کشاورزی و دامپروری

سم قارچ کش فلوتريافول (ايمپكت) چیست؟

فلوتريافول (flutriafol) یک قارچ ‌کش سیستمیک با اثر حفاظتی و ريشه‌ كن كننده است که با نام تجاری ایمپکت نیز شناخته می شود. فلوتريافول متعلق به گروه تری آزول‌ است و با مهار سنتز ارگوسترول از رشد قارچ های بیماریزا در گیاهان و صدمه دیدن آنها جلوگیری می کند.

بیشترین کاربرد این سم در ایران پیشگیری و کنترل سياهک هندی و زنگ زرد گندم است. سیاهک هندی که سیاهک ناقص گندم نیز نامیده می شود یکی از بیماری ‌های قارچی گندم است که به دانه ‌ها حمله کرده و مواد مغذی آندوسپرم درون آن را مصرف می کند. زنگ زرد یا زنگ نواری نیز از بیمارهای قارچی مهم گندم و جو است. این بیماری در دمای پایین ‌تر از دمای مناسب برای توسعه زنگ ساقه و برگ رخ می دهد. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا ما را همراهی کنید.

قیمت خرید و فروش سم قارچ کش فلوتريافول (ايمپكت)

این قارچ کش توسط شرکت های مختلف در بطری های یک لیتری عرضه می شود و زمان مصرف باید طبق دستورالعمل شرکت آنرا با آب رقیق کرد و مورد استفاده قرار داد.

کاربرد سم قارچ کش فلوتريافول (ايمپكت)

همانطور که گفتیم سم ایمپکت بیشترین کاربرد را در کنترل و پیشگیری سياهک هندی و زنگ زرد گندم دارد. از دیگر مصارف این قارچ کش می توان به کنترل و ریشه کنی بیماری‌ های غلات به ویژه، زنگ‌ ها، سفیدک پودری، اسکالد جو و سپتوریوز اشاره کرد.

نحوه و زمان استفاده از سم قارچ کش فلوتريافول (ايمپكت)

برای کنترل سیاهک هندی گندم ، قارچ کش فلوتريافول یک لیتر در هکتار به ‌صورت محلول‌ پاشی و زمانی که ۸۰% بوته‌ ها به سنبله رفته باشند مورد استفاده قرار می گیرد. برای زنگ ‌های غلات یک لیتر از این سم در هکتار مورد استفاده قرار می گیرد.

توجه داشته باشید سوختگی نوک برگ پرچم که در اثر تنش های مختلف رخ می دهد ممکن است در نتیجه کاربرد این قارچ ‌کش تشدید گردد.

عوارض سم قارچ کش فلوتريافول (ايمپكت)

سمیت ایمپکت برای پستانداران ۱۱۴۰ میلی ‌گرم بر کیلوگرم ، برای پرندگان < 5000  میلی ‌گرم بر کیلوگرم ، برای ماهی‌ ها ۶۱ میلی ‌گرم بر لیتر ، برای دافنیا  ۷۸ میلی ‌گرم بر لیتر و برای زنبور عسل بیش از ۵ میکروگرم بر وزن زنبور است.

این قارچ کش برای ماهی‌ ها و سایر آبزیان خطرناک است بنابراین برای جلوگیری از آلودگی آب های جاری و محیط زیست باید از سمپاشی در اطراف منابع آبی جلوگیری کرد و از شستشوی ظروف سم در رودخانه ها و نهرها خودداری نمود.

همچنین زمان مصرف این سم باید از تجهیزات حفاظت شخصی مانند دستکش ، لباس مخصوص و ماسک استفاده کنید و در صورت مشاهده علائم مسمومیت فورا به مراکز درمانی مراجعه نمائید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا