Fa_flag   En_flag
company1
company2
company3
company0
صنایع شیمیایی

کاربردها و قیمت خرید و فروش حلال ۴۱۰

حلال ۴۱۰ یکی از سری حلال های متشكل از هيدروكربن های پارافينی با تعداد C5- C8 است. حلال ۴۱۰  بيشترین کاربرد را  به عنوان رقيق كننده در لاک الكل ها، رنگ ها، جلا دهنده ها و مركب چاپ دارد.

این ترکیب همچنین به عنوان يكی از مواد متشكله تاير، حلال لاستيک و رزين، چسب ها و چسب های نواری و همچنین به عنوان حلال در صنايع شيميائی و آرايشی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

حلال ها مایعاتی پرکاربرد در صنایع هستند که به برطرف کردن سریع تر آلودگی های دستگاه ها ، ماشین آلات و تجهیزات کمک می کنند و برخلاف اسیدها و بازها هیچ تاثیر مخرب یا خوردندگی ندارند به همین دلیل تقاضا برای آنها بسیار بالاست و بسیار پرکاربرد هستند. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود.

حلال ۴۱۰ چیست؟

حلال ۴۱۰ یک حلال آلی است که از برش های بنزین و نفت سفید در پالایشگاه های مختلف تولید می شود. حلال های آلیفاتیک بطورکلی بی رنگ و از نظر شیمیایی پایدار هستند و نسبت به فلزات اثر خورندگی ندارد و بسیار سریع تبخیر می شوند. در ترکیب این حلال ها همواره مقداری هیدروکربن های آروماتیک نیز وجود دارد و هرچه درصد مواد آروماتیک بیشتر باشد قدرت حلالیت زیادتر خواهد شد.

یکی از مواردی که به آن توجه می شود این است که درصد گوگرد موجود در این حلال ها بایستی کمتر از ۵۰ % وزنی باشد در غیر این صورت اشکالات عمده ای در پوشش ضد خوردگی ایجاد می شود.  این حلال ها در رنگ سازی به عنوان رقیق کننده و در صنعت برای چربی زدایی و تمیز کاری سطح فلزات بکار می روند.

عوارض و خطرات حلال ۴۱۰

توجه داشته باشید که مانند هر ماده شیمیایی دیگری استنشاق بخارات این حلال عوارضی دارد و می تواند باعث سرفه، تحریک و ورم ریوی ، خواب آلودگی و سرگیجه شود و تحریک کم چشم ها  نیز با قرارگرفتن در معرض بخارات محتمل است. این حلال در صورت تماس با پوست می تواند موجب تحریک پوستی شود و حتی ورود آن به بدن از طریق بلع و یا راه های هوایی می تواند کشنده باشد.

بنابراین در صورت تماس با پوست بهترین کار شستن محل  با آب فراوان به مدت ۲۰ دقیقه و خوراندن آب به مصدوم در صورت بلع می تواند قبل از تماس با مراکز درمانی موثر باشد.

یکی دیگر از موارد مهمی که باید هنگام کار با حلال ها در نظر داشته باشید این است که آنها  بسیار آتش گیر هستند و بخارات آنها می توانند با هوا مخلوط انفجاری تشکیل دهند بنابراین از نگهداری آن در کنار مواد اکسید کننده خودداری کنید.

علاوه بر این در صورت رخ دادن حریق جریان مستقیم آب می تواند شعله های آتش را پراکنده و پخش کند بنابراین  آتش را با مواد شیمیایی خشک ، فوم الکل یا دی اکسید کربن خاموش  کنید.

روش نگه داری و حمل و نقل حلال ۴۱۰

این ترکیب باید  در ظروف در بسته و در محیط خشک و خنک ،  دارای تهویه مناسب و به دور از اشعه مستقیم آفتاب ، گرما و سایر منابع اشتعال زا نگه داری شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا