کشاورزی و دامپروری

معرفی سم حشره کش تری کلروفن (دیپتریکس) و کاربردهای آن

تری کلروفن (trichlorfon) یک حشره‌ كش تماسی – گوارشی از گروه سموم ارگانوفسفره است که با نام تجاری دیپتریکس نیز در بازار خرید و فروش می شود. این سم با تاثیر بر سیستم عصبی ، طیف گسترده ای از آفات گیاهی را از بین می برد.

تری کلروفن یک آفت کش قوی غیر سیستمیک با کمی اثرات تدخینی است که برای کنترل انواع مختلفی از حشرات از جمله لارو پروانه ها، سوسک ها، سن ها، مگس ها بکار می رود. این سم پس از محلول پاشی از طریق برگ ها و ریشه ها جذب گیاه شده و اثرات خود را اعمال می کند.

قیمت این حشره کش در بازار به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و متغیر می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این حشره کش و تاثیرات آن با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

موارد مصرف سم حشره کش تری کلروفن (دیپتریکس)

این حشره کش را می توان برای کنترل آفات خانگی مثل مگس ها، سوسری ها، کک ها، ساس ها، مورچه ها، پشه ها، در منازل و دامداری ها مورد استفاده قرار داد.

کلروفن در کشورهای خارجی برای کنترل دوبالان، بال‌ پولک ‌داران، ناجوربالان، جوربالان و سخت بالپوشان در کشاورزی، باغبانی، جنگل داری و انبارهای مواد غذايی مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر کاربردهای این سم برطرف کردن انگل های خارجی در حیوانات اهلی و استخرهای پرورش ماهی است.این آفت کش برای کنترل آفات گندم و جو، برنج، سویا، کلم ، پیاز، نارون، نخود و سبزی و جالیز نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مکانیسم اثر سم حشره کش تری کلروفن (دیپتریکس)

این حشره کش با مهار آنزیم کولین استراز آفات گیاهی را از بین می برد. استیل کولین یک ناقل عصبی است که در فضای بین سیناپسی ترشح شده و باعث تحریک رشته عصبی بعدی می شود این ترکیب توسط آنزیم کولین استراز تجزیه شده و تحریک پایان می پذیرد. اما در صورت مهار آنزیم کولین استراز توسط دیپتریکس این ناقل عصبی بطور مداوم باعث تحریک اعصاب شده و باعث فلجی حشره می شود. حشرات در این وضعیت توانایی حرکت و تغذیه ندارند و به سرعت از بین خواهند رفت.

معرفی سم حشره کش تری کلروفن (دیپتریکس) و کاربردهای آن
معرفی سم حشره کش تری کلروفن (دیپتریکس) و کاربردهای آن

روش و مقدار مصرف سم حشره کش تری کلروفن (دیپتریکس)

  • مگس پیاز و خربزه ۱ الی ۲ کیلوگرم در هکتار
  • کرم قوزه در سبزیجات و جالیز ، سفیده کلم، ۱ الی ۲ کیلوگرم در هکتار
  • مگس برنج ۱ الی ۲ کیلوگرم در هکتار ( خزانه )
  • سن های زیان آور گندم و جو ۱.۲ کیلوگرم در هکتار
  • پوست خوار نارون ۲۵۰ الی ۳۰۰ گرم تری کلرفن + ۲.۵ لیتر نفت  + ۲۵۰ گرم صابون در ۱۰۰ لیتر آب

دوره کارنس این سم کوتاه و برای محصولات مختلف ۷ روز می باشد.

ملاحظات زيست محيطی سم حشره کش تری کلروفن (دیپتریکس)

ميزان سميت دیپتریکس برای پستانداران۲۵۰ میلی ‌گرم بر کیلوگرم، برای ماهی ‌ها ۷/۰-۵/۰ میلی‌ گرم بر لیتر و برای دافنی ها ۰۰۰۹۶ /۰ میلی ‌گرم بر لیتر است. بنابراین این سم برای موجودات آبزی خطرناک است و باید از آلوده کردن آب های سطحی به هر شکلی خودداری کرد تا آسیب های زیست محیطی این آفت کش را به حداقل رساند.

ملاحظات عمومی سم حشره کش تری کلروفن (دیپتریکس)

سموم ارگانوفسفره در صورت عدم مصرف صحیح باعث مسمومیت در انسان می شوند بنابراین هنگام سمپاشی حتما از دستکش ، ماسک و عینک استفاده کنید تا احتمال مسمومیت کاهش یابد.

از علائم مسمومیت با سموم ارگانوفسفره می توان  سرگیجه، تهوع و اختلال در بینایی اشاره کرد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم با در دست داشتن برچسب سم به سرعت به مراکز درمانی مراجعه کنید. سولفات آتروپین و توکزوگونین در این مراکز به عنوان پادزهر برای شما تجویز خواهد شد.

توجه داشته باشید افرادی که بر اساس توصیه پزشکی از کار کردن با ترکیبات ضد کولین استراز منع شده اند نباید این سم را مورد استفاده قرار دهند.

این حشره کش در بسته بندی نیم و یک کیلویی عرضه می شود و برای نگهداری باید آنرا در بسته بندی اصلی و در جای خشک و خنک دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا