کشاورزی و دامپروری

قیمت خرید و فروش و کاربرد علف ‌کش پروپانيل (استام اف)

پروپانيل (propanil) که با نام تجاری استام اف نیز در بازار شناخته می شود یک علف کش تماسی و انتخابی متعلق به گروه سموم آنیلیدی است. این علف کش با اختلال در روند فتوسنتز باعث مرگ علف های هرز در مزارع برنج می شود.

مزارع برنج نیز مانند همه زمین های زراعی دیگر بدون استفاده از علف کش مملو از علف های هرزی خواهد شد که به صورت رقابتی باعث کاهش رشد و بازدهی شالی ها می شوند. برای غلبه بر این مشکل سموم علف کش مختلفی تولید و به باز عرضه شده اند که با مکانیسم های مختلف این گیاهان ناخواسته را از بین می برند.

پروپانيل یکی از این سموم است که علف‌های هرز پهن ‌برگ و باریک برگ و جگن‌ها را در مزارع برنج از بین می برد. قیمت این علف کش بسته به شرکت تولید کننده و نوسانات قیمت ارز در بازار متفاوت است و شما می توانید آنرا از فروشگاه های سموم کشاورزی تهیه نمایید. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

مکانیسم اثر سم علف ‌کش پروپانيل (استام اف)

این علف کش پس از محلول پاشی از راه برگ ها جذب شده و با مهار فتوسنتز علف هرز را از بین می برد. این سم با اختلال در انتقال الکترون در فتوسیستم ۲ اختلال ایجاد می کند. جذب این علف کش از طریق ریشه نیز صورت می گیرد و به صورت محدود در گیاه منتقل می شود.

برای کسب بهترین نتیجه سمپاشی باید زمانی انجام شود که حداکثر سوروف ها روئیده و به مرحله ۱ تا ۳ برگی رسیده باشند. علائم تاثیر این سم شامل کلروزه و نکروز شدن برگ های گونه های حساس است.

مقدار و موارد مصرف سم علف ‌کش پروپانيل (استام اف)

این علف کش در ايران برای از بین بردن علف‌ های هرز پهن‌ برگ و باريک برگ و جگن‌ها در مزارع برنج  به مقدار ۱۰ تا ۱۵ لیتر در هکتار مورد استفاده قرار می گیرد.

این سم را می توانید در کشت خشكه كار و هم در كشت غرقابی برنج مورد استفاده قرار دهید و در اختلاط با MCPA در کشت گندم نيز قابل استفاده است. در زمان سمپاشی دقت کنید که سوروف ها خیس نباشند بدین منظور لازم است که یک یا دو روز قبل سمپاشی آبیاری قطع شود تا سوروف ها از آب خارج و خشک شوند.

مقدار آب لازم جهت تهیه محلول سمپاشی بر حسب نوع سمپاش متفاوت است. درسمپاش های موتوری پشتی حدود ۲۵۰ لیتر آب برای سمپاشی هر در هکتار از مزارع برنج کفایت می کند. موقع سمپاشی برای حداکثر تاثیرگذاری باید دقت شود که سم با تمام علف های هرز برخورد نماید تا از بین بروند زیرا این حشره کش تماسی است.

قیمت خرید و فروش و کاربرد علف ‌کش پروپانيل (استام اف)
قیمت خرید و فروش و کاربرد علف ‌کش پروپانيل (استام اف)

ملاحظات اختصاصی سم علف ‌کش پروپانيل (استام اف)

علف کش استام اف را می توانید  با بسياری از سموم علف کش دیگر به خصوص كاربامات ها و سموم ارگانوفسفره به صورت مخلوط مورد استفاده قرار دهید. از كاربرد همزمان پروپانیل با كودهای مايع  به صورت مخلوط خودداری کنید.

این علف کش در صورت پاشيده شدن بر روی برگ های حساس به صورت قطرات پراكنده، نقاط خالدار ایجاد خواهد کرد. جذب پروپانیل در برگ ها به كندی صورت می گیرد بنابراین ۴ تا ۸ ساعت پس از سمپاشی نباید بارندگی رخ دهد.

پروپانيل هیچ تاثیری بر محصول نهایی ندارد زیرا در برنج به وسیله آنزيم آريل اسيلاميلاز به مولكول غير سمی تبديل می شود. اين علف‌ كش دوره فعالیت کوتاهی دارد و به سرعت در خاک تجزيه می شود.

استفاده از این سم در محصولات زراعی پهن‌ برگ توصيه نمی شود. توجه داشته باشید استفاده از حشره‌ كش های فسفره در فاصله ۱۴ روز پيش يا پس از مصرف پروپانیل باعث آسیب جدی برنج خواهد شد.

ملاحظات زیست محیطی سم علف ‌کش پروپانيل (استام اف)

ميزان سميت  این علف کش برای پستانداران ۲۵۰۰ ميلی ‌گرم بر كيلوگرم ، برای پرندگان ۱۹۶ تا ۳۷۵ ميلی ‌گرم بر كيلوگرم و برای ماهی ها ۸ تا ۱۱ميلی ‌گرم بر ليتر است. بر این اساس باید از آلوده کردن آب های جاری و رودخانه ها با شستن ظروف و تجهیزات سمپاشی خودداری کرد زیرا زندگی آبزیان را به مخاطره می اندازد.

ملاحظات عمومی سم علف ‌کش پروپانيل (استام اف)

در زمان سمپاشی از لباس های محافظ ، عینک ، دستکش ، ماسک و کلاه استفاده کنید تا تماس بدن با سم به حداقل برسد. در صورت آلوده شدن لباس ها فورا آنها را عوض کرده و محل تماس سم با پوست را با آب و صابون بشویید.

در صورت بروز علائم مسمومیت از جمله سردرد ، سرگیجه ، تهوع و اختلال در بینایی با در دست داشتن برچسب سم فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید. پادزهر اين علف‌ كش باربيتورات است که توسط پزشک برای شما تجویز می شود. این علف کش را در بسته بندی اصلی در انبارهای خشک و خنک و به دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن