آرایشی و بهداشتیآزمایشگاهیعمومیغذایی و داروییکشاورزی و دامپروری

بوراکس دکا چیست؟ کاربرد و قیمت خرید و فروش براکس دکا

بوراکس دکا (براکس دکا) ترکیبی با فرمول شیمیایی (Na۲B۴O۷ • ۱۰H۲O) است که به عنوان سدیم تترابورات دکاهیدرات یا بوراکس شناخته می شود. این ماده شیمیایی یک ترکیب طبیعی است که به طور گسترده در مواد شوینده و پاک کننده ها استفاده می شود.

بوراکس دکاهیدرات در واقع نمک اسید بوریک است که از نظر ظاهری یک پودر سفید متشکل از بلورهای نرم محلول در آب است. خواص ضد قارچی این ماده شیمیایی باعث شده که در درمان برخی از بیماری های پوستی مفید باشد و همچنین در برنامه های کنترل آفات مورد استفاده قرار می گیرد.

پاسخ به سوالات در نشریه جهان شیمی فیزیک

براکس دکا / بوراکس دکا کاربردهای صنعتی نیز دارد و به عنوان یک شار برای از بین بردن اکسیدهای فلزی نامطلوب بکار می رود و در مواد مقاوم در برابر حریق نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه در ادامه مقاله با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

فهرست مطالب

تاریخچه کشف بوراکس دکا

براکس که در ابتدا در تبت کشف شد، بطور طبیعی در رسوبات بستر خشک دریاچه ها مشاهده شد جایی که تبخیر فصلی مکرر بستری از خاک رس و نمک های طبیعی تولید می کند. امروزه بیشتر بوراکس معدنی جهان در جنوب غربی ایالات متحده تولید می شود و کالیفرنیا و نوادا دارای بیشترین ذخایر طبیعی هستند.

منابع دیگر براکس دکا شامل ترکیه، ایتالیا و صحرای آتاکاما شیلی است. در حالی که بوراکس به طور کلی از طریق استخراج به دست می آید ولی می توان از سایر ترکیبات حاوی بور به صورت مصنوعی نیز آن را تولید کرد.

اسید بوریک یا براکس کدامیک بهتر است؟

بوراکس و اسید بوریک هر دو از ترکیبات بور هستند. ماده معدنی طبیعی، استخراج شده از زمین یا جمع آوری شده از ذخایر تبخیر شده، بوراکس نامیده می شود. هنگامی که بوراکس پردازش می شود، ماده شیمیایی تصفیه شده حاصل از آن اسید بوریک (H3BO3) است. همانطور که گفته شد بوراکس در واقع نمک از اسید بوریک است.

کاربردهای براکس دکا

براکس دکا علاوه بر استفاده در شوینده ها، به عنوان امولسیفایر و نگهدارنده طبیعی استفاده می شود و در کرم ها، پمادها و لوسیون ها کاربردهای آرایشی و دارویی دارد. خاصیت قلیایی این ترکیب باعث می شود از آن به عنوان یک عامل بافر pH برای خنثی سازی اسیدها استفاده شود.

در خنک کننده های موتور و ضد یخ، بوراکس گاهی به عنوان مهار کننده خوردگی استفاده می شود زیرا می تواند از اکسیداسیون فلزات آهنی جلوگیری کند. در چسب های نشاسته ای برای کاغذهای چین دار، افزودنی های بوراکس به منظور بهبود ویسکوزیته، چسبندگی مرطوب و نگهدارنده آب عمل می کنند.

این ترکیب شیمیایی نقش مهمی در تولید سرامیک و شیشه برای لنزها، چراغ های جلو اتومبیل و سایر نمونه های تخصصی ایفا می کند که در آن ویژگی های نوری و فیزیکی باید به طور دقیق تنظیم شوند.

در حالی که این ترکیب شیمیایی در برخی از کشورها به عنوان افزودنی غذایی استفاده می شود، بوراکس مجاز به استفاده در محصولات غذایی در ایالات متحده نیست. بوراکس دکا که یک محرک ملایم برای چشم و پوست است و توسط EPA به عنوان ماده ای با سمیت متوسط ​​و شدید طبقه بندی می شود. این ماده شیمیایی وقتی به صورت پودر استفاده شود یک محرک تنفسی است و مانند سایر محصولات پاک کننده معمولی باید در محلی ایمن و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

براکس دکا / بوراکس دکا چیست؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش
براکس دکا / بوراکس دکا چیست؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش

کاربرد بوراکس در کشاورزی

 

از بین بردن مورچه ها و سوسک ها

مورچه ها می توانند یک آفت جدی در باغ باشند، به خصوص وقتی میوه و سبزیجات پرورش می دهید. در حالی که تعداد زیادی از محصولات تجاری کنترل آفات در دسترس است، بسیاری از مردم هنگام استفاده از این مواد شیمیایی قوی در باغ خود احساس ناراحتی می کنند و ترجیح می دهند از یک محصول طبیعی تر استفاده کنند.

با این وجود، مهم است که به خاطر داشته باشید که بوراکس یک ماده شیمیایی بسیار قوی و بالقوه خطرناک است و نباید در مجاورت سبزیجات مورد استفاده قرار گیرد زیرا هنگام بلعیدن می تواند سمی باشد. همچنین، در صورت داشتن حیوانات خانگی یا فرزند کوچک از تله های بوراکس خودداری کنید زیرا مصرف مقدار کمی از آن باعث آسیب جدی شود.

برای کشتن مورچه ها با بوراکس، می توانید آن را درست روی مورچه ها بپاشید. مورچه ها این ترکیب را به محل زندگی خود برده و کل جمعیت مورچه ها را از بین می برند. بوراکس همچنین می تواند سوسک ها را از بین ببرد، بنابراین این تله های آفات می توانند در از بین بردن آفات مزاحم خانگی مفید باشند.

استفاده از براکس به عنوان کود

گیاهان برای سالم ماندن به ترکیب خاصی از عناصر نیاز دارند و دومین کمبود ریز مغذی در گیاهان مربوط به عنصر بور (اولین مورد روی) است. کمبود بور می تواند منجر به توقف رشد ریشه، تولید دانه های گرده خالی، گرده های ضعیف و گل کمتر در هر بوته شود.

اگر گیاه شما دارای برگ های در حال مرگ، میوه های تیره، رشد کم، برگ های تیره، نواحی مرده در ریشه، مرکز سیاه یا لکه های روی سبزیجات ریشه ای، ساقه های ترک خورده و توخالی و به طور کلی بهره وری پایین باشد باید به کمبود بور شک کنید.

در صورت مشاهده این علائم بسیار مهم است که خاک خود را آزمایش کنید زیرا ممکن است نشان دهنده کمبود تعدادی از ریزمغذی ها باشد. خاک هایی که شنی، اسیدی و دارای مواد آلی کمی هستند اغلب دچار کمبود عنصر بور هستند و برخی از گیاهان از جمله کلم، کرفس، توت فرنگی و سیب بیشتر از سایر گیاهان به بور نیاز دارند.

اگر آزمایش خاک شما نشان داد که میزان بور کمتر از ۱ ppm است می توانید از بوراکس برای افزودن بور بیشتر به خاک استفاده کنید. از آنجا که بوراکس از بور مشتق شده است، مخلوط کردن آن با خاک می تواند سلامت، رشد و تکثیر گیاه را بهبود ببخشد.

هنگام استفاده از بوراکس به عنوان کود، مهم است که بیش از مقدار توصیه شده استفاده نکنید زیرا می تواند گیاهان را از بین ببرد، به همین دلیل می توان در مقادیر بیشتر از آن به عنوان علف کش استفاده کرد. همچنین ماده معدنی در خاک تجمع می یابد، بنابراین نیازی به استفاده منظم از آن ندارید در واقع می تواند سه سال کامل دوام بیاورد.

روش تهیه کود بوراکس

روشهای زیادی برای استفاده از این ترکیب به عنوان کود وجود دارد که ساده ترین آنها این است که قبل از کاشت آن را به خاک اضافه کنید. بدین منظور از ۱ قاشق غذاخوری در ۱۰۰ فوت مربع خاک استفاده کنید. از طرف دیگر، می توانید ۱ قاشق غذاخوری بوراکس را با ۱ گالن آب مخلوط کرده و ۱ اونس محلول را در اطراف خاک هر گیاه بپاشید.

برای یک محلول مایع ضعیف تر، سعی کنید از ۱ قاشق غذاخوری را در ۳ گالن آب استفاده کنید و ۱ اونس را برای هر بوته استفاده کنید. سپس گیاه را زیر نظر داشته باشید تا از رشد مطلوب آنها اطمینان حاصل کنید. اگر گیاهان هنوز مشکل دارند، می توانید این کار را تا دو بار دیگر امتحان کنید و تا یک ماه رشد گیاهان خود را زیر نظر بگیرید.

همچنین می توانید محلول رقیق شده را مستقیماً بر روی برگ های گیاه به عنوان کود استفاده کنید، که ممکن است به جلوگیری از هجوم شته ها کمک کند. برای انجام این کار، سعی کنید ۲ اونس بوراکس را با ۵ گالن آب مخلوط کنید. پنج قطره صابون مایع نیز اضافه کنید تا محلول به طور مساوی اسپری شود. برگها را خیلی سبک اسپری کنید و آنها را خیس نکنید زیرا این محلول فقط باید روی برگها بماند و روی خاک نریزد.

براکس دکا / بوراکس دکا چیست؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش
براکس دکا / بوراکس دکا چیست؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش

از بین بردن علف های هرز

براکس دکا / بوراکس دکا در صورت مصرف بیش از حد می تواند گیاهان شما را از بین ببرد بنابراین می توان برای از بین بردن گیاهان ناخواسته از آن استفاده کنید. برای از بین بردن علف های هرز با بوراکس، ۱۰ اونس بوراکس را با ۲.۵ گالن آب مخلوط کنید و از یک سمپاش پمپی یا برس برای پوشاندن برگ ها و ساقه های علف های هرز با محلول علف کش خود استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که مصرف بیش از حد بوراکس می تواند به گیاهان دیگر آسیب برساند. اطمینان حاصل کنید که فقط گیاهانی را که می خواهید از شر آنها خلاص شوید را اسپری کنید و محلول را سبک اسپری کنید تا روی خاک نریزد. همچنین از تماس این محلول با پوست خودداری کنید زیرا این محلول قوی می تواند باعث تحریک و حتی تاول شود.

اگر در حال تلاش برای از بین بردن علف های هرز در مناطقی مانند پیاده رو یا مسیر پیاده روی هستید، جایی که هرگز نمی خواهید گیاهان رشد کنند، می توانید با پاشیدن آنها در پایه گیاه سرعت از بین رفتن علف های هرز را تسریع کنید. همچنین این امر به احتمال زیاد از رشد مجدد آنها به زودی جلوگیری می کند.

با این اوصاف، هنگامی که احتمال بارندگی وجود دارد از این کار اجتناب کنید، زیرا می تواند منجر به ایجاد رواناب در حیاط و باغ شود و به گیاهان شما آسیب برساند.

ابزارهای باغ خود را تمیز کنید

براکس دکا / بوراکس دکا همچنین می تواند برای ضد عفونی و تمیز کردن وسایل باغ، دستکش باغبانی، پیش بند باغبانی و گلدان استفاده شود. به این منظور ۱/۲ فنجان بوراکس را با یک گالن آب گرم مخلوط کنید، وسایل و گلدان های خود را در آن خیس کرده و بشویید. آنها را کاملاً با آب بشویید و بگذارید زیر آفتاب بماند تا خشک شوند.

حتی می توانید از بوراکس برای از بین بردن زنگ زدگی ابزار باغ خود استفاده کنید. فقط بوراکس را با کمی آب لیمو مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند و آن را روی نقاط زنگ زده ابزارهای خود بمالید. سپس ابزارها را کاملاً با آب تمیز کنید و بگذارید بعد از اتمام کار کاملاً خشک شوند.

 

مواد شیمیایی مرتبط با بوراکس دکا

 

کاربردهای خانگی و مفید براکس دکا / بوراکس دکا

براکس به عنوان عنصری در محصولات نظافت خانگی، به عنوان بافر در آزمایشگاه های شیمیایی، برای کمک به استخراج طلا در عملیات استخراج و به عنوان ترکیبی در ساخت شیشه و سرامیک استفاده می شود.

بوراکس با PH حدود ۹.۵ کمی قلیایی است و هنگام افزودن به آب محلول بازی تشکیل می دهد. افزودن بوراکس به آب لباسشویی pH آن را افزایش می دهد (مشابه جوش شیرین که pH آن حتی بیشتر است) و به رفع لکه ها و پاک شدن ساده تر آنها کمک می کند.

محلول های بازی می توانند برای تمیز کردن و شستشو واقعاً مفید باشند زیرا مواد اسیدی، چرب و روغنی را تجزیه می کنند – مانند مواردی که منجر به ایجاد لکه های چرب غذا می شوند! سایر کاربردهای خانگی براکس دکا / بوراکس دکا در ادامه شرح داده شده است:

مواد شوینده لباسشویی بسازید

بوراکس یکی از مواد اصلی در دستور العمل مواد شوینده خانگی است. از آنجا که براکس در آب یک محلول بازی تولید می کند، به افزایش کارایی سایر مواد پاک کننده موجود در شوینده ها کمک می کند.

جلوگیری از ورود آفات به خانه

با پاشیدن قسمت مساوی بوراکس و شکر در هر جایی که فکر می کنید ممکن است سوسک ها و مورچه ها وارد خانه شما شوند آنها را از خانه دور نگه دارید.

براکس دکا / بوراکس دکا چیست؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش
براکس دکا / بوراکس دکا چیست؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش

حفظ گل ها

می توانید از بوراکس برای حفظ انواع مختلف گلهای تازه بریده استفاده کنید. استفاده از بوراکس به حذف رطوبت شکوفه ها و برگ ها کمک می کند تا در هنگام خشک شدن دچار پژمردگی نشوند.

برای استفاده از آن، فقط یک قسمت بوراکس را با دو قسمت آرد ذرت مخلوط کنید و مخلوط را در ته جعبه بپاشید. گلهای خود را در جعبه قرار دهید، سپس مقدار بیشتری از مخلوط بوراکس و آرد ذرت را روی آن بپاشید. روی جعبه را بپوشانید و بگذارید حدود دو هفته بماند تا گلها خشک شوند.

علف های هرز را بکشید

از نمک بوراکس برای از بین بردن علف های هرز که از شکاف های موزائیک ها ی حیاط شما بیرون می آیند استفاده کنید. به همین دلیل بوراکس باید از محل رشد گیاهان دور نگه داشته شود، زیرا علف کش نسبتاً موثری است!

حل کردن بقایای چسبنده

بقایای چسبنده و چسبناک روی ظروف را با مخلوطی از دو قسمت بوراکس و ۱ قسمت آب از بین ببرید. مخلوط را روی ظرف بمالید تا چسب حل شود، سپس آن را تمیز بشویید.

ظروف آشپزی را تمیز کنید

اثر پاک کننده ملایم بوراکس برای استفاده در ظروف چینی و آلومینیومی مناسب است. آن روی قابلمه ها و ماهی تابه ها بپاشید و با دستمال مرطوب بشویید تا تمیز شود، سپس کاملاً آبکشی کنید.

تمیز کردن اثاثیه یا لوازم داخلی ماشین

یکی دیگر از کاربردهای بوراکس در خانه تمیز کردن اثاثیه منزل است. این ترکیب مقرون به صرفه ترین ترکیبی است که برای از بین بردن آلودگی و کثیفی از کف و روکش ماشین خودتان پیدا خواهید کرد!

یخچال خود را تمیز کنید

یک محلول پاک کننده از ۱ لیتر آب گرم و ۱ قاشق غذاخوری بوراکس تهیه کنید و از آن برای تمیز کردن نشتی و کثیفی داخل یخچال استفاده کنید. این محلول نه تنها یخچال شما را تمیز می کند، بلکه بوی بد آن را نیز از بین می برد و بوی بسیار تازه تری به آن می دهد!

اسکراب دوش، وان و کاشی

بوراکس را روی یک اسفنج مرطوب یا پارچه نرم بپاشید و مانند یک پاک کننده پودری از آن استفاده کنید. حتی می توانید از این روش برای تمیز کردن سطوح فایبرگلاس بدون خراشیدن سطح استفاده کنید و سپس کاملاً با آب تمیز بشویید.

براکس دکا / بوراکس دکا چیست؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش
براکس دکا / بوراکس دکا چیست؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش

زنگ زدگی را برطرف کنید

شما می توانید از ترکیب ۱-۲ قاشق غذاخوری بوراکس، ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو و آب کافی برای تهیه خمیر ضد زنگ زدگی استفاده کنید. خمیر را با اسفنج یا اسکرابر روی وسایل زنگ زده خود بمالید تا زمانی که زنگ زدگی از بین برود. سپس محل را کاملا شسته و خشک کنید.

کاسه توالت را تمیز کنید

از براکس، سرکه سفید و روغن های ضروری برای تمیز کردن کاسه توالت استفاده کنید که بسیار بهتر و مقرون به صرفه تر از شوینده های خریداری شده عمل می کند.

جلوگیری از بوی بد مرطوب کننده

برای جلوگیری از بوی بد و رشد باکتری ها در مرطوب کننده، ۱/۲ فنجان بوراکس را در ۱ گالن آب حل کرده و به مخزن دستگاه اضافه کنید. مرطوب کننده خود را به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه روشن کنید، سپس مخزن را خارج کرده و به خوبی با آب تمیز بشویید.

پاک کردن لکه های سینک

با خمیر حاصل از ۱ فنجان بوراکس و ۱/۴ فنجان آب لیمو، لکه های سینک ظرفشویی یا ظرف چینی را از بین ببرید. از اسفنج یا پارچه برای مالیدن خمیر به لکه ها استفاده کنید، سپس با آب گرم بشویید.

تمیز کردن مبلمان فضای باز

از بوراکس برای تمیز کردن مبلمان فضای باز خود برای فصول گرم استفاده کنید. ۱ قاشق چایخوری مایع ظرفشویی، ۱ قاشق چایخوری بوراکس و ۱ لیتر آب گرم را در یک بطری اسپری مخلوط کرده و آن را به طور سخاوتمندانه روی مبلمان فضای بیرون اسپری کنید. مبلمان را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید و یا با شیلنگ آب خوب بشویید.

سطل زباله خود را ضد عفونی کنید

با ریختن ۳ قاشق غذاخوری بوراکس در سطل زباله آن را تمیز و ضدعفونی کنید. بگذارید حدود یک ساعت بماند، سپس آن را با مقدار زیادی آب گرم خوب بشویید.

خوش بو کردن تشک ها

می توانید از بوراکس برای از بین بردن بوی ناشی از عرق یا ادرار از تشک ها استفاده کنید. جایی که بو بیشتر متمرکز است را مرطوب کنید، سپس با پارچه ای مرطوب شده در محلول بوراکس محل را تمیز کنید و بگذارید سطح تشک کاملاً خشک شود، سپس با جاروبرقی پودر خشک را پاک کنید. باید تشک خود را به صورت دوره ای تمیز کنید تا آلودگی، کثیفی و بوها از بین بروند.

بالش های زرد شده را سفید کنید

جلوگیری از نفوذ چربی های طبیعی بدن به بالش تقریبا غیرممکن است، به همین دلیل است که بالش ها با گذشت زمان رنگ زرد به خود می گیرند. اما یک روش ساده وجود دارد که می توانید از آن برای سفید کردن و درخشندگی بالش خود استفاده کنید که تا حدی به دلیل قدرت پاک کنندگی بوراکس وابسته است!

براکس دکا / بوراکس دکا چیست؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش
براکس دکا / بوراکس دکا چیست؟ کاربردها و قیمت خرید و فروش

عوارض جانبی براکس دکا / بوراکس دکا

اگر براکس به صورت خوراکی مصرف شود، می تواند باعث تهوع و استفراغ و اسهال شود و مقادیر زیاد آن حتی می تواند منجر به شوک و نارسایی کلیه شود. مصرف این ماده شیمیایی در محصولات غذایی ایالات متحده ممنوع است.

براکس دکا همچنین می تواند پوست و چشم های شما را تحریک کند و در صورت تنفس می تواند به بینی، گلو و ریه های شما آسیب برساند. اگر اغلب اوقات با این ماده شیمیایی سرو کار دارید بهتر است بدانید که می تواند باعث بثورات پوستی شود و بر اندام های تناسلی مردان تأثیر منفی می گذارد.

جایگزین های ایمن تر بوراکس دکاهیدرات

به جای بوراکس، می توانید از محصولات خانگی زیر برای نظافت خانه خود استفاده کنید:

سرکه: می توانید قسمت مساوی آب و سرکه را با هم مخلوط کرده و در یک بطری اسپری قرار دهید. از این محلول می توان برای تمیز کردن سینک ظرفشویی، پیشخوان و کف آشپزخانه و حمام استفاده کرد.

لیمو: می توان از آن برای تمیز کردن لکه های آب سخت استفاده کرد. همچنین برای تمیز کردن برنج و مس موثر است. لیمو را می توان با جوش شیرین مخلوط کرد تا خمیری برای تمیز کردن ظروف و تمیز کردن سطوح ایجاد شود.

مخلوط روغن زیتون با آب لیمو نیز می تواند جلای خوبی برای مبلمان چوبی باشد ابتدا از لیمو در یک منطقه کوچک استفاده کنید تا مطمئن شوید که اسیدیته آن باعث سفید شدن ناخواسته نمی شود.

جوش شیرین: یک پاک کننده خوب و همچنین یک خوشبو کننده برای سطل زباله، یخچال و لباس های شسته شده است. علاوه بر این، می توان از آن برای تمیز کردن دندان ها و تقویت لباس های شسته شده نیز استفاده کرد.

از کجا بوراکس بگیریم؟

شما می توانید بوراکس را از فروشگاه های مواد غذایی و اکثر خرده فروشان و همچنین داروخانه ها خریداری کنید. امکان خرید آنلاین و حضوری این ترکیب اکنون فراهم است و این ماده شیمیایی در بسته بندی های مختلف خرید و فروش می شود. قیمت براکس دکا / بوراکس دکا بسته به وزن بسته بندی و شرکت تولید کننده آن متفاوت است. قیمت بوراکس مایع نیز با پودر آن متفاوت است و شما می توانید هریک را برحسب نیاز خریداری کنید.

خرید بوراکس دکا

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن