کشاورزی و دامپروری

سم حشره کش پروفنفوس چیست و چه کاربردی دارد؟

پروفنفوس (Profenofos) یک سم حشره کش – کنه کش غیر سیستمیک با اثرات تماسی – گوارشی است که جزء سموم ارگانوفسفره دسته بندی می شود. این حشره کش مانند سایر سموم ارگانوفسفره به سرعت اثر کرده و دوام بلند مدتی دارد و برای کنترل طیف گسترده ای از آفات گیاهی موثر است.

این سم با نام تجاری کوراکرون نیز در بازار خرید و فروش می شود و قیمت آن بسته به شرکت تولید کننده و نوسانات قیمت دلار در بازار ایران متغیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این آفت کش در ادامه مقاله با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

مکانیسم اثر سم حشره کش پروفنفوس

این سم مهار کننده آنزیم کولین استراز است و با تاثیر بر سیستم عصبی و فلج کردن حشرات آنها را از بین می برد. این حشره کش با خاصیت نفوذی هنگام سمپاشی از سطح برگ عبور کرده و به پشت برگ می رسد و مدت زیادی در پشت برگ به دور از تابش نور آفتاب باقی می ماند به همین جهت می تواند به خوبی آفات گیاهی را کنترل کند.

حشره کش پروفنفوس با اثر تماسی – گوارشی و نفوذی برای کنترل طیف وسیعی از آفات جونده و مکنده مانند شته ها، کنه ها، تریپس ها، مینوزها و به خصوص کرم قوزه پنبه  در محصولات زراعی و درختان میوه مورد استفاده قرار می گیرد و خاصیت تخم کشی نیز دارد.

موارد مصرف سم حشره کش پروفنفوس

این حشره کش برای کنترل کرم غوزه پنبه و حشرات خصوصاً بال ‌پولک ‌داران و کنترل کنه‌ ها در محصولاتی مانند پنبه، ذرت، چغندرقند، سویا، سیب زمینی، سبزیجات، توتون و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

این آفت کش برای کنترل آفات گوجه فرنگی ، یونجه ، خشخاش ، شاهدانه ، سویا ، بادمجان ، کدو ، شبدر ، کنف ، ذرت خوشه ای نیز استفاده می شود. در ایالات متحده این ماده منحصراً روی پنبه استفاده می شود و در اصل علیه حشرات لپیدوپتر مورد استفاده قرار می گیرد.

به شکل مخلوط با فوکسیم ، سایپرمترین ، ایمیداکلوپرید بتا- سایپرمترین و دلتامترین ، می توان از پروفنوفوس برای کنترل آفات و همچنین شته های گندم و کلم استفاده کرد.

اين حشره کش را بسته به نوع آفت می توان  ۲ تا ۲/۵ ليتر در هکتار مورد استفاده قرار داد.

ملاحظات زیست محیطی سم حشره کش پروفنفوس

سمیت کواکرون برای پستانداران ۳۳۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم ، برای پرندگان ۷۰-۱۰۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم ، برای ماهی ها ۰.۳- ۰.۸ میلی گرم بر لیتر می باشد. بنابراین برای پرندگان سمیت متوسطی دارد اما برای موجودات آبزی و ماهی ها بسیار خطرناک است. پروفنوفوس برای پستانداران کوچک ، زنبورهای عسل و بی مهرگان آبزی نیز سمی می باشد.

بنابراین باید از آلودگی آب های سطحی و روان با شستن ظروف آلوده به سم خودداری کرده و هنگام سمپاشی فاصله از آب ها را مورد نظر قرار دهید. دوره کارنس این سم برای محصولات مختلف ۱۴ روز می باشد.

ملاحظات عمومی سم حشره کش پروفنفوس

مانند سایر سموم شیمیایی هنگام استفاده از این سم باید از لباس های محافظ و همچنین ماسک ، دستکش ، کلاه و عینک استفاده کنید تا احتمال مسمومیت به حداقل برسد. در صورت مشاهده علائم مسمومیت از قبیل سرگیجه ، سردرد و تهوع فورا برای درمان به پزشک مراجعه کنید. آتروپین و دیازپام به عنوان پادزهر پروفنفوس توسط پزشک برای شما تجویز خواهد شد.

این حشره کش را در جای خشک و خنک و به دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی و تابش نور خورشید نگهداری کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن