آرایشی و بهداشتیپلاستیکی و پلمیریرنگ و رزینصنایع شیمیایی

کاربردهای مونو اتیلن گلیکول چیست ؟

مونو اتیلن گلیکول (Ethylene glycol) یک ترکیب آلی با فرمول CH2OH) 2) است. اتیلن گلیکول عمدتاً به عنوان ماده اولیه در ساخت الیاف پلی استر و فرمولاسیون ضد یخ استفاده می شود. استفاده گسترده از این ماده به عنوان ضد یخ بر اساس توانایی آن در کاهش نقطه انجماد در ترکیب با آب است.

مونو اتیلن گلیکول یک ترکیب صنعتی مفید است که در بسیاری از کالاهای مصرفی از جمله ضد یخ خودرو ، مایعات ترمز هیدرولیک ، برخی از جوهرهای استامپ  و خودکارها ، حلال ها ، رنگ ها ، پلاستیک ، فیلم ها و مواد آرایشی یافت می شود. این ماده به عنوان یک ناقل دارویی نیز استفاده می شود.

عوارض و خطرات مونو اتیلن گلیکول

مونو اتیلن گلیکول برای انسان نسبتاً سمی است ( LDLo = 786 mg/kg) و بوی شیرین آن باعث جذب کودکان و حیوانات می شود. پس از مصرف ، اتیلن گلیکول به اسید گلیکولیک اکسیده می شود ، که به نوبه خود ، به اسید اگزالیک اکسیده می شود ، که سمی است.

این ترکیب به دلیل داشتن طعم شیرین اغلب به صورت تصادفی یا عمدی مصرف شده و در بدن به ترکیبات سمی تجزیه می شود . محصولات جانبی سمی آن ابتدا سیستم عصبی مرکزی (CNS) و سپس قلب و در آخر کلیه ها را تحت تأثیر قرار می دهد، مصرف مقادیر بالای این ماده می تواند کشنده باشد.

مونو اتیلن گلیکول بی بو است بنابراین هیچگونه هشداری از قرار گرفتن در معرض استنشاق آن در غلظت های خطرناک ارائه نشده است.

به همین دلیل اخیرا محصولات ضد یخ برای مصارف خودروها به جای این ترکیب حاوی پروپیلن گلیکول هستند که ایمن تر محسوب می شوند زیرا در بدن به اسید لاکتیک تبدیل می شود که یک محصول طبیعی متابولیسم و ورزش است.

در حالی که دوزهای پایین این ماده شیمیایی در انسان هیچ اثر سمی نشان نمی دهد ، دوزهای کشنده آن ( حدود ۱۰۰۰  میلی گرم در کیلوگرم بطور روزانه ) به عنوان تراتوژن عمل می کند.

تاثیر بر محیط زیست اتیلن گلیکول

مونو اتیلن گلیکول یک ماده شیمیایی با حجم تولیدی بالا است که  حدود ۱۰ روز در هوا و در عرض چند هفته در آب یا خاک تجزیه می شود. محصولات حاوی این ماده به ویژه از طریق فرودگاه ها وارد محیط زیست می شود زیرا به عنوان ماده ضد یخ برای پاک کردن باند فرودگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای مونو اتیلن گلیکول چیست ؟

مونو اتیلن گلیکول در مقادیر پایین برای ساخت خازن ها  و به عنوان یک واسطه شیمیایی در ساخت ۱،۴-دیوکسان و همچنین یک ماده افزودنی برای جلوگیری از خوردگی در سیستم های خنک کننده مایع برای رایانه های شخصی و لوله های کاتدی تلویزیون های پروژکتور مورد استفاده قرار می گیرد.

اتیلن گلیکول همچنین در ساخت برخی از واکسن ها مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در مقادیر اندک (۱-۲٪) در تولید لاستیک کفش و همچنین برای ممانعت و تیمار پوسیدگی و قارچ زدگی چوب کاربرد دارد.

این ماده بی رنگ ، بی بو ، با فراریت کم، ویسکوزیته پایین و جاذب رطوبت است و به طور کامل با آب و بسیاری از مایعات ارگانیک مخلوط می شود. گروه های هیدروکسیل موجود در گلیکول ها باعث تولید طیف وسیعی از مشتقات شیمیایی می شود. وجود این گروه باعث می شود که اتیلن گلیکول در طیف گسترده ای از واکنش های شیمیایی به عنوان واسطه عمل کند.

مونو اتیلن گلیکول برای ساخت فایبرگلاس مورد استفاده قرار گرفته و در انواع جوهرها برای کاهش ویسکوزیته و گران‌روی و فراریت مورد استفاده قرار می گیرد.

این ترکیب در صنعت گاز طبیعی برای از بین بردن بخار آب از گاز طبیعی قبل از پردازش بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به دلیل نقطه جوش بالا و میل زیاد به ترکیب با آب ، یک ماده خشک کننده مفید است.

مونو اتیلن گلیکول یک پیش ساز مهم در صنعت پلاستیک برای تولید پلیمرها ،  فیبرها و رزینهای پلی استر است. پلی اتیلن ترفتالات ، که برای ساخت بطری های پلاستیکی برای نوشابه ها استفاده می شود ، از اتیلن گلیکول تهیه شده است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن