آرایشی و بهداشتیتصفیه آبصنایع شیمیایی

براکس یا بوراکس چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

این مقاله شامل اطلاعات مفید و کاربردی درباره ویژگی‌ها، خواص و کاربرد بوراکس در مصارف گوناگون صنعتی و غیر صنعتی است. اگر قصد خرید بوراکس را دارید، برای اطلاع از قیمت خرید و فروش بوراکس در بازار مواد شیمیایی می‌توانید از لیست پیشنهادی فروشندگان معتبر بوراکس دکا و پنتا در انتهای مقاله استفاده نمایید. شرکت تولیدکننده و حجم محصول از عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت بوراکس هستند. لازم به ذکر است لیست فروشندگان پیشنهادی، همواره با اسامی معتبرترین شرکت‌های با سابقه و خوشنام فعال در زمینه فروش بوراکس به روزرسانی می‌ گردد.

بوراکس (بوراکس) که در ایران با نام بوره نیز شناخته شده است دارای فرمول شیمیایی Na2B4O7·۱۰H2O بوده و یکی از نمک های اسید بوریک به حساب می آید. این پودر سفید رنگ با نام های دیگری چون سدیم بورات، سدیم تترابورات یا دی سدیم تترابورات نیز شناسایی می شود.

فرمول کلی این ترکیب به صورت Na2H4B4O9.nH2O می باشد؛ اما رایج ترین و فراوان ترین نوع این نمک، فرم ۸ یا ۱۰ آبه آن است. براکس یکی از مهم ترین ترکیبات بور دار بوده که به صورت طبیعی از زمین استخراج و یا از کانسار های تبخیر شده جمع آوری می گردد.

از پالایش و تصفیه بوراکس، می توان به اسید بوریک دست پیدا کرد. گرچه این دو ترکیب از نظر ساختاری و شیمیایی با یکدیگر کاملاً متفاوت می باشند؛ اما جالب است بدانید هر دو آن ها در کنترل آفات، ساخت فایبر گلاس و جذب نوترون برای منابع رادیواکتیو مورد استفاده قرار می گیرند. به غیر از این موارد، بوراکس عموماً در تهیه مواد شوینده، مواد آرایشی و لعاب در میناکاری به طور گسترده ای به کار می آید.

پاسخ به سوالات در نشریه جهان شیمی فیزیک

برای آشنایی بیشتر با ویژگی ها، کاربرد ها و موارد ایمنی مهم در کار با این ترکیب شیمیایی تا انتهای این مطلب با نشریه جهان شیمی فیزیک همراهی کنید.

بررسی ویژگی های شیمیایی براکس

براکس به راحتی می تواند به اسید بوریک یا بورات های دیگری تبدیل گردد که آن ها هم در زمینه های مختلف صنعت کاربرد های زیادی دارند. در واکنش زیر می بینید که چگونه براکس ۱۰ آبه در واکنش با اسید کلریدریک، اسید بوریک را تشکیل می دهد:

Na۲B۴O۷·۱۰H۲O + 2 HCl → ۴ B(OH)۳ + ۲ NaCl + 5H۲O

بد نیست به این نکته نیز اشاره کنیم که براکس ۱۰ آبه به دلیل پایداری بسیار مناسبش، به عنوان استاندارد اولیه در تیتراسیون اسید و باز نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

وقتی بوراکس به شعله اضافه می شود، رنگ زرد متمایل به سبزی را ایجاد می کند که علت دیده شدن رنگ زرد، وجود عنصر سدیم در این ترکیب شیمیایی است. بوره یا بوراکس در اتیلن گلیکول حلالیت بسیار خوبی دارد، در دی اتیلن گلیکول و متانول قابل حل بوده و در استون نیز به مقدار کمی حل می گردد.

نکته قابل توجه در خصوص حلالیت این ترکیب آن است که براکس در آب سرد انحلال پذیری کمی دارد اما با افزایش درجه حرارت اعمال شده، حلالیت آن در آب به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

 

مواد شیمیایی مرتبط با بوراکس

 

آشنایی با کاربرد های براکس

مواد شوینده

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، تولید کنندگان از براکس در تولید مواد شوینده، سفید کننده و حتی برخی صابون ها نیز استفاده می کنند. این ترکیب شیمیایی قادر است آب سخت را به آب نرم تبدیل نماید و به این ترتیب انحلال پذیری مواد شوینده در آب را ساده و آسان نماید. بنابراین وجود این ماده در مواد شوینده لباس، ظروف و سطوح باعث می شود تا ترکیبات شستشو دهنده و لکه بر تأثیر بهتری گذاشته و لباس ها یا ظروف به خوبی تمیز شوند.

براکس یا بوراکس چیست و چه کاربرد هایی دارد؟
براکس یا بوراکس چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

تنظیم کننده PH

در آزمایشگاه می توان از براکس، به اسید بوریک و در نهایت به یون بورات دست یافت که این یون به طور گسترده ای برای ساخت بافر ها مورد استفاده قرار می گیرد. بافر بورات در الکتروفورز ژل پلی آکریل آمید و به جهت جداسازی ماکرومولکول هایی چون DNA و RNA به کار می آید. بافر های بورات عبارت اند از بافر TBE (بورات بافری تریس-هیدروکسی متیل آمینومتونیوم) یا بافر های جدید تری چون SB و BBS.

محصولات آرایشی و بهداشتی

در فرآورده های آرایشی و بهداشتی، بوراکس گاهی به عنوان یک عامل امولسیون کننده، ماده بافری کننده یا نگهدارنده برای تولید محصولاتی چون مرطوب کننده ها، کرم ها، شامپو ها، ژل ها، لوسیون های بدن و اسکراب ها نیز به کار می رود. گرچه مواد جایگزینی برای بوراکس در صنعت آرایشی و بهداشتی وجود دارد اما همچنان برخی از تولید کنندگان استفاده از این ترکیب را ترجیح می دهند.

عامل نرم کننده آب

بوراکس خود به تنهایی تمایل چندانی به کاتیون های سخت کننده آب ندارد؛ اما با این وجود شیمیدان ها از این ترکیب برای نرم سازی آب استفاده می کنند. بوراکس محلول در آب با یون کلسیم و منیزیم موجود در آب سخت وارد واکنش شده و به صورت رسوب جامد رنگ از آب خارج شده و یون سدیم را به درون آب آزاد می کند. به این ترتیب یون های سخت کننده آب حذف شده و آب نرم می گردد.

ماده افزودنی در مواد غذایی

براکس با کد تأیید شده E285 به عنوان یک ماده افزودنی برای مواد غذایی نیز شناخته و با وجود آن که استفاده از آن در کشور هایی چون آمریکا، چین و تایلند ممنوع اعلام شده، اما همچنان از آن در برخی موارد جهت افزایش ماندگاری و خاصیت کشسانی خوراکی های مختلف استفاده می شود.

البته به دلیل احتمال ابتلا به سرطان کبد و برخی بیماری های دیگر، استفاده از این ماده افزودنی در تهیه فرآورده های غذایی به حداقل میزان خود رسیده است.

براکس در موارد زیر نیز مورد استفاده قرار می گیرد:

 • حشره کش، آفت کش و قارچ کش
 • بازدارنده شعله
 • محصولات سفید کننده دندان
 • شیشه، سرامیک،کاشی و سفال
 • لعاب مینا
 • عامل تنظیم کننده اسیدیته آب استخر
 • افزایش ماندگاری گوشت های فرآوری شده
 • تهیه اسلایم ها

خطرات و نکات ایمنی در خصوص براکس

با توجه به آن که براکس منشأ کاملاً طبیعی دارد، بسیاری از افراد گمان می کنند این ترکیب کاملاً بی خطر است. جالب است بدانید با وجود آن که که تحقیقات نشان داده اند این ترکیب ماده ای غیرسرطانزا است اما همچنان گزارشاتی از بروز خطراتی چون تحریکات پوستی، چشمی و تنفسی، مشکلات گوارشی، ناباروری، نارسایی کلیه و یا حتی مرگ دریافت و ثبت شده است.

براکس شمع سازی

در شمع سازی از براکس یا بوراکس برای نسوز کردن فتیله شمع ها استفاده می شود. برای این کار ابتدا باید براکس را درون آب گرم به خوبی مخلوط کنید. سپس فتیله را درون این محلول فرو کرده و چند دقیقه درون محلول قرار دهید. در انتها فتیله را از محلول خارج کرده و به نمک خوراکی آغشته کنید و روی یک کاغذ بگذارید تا به خوبی خشک شود.

بوراکس چیست و چه کاربردی دارد

بوراکس یا سدیم تترا بورات دکا هیدرات یک پودر سفید رنگ است که کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. این ترکیب شیمیایی یک تقویت کننده خوب شوینده های لباس است و دارای خواص ضدعفونی کننده قوی و طبیعی است. واکنش این ماده با یک اسید معدنی مانند اسید هیدروکلریک، باعث تولید اسید بوریک می شود.

بسیاری از محصولات مراقبت شخصی از بوراکس به عنوان نگهدارنده استفاده می کنند. از این ترکیب شیمیایی در زمان های قدیم برای ضدعفونی، سفید کننده و مبارزه با کپک استفاده می کردند. از این ترکیب شیمیایی همچنین برای ساخت شیشه، تولید آفت کش ها، فرآوری طلا و آهن و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود.

بوراکس را چگونه درست کنیم

تولید بوراکس به طور کلی شامل فرآیندهای تصفیه و تبلور برای جداسازی آن از آب نمک یا سنگ معدنی خام به نام تینکال است. استخراج بوراکس از آب نمک دریاچه شامل کربناته کردن یا تبخیر آب نمک برای ایجاد کریستال است. محصولات حاصل از فرآیند کریستالیزاسیون اغلب به یک محصول پودری و خشک تبدیل می شوند. فرآوری سنگ معدن شامل حذف آلاینده های خاک رس و شیل برای جداسازی ماده معدنی است.

آیا بوراکس همان جوش شیرین است

برخی از مردم فکر می کنند که بوراکس همان جوش شیرین است، زیرا تقریبا برای یک هدف استفاده می شوند. با این حال، جوش شیرین از نظر شیمیایی با بوراکس متفاوت است. هر دو پاک کننده خانگی عالی در حمام، آشپزخانه، استخرهای شنا و لباس های شسته شده هستند. همچنین هر دو با محیط زیست و گزینه های سبز برای مواد شیمیایی پاک کننده تجاری سازگار هستند.

یک تفاوت قابل توجه بین این دو ترکیب شیمیایی، این است که جوش شیرین را می توان برای تهیه غذا استفاده کرد، اما بوراکس را نباید مصرف کرد. به همین دلیل است که بسیاری از صاحبان خانه ها از جوش شیرین برای تمیز کردن منزل و لباس های خود استفاده می کنند، به خصوص اگر کودک و حیوانات خانگی داشته باشند.

تفاوت دیگر در فرمول شیمیایی این دو ترکیب شیمیایی است. بوراکس فرمول شیمیایی Na۲B۴O۷·۱۰H۲O و جرم مولی ۳۸۱.۳۸ گرم بر مول را دارد. از طرف دیگر، جوش شیرین بی کربنات سدیم است و فرمول شیمیایی آن HaHCO ۳ است و جرم مولی آن ۸۴ گرم بر مول است.

کاربرد بوره در طلاسازی

پالایش طلا را می توان به زمان مصر ردیابی کرد و قدمت آن را بین ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد دانست. باستان شناسان بیان کرده اند که زرگران بابلی ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد از بوره به عنوان شار فلزکاری استفاده می کردند. با این حال، اعتقاد بر این است که یا جورجیوس آگریکولا در سال ۱۴۸۰ استفاده از بوره را در پالایش طلاسازی پیشنهاد کرده است. بوره در طلاسازی باعث بهبود جریان و شار طلا در هنگام ذوب می شود. فواید دیگر بوره در طلاسازی عبارتند از:

 • نقطه ذوب طلای در حال تصفیه را کاهش می دهد
 • اکسیدهای فلزی را از طلا حذف می کند
 • از اکسید شدن فلزات تصفیه شده در کوره جلوگیری می کند

کاربرد بوراکس

این ترکیب شیمیایی کاربرد های بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. کاربرد بوراکس در صنایع به عنوان یک تثبیت کننده آنزیم، امولسیفایر و مهار کننده بو استفاده است. همچنین نوعی ضد عفونی کننده، قارچ کش و یک جز مهم در تولید لعاب است. علاوه بر این، اغلب در بسیاری از محصولات مراقبت شخصی، از جمله مرطوب‌ کننده صورت، کرم دست، ژل حالت دهنده و موارد دیگر یافت می ‌شود، زیرا از فاسد شدن و جدا شدن مواد از یکدیگر در این محصولات جلوگیری می ‌کند. از این ترکیب شیمیایی همچنین به عنوان آفت کش در کشاورزی نیز استفاده می کنند.

پودر بوراکس

بوراکس، بیشتر به صورت پودر سفید رنگ و نرم در بازار موجود است. شما می توانید این پودر را از فروشگاه های آنلاین و یا عطاری های محل خود تهیه کنید. همچنین می توانید این پودر را در منزل خود با استفاده از اسید بوریک تهیه کنید. اسید بوریک به صورت کریستال در دسترس است و شما با خرد کردن این کریستال ها، می توانید پودر نرمی را بدست آورید که به نام پودر بوراکس شناخته می شود.

بوراکس چیست برای اسلایم

برای تهیه اسلایم شما باید پودر بوراکس را در آب به خوبی حل کنید. این ترکیب شیمیایی هنگامی که در آب حل می شود، یون بورات را تولید می کند. یون‌ های بورات هنگامی که با محلول چسب و آب مخلوط می شود، کمک می ‌کند تا مولکول‌ های پلیمری بلندی بوجود آید. این مولکول های بلند، به راحتی نمی توانند حرکت کنند و جریان داشته باشند. بنابراین اسلایم شما دارای حالت کشسانی خواهد شد.

اب بوراکس

برای تهیه آب بوراکس باید یک قاشق غذاخوری بوراکس را به آب اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا حل شود. این ترکیب شیمیایی در آب گرم راحت تر حل می شود. آب بوراکس کاربرد های زیادی دارد. یکی از کاربردهای این آب تولید اسلایم بازی است.

قیمت بوراکس

قیمت خرید و فروش بوراکس برحسب حجم و برند تولید کننده آن در بازار متفاوت است و شما می توانید از طریق شرکت های معتبری که در ادامه معرفی می شوند، با بهترین قیمت، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید. به طور کلی شرکت تولیدکننده و خارجی یا ایرانی بودن عامل مهم دیگری در تعیین قیمت مواد شیمیایی است. درصد خلوص مواد شیمیایی نیز یکی از عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت این مواد است. قیمت بوراکس نیز دارای شرایطی به همین صورت است.

فروش بوراکس

شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت خرید و فروش بوراکس از لیست فروشندگان پیشنهادی در قسمت بعد استفاده نمایید. این لیست شامل معتبرترین خریداران و فروشندگان بوراکس در بازار مواد شیمیایی است. برای آگاهی از اطلاعات تماس، حوزه فعالیت، آدرس، تلفن و سایر کانال های ارتباطی فروشنده موردنظر، تنها کافی است روی گزینه «اطلاعات تماس» کلیک کنید.

 

خرید بوراکس

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

 1. بازتاب: کاربرد و ویژگی های بوراکس و سی ام سی در صنایع
 2. بازتاب: کاربردهای جذاب بوراکس دکا و براکس پنتا که نمی دانید! - اخبار جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا