آزمایشگاهیصنایع شیمیاییعمومی

قیمت خرید و فروش بوراکس پنتا، کاربرد براکس پنتا

بوراکس پنتا (براکس پنتا) که بورات سدیم پنتاهیدرات نامیده می شود یکی از ترکیبات مهم و پرکاربرد بور است. این ترکیب شمیایی یک ماده معدنی و نمک اسید بوریک است.

بوراکس پنتا با فرمول شیمیایی Na2B4O7.5H2O معمولاً یک پودر سفید متشکل از بلورهای نرم و بی رنگ است که به راحتی در آب حل می شوند. بوراکس پنتا کاربردهای متنوعی دارد و در تولید بسیاری از مواد شوینده، لوازم آرایشی و لعاب مینا مورد استفاده قرار می گیرد.

پاسخ به سوالات در نشریه جهان شیمی فیزیک

براکس پنتا (بوراکس پنتا) همچنین از آن برای ساخت محلول های بافر در بیوشیمی، به عنوان ضد حریق، ضد قارچ برای فایبر گلاس، حشره کش، به عنوان تسریع کننده در متالورژی، عامل ایجاد کننده بافت در آشپزی و به عنوان پیش ساز سایر ترکیبات بور استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ماده شیمیایی در ادامه مقاله با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

بوراکس پنتا چیست؟

بوراکس یکی از ترکیب مهم بور و نمک اسید بوریک است. بوراکسی که به صورت تجاری فروخته می شود تا حدی کم آب می شود تا قابلیت نگهداری آن افزایش یابد. چندین ماده معدنی مرتبط با بور که از نظر محتوای آب تبلور متفاوت هستند مانند نمک های دهیدرات، پنتاهیدرات و اکتاهیدرات، بوراکس نیز نامیده می شوند.

خواص مختلف بوراکس به افزایش قدرت پاک کنندگی آن کمک می کند. این ترکیب در پاک کننده ها آب را به پراکسید هیدروژن تبدیل می کند که خواص ضدعفونی کننده دارد. این ترکیب با خواص بازی که دارد کارایی سفید کننده ها یا سایر پاک کننده ها را افزایش می دهد.

بوراکس روند متابولیک بسیاری از موجودات را متوقف می کند و این خاصیت بوراکس آن را به یک ضد عفونی کننده برتر تبدیل می کند. در آزمایشگاه از این ترکیب برای آزمایش دیابت شیرین استفاده می شود و به عنوان نرم کننده آب نیز استفاده می شود.

کاربردها و قیمت خرید و فروش براکس پنتا / بوراکس پنتا
کاربردها و قیمت خرید و فروش براکس پنتا / بوراکس پنتا

خواص شیمیایی براکس پنتا / بوراکس پنتا

بوراکس یک پودر کریستالی یا گرانولی غیر قابل احتراق (مقاوم در برابر آتش)، خاکستری مایل به آبی یا سبز، بی بو است. چگالی آن ۱.۸۲ و محلول در آب است (۳۸ گرم در لیتر H2O در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد).

بوراکس پنتا غیرقابل احتراق است و به طور کلی واکنش پذیری پایینی دارد. هنگامی که در یک ظرف بسته گرم می شود در دمای ۱۲۸ درجه سانتی گراد ذوب می شود و در ۱۴۰ درجه سانتی گراد مایع می شود. وقتی در فضای باز گرم می شود، آب تبلور را از دست می دهد و سپس در دمای ۷۴۲ درجه سانتی گراد ذوب می شود.

این ترکیب طی یک واکنش گرمازا در آب حل می شود و محلول بازی ایجاد می کند. گرد و غبار بور ممکن است با هوا مخلوط و انفجار ایجاد کند. تماس این ترکیب شیمیایی با اکسید کننده های قوی ممکن است آسیب رسان باشد.

این ترکیب در برخی از حلال های آلی حل می شود. بطورکلی بوراکس پنتا واکنش پذیری پایینی دارد و به کندی وارد واکنش‌ های مختلف می‌ شود. بوراکس پنتا غیر قابل اشتعال است و خاصیت قلیایی دارد و PH آن بین ۸ و ۹ می باشد.

کاربردهای براکس پنتا / بوراکس پنتا

 

در آزمایشگاه

براکس پنتا در آزمایشگاه های بیوشیمی و شیمی برای ساخت بافرها استفاده می شود. از این ترکیب به عنوان مثال برای ژل الکتروفورز DNA در روش های پوشش دهی استفاده می شود. بافرهای بورات معمولاً در pH 8 به عنوان محلول تعادل ترجیحی در واکنش های اتصال عرضی مبتنی بر DMP استفاده می شوند.

در صنعت

هنگام جوشکاری آهن و فولاد، مخلوطی بوراکس پنتا و کلرید آمونیوم به عنوان شار استفاده می شود. این ترکیب نقطه ذوب اکسید آهن را کاهش می دهد و باعث می شود که روان شود. بوراکس دکاهیدرات نیز در هنگام لحیم کاری جواهرات مانند طلا یا نقره به شکل شار با آب مخلوط می شود.

این مسئله اجازه می دهد لحیم مذاب به طور مساوی روی مفاصل مورد نظر جریان یابد. بوراکس دکاهیدرات همچنین یک شار خوب برای لحیم کاری تنگستن با روی و قلع است است. استفاده از براکس پنتاهیدرات به عنوان جایگزین جیوه یک روش ترجیحی برای استخراج طلا در معادن با مقیاس کوچک است.

صنایع غذایی

بوراکس پنتا با شماره E285 به عنوان یک افزودنی غذایی در برخی غذاهای خاص که حاوی سطوح بالایی از نمک هستند، استفاده می شود تا به نگهداری آنها کمک کند. استفاده از آن به عنوان یک ماده در پخت و پز باعث ایجاد بافت لاستیکی باقوام در غذا شده و یا به عنوان نگهدارنده عمل می کند. در آشپزی شرقی بیشتر برای افزایش قوام از آن استفاده می شود.

کاربردها و قیمت خرید و فروش براکس پنتا / بوراکس پنتا
کاربردها و قیمت خرید و فروش براکس پنتا / بوراکس پنتا

صنعت شوینده ها

این ترکیب در تولید مواد شوینده و بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته و باعث از بین رفتن لکه ها و کثیفی های پارچه و سطوح می شود. به همین دلیل براکس پنتا در تولید انواع شوینده ها از جمله پودرهای ماشین لباسشویی، ظرفشویی، مایع دست شویی و مایع ظرف شویی مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر کاربردهای بوراکس پنتا ساخت ژل اسلایم است زیرا باعث ایجاد خاصیت کشسانی در بافت ژل اسلایم می شود. این ترکیب شیمیایی در تولید انواع حشره کش ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان یک سم حشرات موذی را از بین می برد.

در ساخت و ساز

بوراکس می تواند از رشد قارچ های آسیب رسان به چوب جلوگیری کرده و از محصولات چوبی در برابر آفات محافظت می کند. این بدان معناست که چوب تصفیه شده با بوراکس می تواند در ساخت و ساز در مناطقی استفاده شود که به دلیل پوسیدگی یا موریانه ممنوع است.

قابلیت های مقاوم در برابر آتش محصولات بوراکس آنها را به یک انتخاب عالی برای عایق بندی مسکن و سیم کشی تبدیل می کند. فولاد با مقاومت بسیار بالا، ساخته شده از بوراکس، بسیار سخت تر از فلزات دیگر است و باعث سبک تر شدن خودروها و آسیب پذیری کمتر آنها می شود.

بوراکس مورد استفاده در تولید سرامیک به ایجاد لعاب و مینای قوی برای کاشی های با دوام، سقف ها، سیلوها، لوازم خانگی و موارد دیگر کمک می کند.

در کشاورزی

بور همچنین یک ماده مغذی ضروری برای رشد محصولات کشاورزی است. مکمل های بور کشاورزان را قادر می سازد تا عملکرد و کیفیت محصول خود را افزایش دهند که می تواند در طولانی مدت به کاهش هزینه های مواد غذایی کمک کند.

 

مواد شیمیایی مرتبط با بوراکس پنتا

 

محدودیت های استفاده از براکس پنتا / بوراکس پنتا

براکس پنتا / بوراکس پنتا گرید غیرغذایی را نمی توان در همه برنامه های غذایی استفاده کرد بنابراین، محصولات بورات نباید به عنوان افزودنی ها یا نگهدارنده های غذایی استفاده شوند. همچنین نمی تواند به عنوان مکمل های غذایی یا معدنی انسان استفاده شود.

براکس پنتا برای کاربردهای فرش/اثاثیه یا لوازم داخلی مورد استفاده قرار نمی گیرد و برای خوشبو کننده فرش/اثاثیه یا کنترل کک استفاده نمی شود.

کاربردها و قیمت خرید و فروش براکس پنتا / بوراکس پنتا
کاربردها و قیمت خرید و فروش براکس پنتا / بوراکس پنتا

تفاوت بوراکس پنتا و دکا چیست؟

بوراکس یک ماده بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف است. تفاوت اصلی بوراکس پنتا با براکس دکا هیدرات تعداد مولکول های آب موجود در ساختار آنها است. براکس پنتا آب کمتری در ساختار خود دارد. علاوه بر این بوراکس پنتا و دکا از نظر کارایی نیز با یکدیگر متفاوت هستند زیرا پایداری بوراکس دکا بالاتر است.

خطرات استفاده از براکس پنتا / بوراکس پنتا

بوراکس پنتا کاربرد وسیعی در صنایع دارد و باید خطرات آن را برای انسان در نظر گرفت و با رعایت برخی از نکات به پیشگیری از آنها کمک کرد. عوارض و خطرات استفاده از بوراکس عبارتند از:

تماس بوراکس پنتا با پوست و هر قسمت از بدن انسان باعث التهاب یا سوختگی خواهد شد. بنابراین هنگام کار کردن با این ماده شیمیایی از لباس های محافظ و دستکش استفاده کنید تا احتمال آلودگی با این ماده شیمیایی خطرناک به حداقل برسد.

یکی دیگر از خطرات بوراکس گازهای متصاعد شده آن است که می تواند سیستم تنفسی را تحت تاثیر قرار داده و عوارض جبران ناپذیری‌ در پی داشته باشد. برای کاهش این خطرات حتما از انواع ماسک های محافظ استفاده کنید.

گازهای متصاعد شده همچنین می توانند باعث آسیب قسمت های مختلف چشم شوند بنابراین توصیه می شود هنگام کار از عینک های محافظ استفاده کنید.

خرید و فروش براکس پنتا / بوراکس پنتا

براکس پنتا در گریدهای مختلف توسط شرکت های مواد شیمیایی تولید و به بازار عرضه می شود. برای تهیه این ترکیب شیمیایی می توانید به صورت حضوری یا خرید اینترنتی اقدام کنید. بوراکس پنتا معمولا در بسته های ۲۵ کیلویی عرضه می شود.

خرید بوراکس پنتا

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن