کشاورزی و دامپروری

آشنایی با موارد مصرف علف کش کلرتال دیمتیل (داکتال)

کلرتال دیمتیل (chlorthal dimethyl) یک علف کش غیر سیستمیک انتخابی از گروه بنزن دی كربوكسيلیک اسيد است که برای کنترل علف های هرز مزارع یونجه ، شبدر و پیاز مورد استفاده قرار می گیرد.

سموم علف کش با مکانیسم های مختلف علف های هرز را از بین برده و رشد محصول اصلی را افزایش می دهند. در حال حاضر انواع علف کش را برای زراعت های مختلف می توانید از فروشگاه های سموم کشاورزی خریداری نمایید.

کلرتال دی متیل یکی از این سموم است که برای کشت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت خرید و فروش این علف کش در بازار به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و در بسته های ۱ کیلوگرمی موجود است. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

مکانیسم اثر علف کش کلرتال دیمتیل (داکتال)

این سم پس از محلول پاشی از طریق ریشه و هیپوکوتیل جذب شده و به صورت محدود در کل گیاه پخش می شود. این علف کش با ممانعت از رشد جوانه های انتهایی گیاهان ناخواسته و علف های هرز را از بین می برد.

کاربردهای علف کش کلرتال دیمتیل (داکتال)

علف کش کلرتال دی متیل در ایران برای کنترل علف‌ های هرز يکساله در يونجه، شبدر و پياز مورد استفاده قرار می گیرد.

در ساير کشورها از این سم برای کنترل علف‌ های هرز پهن‌ برگ يکساله در ريحان، برگ بو، انگور سياه، گل گاوزبان، سنبل ختایی، بادرنگ، انواع کلم ‌ها، کرفس، پياز کوهی، گل مريم، گشنيز، شويد، تره فرنگی، به ليمو، مرزنگوش، نعناع، گوش فيل، شنبليله، انگورفرنگی ، گل لادن، جعفری، تمشک، رزماری، نسترن، سداب، لوبيای رونده، توت روباه، مرزه، ترشک، کلزای بهاره و زمستانه، ترب،شلغم، تاجريزی سياه در لوبياهای کوتاه و سفيد توت فرنگی، ترخون، آويشن،  سيزاب در چمن، سيب زمينی خودرو در لوبياهای کوتاه و سفيد استفاده می شود.

روش مصرف علف کش کلرتال دیمتیل (داکتال)

مقدار مصرف علف کش کلرتال دی متیل  ۸ تا ۱۲ كيلوگرم در هكتار قبل از کاشت ، بعد از كاشت و قبل از رويش علف‌ های هرز و اوايل رشد آنها است. غلظت بالای علف کش باعث رسوب مواد آن در مخزن سمپاش می شود بنابراین همزن سمپاش را هنگام محلول پاشی روشن کنید.

در کشت يونجه سمپاشی باید بعد از بذرپاشی و قبل از رويش يونجه انجام شود و رطوبت در سطح خاک برای اثرگذاری بهتر این سم بسیار ضروری است. استفاده از این علف کش در مزارع یونجه سس را تا حد زیادی کنترل می کند.

آشنایی با موارد مصرف علف کش کلرتال دیمتیل (داکتال)
آشنایی با موارد مصرف علف کش کلرتال دیمتیل (داکتال)

ملاحظات اختصاصی علف کش کلرتال دیمتیل (داکتال)

دوره کارنس این علف کش یعنی فاصله سمپاشی تا برداشت علوفه حداقل ۳ روز است. توجه داشته باشید که در فاصله ۶۰ روز پایانی منتهی به برداشت محصول از سمپاشی با این علف کش خودداری کنید.

بهترين زمان مصرف این علف کش در مزارع توت فرنگی بعد از کاشت و استقرار نشاءها و در اوايل فصل رشد است. از مصرف این علف ‌كش بين زمان گلدهی تا برداشت توت فرنگی و در اختلاط با پروپاکلر در مزارع توت فرنگی که تازه کشت شده است، خودداری کنید.

جهت كنترل سيزاب نازک در چمن باید علف کش را موقعی استفاده کرد که علف هرز در حال رشد فعال باشد. توجه داشته باشید که در طول ۲ و ۳ ماه بعد از مصرف این سم کشت چمن و ساير محصولات به توصيه نمی ‌شود.

داکتال بر روی گياهچه ‌های سبز شده علف‌ های هرز تاثیری ندارد و مصرف آن برای لوبيای فرانسوی پاکوتاه توصيه نمی شود. همچنین كشت كاهو تا ۶ ماه بعد از مصرف داکتال توصيه نمی شود. در مزارع کلم قبل از رويش و يا بعد از مرحله ۳ تا ۴ برگی باید سمپاشی انجام شود. علف کش کلرتال دی متیل را در مزارع با محتوای بالای مواد آلی خاک استفاده نکنید.

ملاحظات زيست محيطی علف کش کلرتال دیمتیل (داکتال)

ميزان سميت کلرتال دی متیل برای پستانداران  ۱۲۵۰۰ > ميلی ‌گرم بر كيلوگرم ، برای پرندگان ۲۲۵۰ تا ۵۶۲۰ ميلی ‌گرم بر كيلوگرم و برای ماهی ها ۷/۴ تا ۴/۵ ميلی گرم بر ليتر است. بنابراین باید از آلوده کردن آب های سطحی به هر نحوی خودداری کنید زیرا این علف کش برای آبزیان خطرناک است.

ملاحظات عمومی علف کش کلرتال دیمتیل (داکتال)

در زمان سمپاسی از لباس محافظ ، ماسک ، دست کش و عینک استفاده کنید. در صورت آلوده شدن بدن فورا لباس ها را تعویض کرده و محل را با آب فراوان شستشو دهید. در طول سمپاشی از خوردن ، آشامیدن و سیگار کشیدن خودداری کنید.

در صورت بروز علائم مسمومیت مانند سردرد و سرگیجه ، تهوع و اختلال در بینایی فورا با در دست داشتن برچسب سم به پزشک مراجعه کنید. علف کش را در جای خشک و خنک و دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی در بسته بندی اصلی نگهداری کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن