در شراب بر دستگاه عصبی تاثیر گذاشته و فرد را دچار کوری یا حتی مرگ می‌ کند.

فواید و مضرات شراب می‌ انگبین (Mead)

شراب مِی‌ اَنگَبین یا شهدآب که با نام شراب عسل نیز شناخته می شود یکی دیگر از انواع نوشیدنی های الکلی است. شراب می‌انگبین (Mead) از تخمیر محلولی از آب و عسل درست می‌ شود. عسل دارای خواص بسیار زیادی برای سلامتی است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده از عسل برای درمان زخم‌ ها و سوختگی‌ ها
 • مصرف عسل به‌ عنوان آنتی‌ بیوتیک
 • درمان و بهبود سرفه با عسل

اگرچه شراب می‌انگبین (Mead) می تواند دارای آنتی‌ اکسیدان باشد اما ترکیبات شراب با ایجاد اختلال در فرایند اثرگذاری آنتی‌ اکسیدان های دیگر در بدن صدمات جبران ناپذیری ایجاد می کنند. یکی از مضرات شراب مضرات می‌انگبین (Mead) بر سوخت و ساز سلول‌ها و افزایش سرعت روند پیری است.

مضرات شراب می‌انگبین (Mead)
مضرات شراب می‌انگبین (Mead)

فواید و مضرات شراب میوه

شراب میوه اصطلاحی است که به شراب های تولید شده از میوه های متفاوت به غیر از انگور گفته می‌ شود. از شراب های میوه می توان به شراب سیب (Cider)، شراب گلابی (Perry) و شراب می‌ انگبین (Mead) اشاره نمود. در پاراگراف های بالاتر به مضرات شراب میوه های مذکور اشاره شده است.

فواید و مضرات شراب تقویت شده

پس از پایان تخمیر شراب تقویت‌ شده به آن الکل اضافه می کنند تا درجه الکلی آن افزایش یابد. در مورد مضرات شراب تقویت شده آسیب دیدن سلول‌ های استخوان‌ است. به طور کلی نوشیدن شراب و به ویژه شرابی که الکل زیاد داشته باشد سرطان‌ زا است.

فواید و مضرات شراب شیرین

از آنجایی که فرآیند تخمیر و تولید شراب شیرین با سایر انواع شراب مقدار متفاوت است مقداری از شکر میوه در آب انگور تخمیر نشده باقی می ماند. در مورد خطرات و مضرات شراب شیرین می توان به افزایش خطر ابتلا به سرطان‌ های پستان، مری، دهان، نای، حنجره و حلق اشاره نمود.

فواید و مضراب شراب شیرین استرالیا
فواید و مضراب شراب شیرین استرالیا

فواید و مضرات شراب گازدار (شامپاین)

در فرایند تخمیر برای تولید شراب گازدار یا شامپاین گاز حاصل خارج نمی شود. مضرات شامپاین و صدمات ناشی از مصرف شراب بورگونی (بورگوندی) در مورد سیستم عروقی و قلب کاملا مشهود است. از دیگر مضرات شراب گازدار (شامپاین) می توان به زوال عقل و ایجاد اختلالات مغزی اشاره نمود.

فواید و مضرات شراب برنج (Sake)

همانطور که از نام شراب برنج (Sake) مشخص است این نوشیدنی الکلی از برنج ساخته می شود. برنج، یکی از با اهمیت ترین غلات و اقلام غذایی در سراسر کشورهای کره زمین به شمار می آید. برنج دارای ویتامین های گروه B است که نقش موثری در سلامتی دارند. به طور تقریبی در حدود نیمی از جمعیت جهان، به برنج به عنوان یک غذای اصلی وابسته هستند. در مورد خطرات مصرف و مضرات شراب برنج می توان گفت که این شراب خطر ایجاد دیابت نوع ۱ را دارد و همچنین دارای اثرات منفی بر بینایی است.

پرسش و پاسخ

جرم مصرف شراب چیست؟
مطابق ماده ۲۶۴ قانون مجازات اسلامی، مصرف مسکر از قبیل خوردن، تزریق و تدخین آن کم باشد یا زیاد، جامد باشد یا مایع، مست کند یا نکند، خالص باشد یا مخلوط به گونه ای که آن را از مسکر بودن خارج نکند، موجب حد است.

فواید شراب چیست؟
اگرچه انگور قرمز به طور طبیعی منبع نسبتاً غنی رزوراترول (Resveratrol) است. اما الکل موجود در شراب تاثیر مستقیم بر روی کبد دارد و مصرف آن خطر ابتلا به سیروز کبدی را افزایش می دهد.

 

نوشته های مشابه

‫۲۴ دیدگاه ها

 1. من فک می کنم عموما مردم در مورد مضرات شراب برای کبد چرب اطلاعی ندارن
  خصوصا اینکه کبد چرب قاتل خاموش هست
  به نظرم در مورد اطلاع رسانی در مورد مضرات شراب در جامعه کم کاری زیادی صورت گرفته و نیاز به آگاهی بیشتری هست

   1. سلام ممکنه ولی به بحث حرام بودن مصرف آن در دین اسلام حتما” توجه کنید شراب ممکنه برای بعضی موترد خوب باشد ولی مضراتش بیشتر است.

   2. از حضرت امام صادق ـ عليه السلام ـ در رابطه با اثر دارويي شراب پرسيدند، آن حضرت فرمود: «به درستي خداي عزّوجلّ در چيزي كه آن را حرام كرده، دواء و شفائي قرار نداده است

 2. شراب در قرآن کریم بعلت مسکر بودن و زوال عقلی مصرف کننده نجس و حرام ذکر شده است و خرید و فروش، تولید، حمل و نقل و نوشیدن آن حرام است.

 3. وقتی میشه از میوه ها نوشیدنی های سالم و مقوی بدون الکل درست کرد
  چرا بعضی ها با نعمت خدا این کار رو می کنن

  خوبه که تو مقالتون هم نوشته شده
  شراب در قرآن کریم بعلت مسکر بودن و زوال عقلی مصرف کننده نجس و حرام ذکر شده است و خرید و فروش، تولید، حمل و نقل و نوشیدن آن حرام است.

  مطابق ماده ۲۶۴ قانون مجازات اسلامی، مصرف مسکر از قبیل خوردن، تزریق و تدخین آن کم باشد یا زیاد، جامد باشد یا مایع، مست کند یا نکند، خالص باشد یا مخلوط به گونه ای که آن را از مسکر بودن خارج نکند، موجب حد است.
  تبصره: خوردن فقاع (آب جو مسکر) موجب حد است هرچند مستی نیاورد.

 4. از حضرت امام صادق ـ عليه السلام ـ در رابطه با اثر دارويي شراب پرسيدند، آن حضرت فرمود: «به درستي خداي عزّوجلّ در چيزي كه آن را حرام كرده، دواء و شفائي قرار نداده است

 5. شما تو مقاله تون به خواص شرای برای تقویت بینایی اشاره کردید؛
  در صورتی که من خودم به عنوان پرستار، بارها شاهد بودم که مصرف شراب آسیب های زیادی به بینایی افراد وارد می کنه
  من خواص شراب رو رد نمی کنم ولی به نظرم مضرات شراب بیشتر هست

 6. چرا برخی از انواع شراب مضرتر از انواع دیگر هستند؟
  چون گاهی شنیده میشه که فلان نوع شراب بسیار خطرناک تر و مضرتر هست.

  لطفا در مورد تفاوت انواع شراب و مضرات خواص اونها هم توضیح دهید.

 7. چرا شراب در اسلام حرام است؟

  این روزها خیلی تو جامعه باب شده که شبهه ایجاد می کنن؛ چرا وجود با این همه خواص شراب ، شراب در اسلام حرام هست؟
  پاسخش خیلی ساده هست، اولا حکم خدا ست دوما علم پزشکی هم در طی سال های اخیر ثابت کرده که مضرات شراب به مراتب بیشتر از خواص شراب هست.

 8. آیا همه انواع شراب برای انسان مضر هست؟

  اینکه بعضی تاکید دارند، شراب برای انسان مفید؛ شامل چه نوع شرابی می شود؟

  1. با سلام

   خیر.
   همه انواع شراب به یک اندازه مضر نیستند ،

   در اینکه شراب فوایدی هم دارد؛ شکی در آن نیست ،

   ولی پژوهش های سال های اخیر نشان داده که مضرات شراب به مراتب از فواید شراب بیشتر است

 9. واقعا جای تأسف داره که خیلیا با وجود اینکه مسلمان هستن و مضرات شراب هم آگاه هستن ؛

  هیچ ابایی از مصرف شراب ندارن؛ تازه به دیگران توصیه هم می کنند

 10. با سلام
  یه سوال فقهی در مورد شراب دارم حکم مصرف شراب
  در صورتیکه به میزان کم مصرف شود و موجب مستی نشود چیست؟
  فواید و مضرات شراب را به خوبی توضیح دادید .
  ممنون

 11. دوستان شراب مصرف نکنید

  مضرات شراب غیرقابل انکار هست ؛

  یکی از اطرافیان دور ما چندین سال پیش، به سرطان معده مبتلا شد؛ که اصلی ترین عاملش ۲۰ سال مداومت در مصرف شراب بود

 12. این که بین برخی از مردم شایع است ،
  که پزشکان گاهی اوقات مصرف شراب را در بخشی از پروسه درمان تجویز می کنند ؛ اصلا صحت دارد؟

  به طور کلی ، آیا شراب مصرف دارویی و پزشکی دارد؟

 13. بعضیا ادعا می کنند که مصرف شراب به صورت ناشتا بسیار تأثیرگذارتر است ؛
  اما تا جایی که من شنیدم و اطلاع دارم، مضرات شراب هم در حالت ناشتا به مراتب بیشتر است

  ناشتا شراب نخورید

 14. دوستان
  کسانی که اهل تجربه هستند ، بگن که چطور میشه تقلبی و اصل بودن شراب تشخیص داد؟

  چون شراب تقلبی بسیار بسیار خطرناک هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا