کشاورزی و دامپروری

موارد مصرف و قیمت فروش علف ‌کش پرومترين (گزاگارد)

پرومترين (prometryn)  یک علف ‌کش انتخابی و سیستمیک از گروه تریازین است که با نام تجاری گزاگارد نیز در بازار خرید و فروش می شود. این سم پس از محلول پاشی از طریق برگ ها و ریشه جذب شده و در تمام گیاه پخش می شود و علف های هرز باریک برگ و پهن ‌برگ را در مزارع پنبه و عدس کنترل می کند.

استفاده از این علف کش رشد محصولات اصلی را در زمین های زراعی بهبود بخشیده و بازدهی را افزایش می دهد. قیمت پرومترین در بازار به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و شما می توانید این علف کش را از فروشگاه های سموم کشاورزی خریداری کنید. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

مکانیسم اثر سم علف ‌کش پرومترين (گزاگارد)

این علف کش پس از جذب از بخش های هوایی و ریشه گیاه از طریق آوندهای چوبی در ساختار گیاه پخش شده و در مريستم انتهایی تجمع می یابد. این سم با مهار فتوسنتز در فتوسيستم ۲ از رشد علف های هرز جلوگیری کرده و آنها را از بین می برد.

علائم تأثير این سم در گياه به شکل كلروز در برگ‌ ها ، از بين رفتن غشاء سلول ها و نابودی كلروپلاست بروز کرده و باعث مرگ علف هرز می شود.

کاربردهای سم علف ‌کش پرومترين (گزاگارد)

موارد مصرف این علف کش در ايران کنترل علف‌ های هرز باريک برگ و پهن ‌برگ در مزارع پنبه و عدس است. در ساير کشورها از این علف کش به صورت پيش رويشی در مزارع  پنبه، سيب زمينی، هويج، بادام زمينی، آفتابگردان، نخود و لوبيا و به صورت پس رويشی در مقادير كمتر در مزارع كرفس ، هويج، پنبه و سيب زمينی  استفاده می شود. ماندگاری یا نیمه عمر این علف ‌كش بسته به شرايط خاک می تواند ۱۴ تا ۱۵۸ روز باشد.

قبل از مصرف این علف کش در سطح وسيع ابتدا باید در یک سطح کوچک روی گیاهان مختلف آزمايش شود. هرگز در مزارع نخود فرنگی بذری از این سم استفاده نکنید.

مقدار مصرف سم علف ‌کش پرومترين (گزاگارد)

مقدار مصرف پرومترین در مزارع پنبه و عدس ۱ تا ۲ كيلو گرم در هكتار به صورت پس رويشی و بلافاصله بعد از كاشت است. ميزان مصرف این سم ارتباط مستقيمی با جنس خاک و درصد مواد آلی موجود در خاک مزرعه دارد.

برای تأثير بهتر علف‌ کش، رطوبت مناسب خاک ضروری است. در مزارع عدس بعد از کاشت محصول و قبل از سبز شدن علف هرز باید این علف کش را مورد استفاده قرار دهید. برای کسب بهترین نتایج ، سمپاشی را تا زمانی که ارتفاع علف ‌های هرز جوان به ۵ سانتی متر برسد، انجام دهید.

موارد مصرف و قیمت فروش علف ‌کش پرومترين (گزاگارد)
موارد مصرف و قیمت فروش علف ‌کش پرومترين (گزاگارد)

ملاحظات اختصاصی سم علف ‌کش پرومترين (گزاگارد)

ممکن است طی ۸ هفته اول استفاده از علف ‌کش به محصولات اصلی مزرعه خسارت وارد شود. البته در این مدت محصولاتی مانند نخود، سيب زمينی، هويج، جعفری و کرفس آسیب نخواهند دید.

توجه داشته باشید که ۸ هفته بعد از سمپاشی و قبل از کاشت محصول بعدی باید مزرعه را حداقل تا عمق ۱۵ سانتی متری شخم بزنید. استفاده از این سم در خاک های آلی  فقط باید در زمان توصیه شده صورت بگیرد و  درصورت لزوم می توانید سمپاشی را تکرار کنید. از کاربرد این علف کش در زمین های خیلی کلوخه ای خودداری کنید.

پس از سمپاشی وقوع بارندگی بيش از حد به محصول  آسیب می رساند. بيشترين دوز معادل با يک دوز کامل برای تيمار تمام محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

این علف کش در مزارع هويج، کرفس و جعفری در زمان ظهور مرحله ۲ برگی يا بعد از جابجایی نشاکاری مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد علف کش گزاگارد بر روی تره فرنگی نشاء شده يا کرفس‌هاس نشاء شده بعد از استقرار نشاءها می باشد.

ملاحظات زيست محيطی سم علف ‌کش پرومترين (گزاگارد)

ميزان سميت این علف کش برای پستانداران ۵۲۳۵  ميلی ‌گرم بر كيلوگرم ، برای پرندگان ۱۶۱۴۰ > ميلی ‌گرم بر كيلوگرم و  برای ماهی ‌ها ۵/۲ تا ۱۰ ميلی ‌گرم بر ليتر است. بنابراین این سم برای ماهی ها و ساير آبزيان خطرناک است و باید از آلوده کردن آب های جاری خودداری کرد.

علف ‌کش پرومترين برای موجودات زنده سمی است و برای محیط زیست نیز اثرات طولانی مدت و زيان آوری دارد. كاربرد مداوم این علف کش موجب بروز مقاومت در علف‌ های هرز می شود.

ملاحظات عمومی سم علف ‌کش پرومترين (گزاگارد)

هنگام سمپاشی از تجهیزات حفاظتی مانند ماسک و دستکش استفاده کنید تا تماس سم با بدن به حداقل برسد. در صورت بروز علائم مسمومیت فورا با در دست داشتن برچسب سم به مراکز درمانی مراجعه کنید. مواد تهوع آور را می توان به عنوان پادزهر استفاده کرد. این علف کش را در جای خشک و خنک و به دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن