کشاورزی و دامپروری

سم قارچ کش مانکوزب چیست و چگونه مصرف می شود؟

مانکوزب (Mancozeb) یک قارچ کش سیستمیک با اثر حفاظتی و پیشگیری کننده است. این سم با غیر فعال کردن آنزیم های سیکل تنفسی و گروه سولفیدریل در آمینواسیدها منجر به اختلال در متابولیسم چربی ها ، فرآیند تنفس  سلولی و تولید ATP می شود.

این سم در ایران برای کنترل زنگ میخک ، سیاهک سخت جو، لکه آجری بادام، مومیایی درختان میوه، برق زدگی نخود، سفیدک داخلی یونجه، سفیدک داخلی رز، بوته میری کدوییان، بوته میری گلایول و بسیاری از بیماریهای دیگر استفاده می شود.

مانکوزب که با نام تجاری ديتان ام نیز شناخته می شود برای ضد عفونی بذر و همچنین کنترل بسیاری از بیماری های قارچـی مورد استفاده قرار می گیرد. این سم پس از سم پاشی به صورت یک پوشش روی برگ ها قرار گرفته و مانع نفوذ عوامل بيماری زا به داخل نسوج گياهان می شود. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در مورد این سم ارائه می شود.

قیمت خرید و فروش سم قارچ کش مانکوزب

این سم در بسته های ۱ کیلوگرمی پودری و تابل ۸۰ درصد در بازار خرید و فروش می شود و زمان استفاده باید آنرا به نسبت های گفته شده با آب رقیق کرد و مورد مصرف قرار داد. این سم در صورت مصرف نادرست باعث سوختگی گیاه خواهد شد.

کاربرد سم قارچ کش مانکوزب

مانکوزب یا ديتان ام  یک سم گوگردی است که علاوه بر نابودی قارچ های پاتوژن به اصلاح خاک های شور نیز کمک می کند. این قارچ کش در مقابل حرارت و رطوبت به آرامی تجزیه شده و در مناطق بسیار گرم می توان آن را روی خاک پای گیاه پاشید تا باعث گیاه سوزی نشود. این سم در محیط اسیدی ناپـایدار است و در حالت خشک خورندگی نـدارد.

مانکوزب جهت کنترل بیماری هایی مانند بلايت ، لکه برگی زنگ، سفيدک داخلی، لکه سياه و بسیاری از بیماری های دیگر در محصولات زراعی، سبزيجات و گياهان زينتی استفاده می شود.

سم قارچ کش مانکوزب چیست و چگونه مصرف می شود؟
سم قارچ کش مانکوزب چیست و چگونه مصرف می شود؟

از دیگر مصارف این سم پیشگیری از سوختگی دير هنگام  و زود هنگام  و لکه موجی سيب زمينی  و گوجه فرنگی، لکه برگی چغندر قند و خيار، سفيدک داخلی انگور، خيار ، توتون و کاهــو، زنگ غلات، سبزيجات و گياهان زينتی، لکه سياه سيب و گلابی، آنتراکنوز در حبوبات و خيار، پژمردگی، سفيدک داخلی و لکه قهـوه ای در سبزيجات و بسياری ازبيماری های بذر زا در غلات می باشد.

از دیگر کاربردهای اين سم تاثیر فوق العاده آن در کنترل کنه نقره ای در مرکبات است. مانکوزب همچنین برای کنترل قارچ فوزاریوم در قطعات بذری سیب زمینی مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه و زمان مصرف سم قارچ کش مانکوزب

این قارچ کش بسته به نوع بیماری به نسبت ۲ تا ۳ در هزار برای محلول پاشی شاخ و برگ ها و جهت ضدعفونی بذر استفاده می شود و می توان آنرا حدود ۷ تا ۱۰ روز بعد دوباره استفاده کرد. این قارچ کش به دلیل سازگاری بالا با بیشتر آفت کش های معمولی سازگار و قابل اختلاط است ولی از مخلوط کردن آن  با سموم قلیایی و آهک خودداری کنید.

عوارض سم قارچ کش مانکوزب

سردرد، تهوع، تار شدن دید چشم ها، سرگیجه و ضعف شدید از عوارض مسمومیت با این سم است بنابراین هنگام استفاده از همه سموم باید از عینک، ماسک و دستکش استفاده کنید. مقدار سمیت این قارچ کش برای پستانداران ۵۰۰۰ <  میلی گرم بر کیلوگرم است ولی بطورکلی سمیت حادی ندارد.

روش نگهداری سم قارچ کش مانکوزب

سموم را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن