صنایع شیمیایی

کاربرد تیتان R298 چست؟ قیمت خرید و فروش آن

کاربرد ترکیبات شیمیایی در صنایع موجب بهبود فرآیند تولید و همین طور بهبود کیفیت محصول خواهد شد. تیتان R298 یکی از ترکیبات شیمیایی صنعتی است در صنایع مختلفی به کار می رود. کاربرد تیتان R298 در صنایع آرایشی و بهداشتی، صنایع غذایی و دارویی و… دیده می شد. خواص تیتان R298 با قدرت رنگ دهی بالا و ماندگاری مطلوب منجر به استفاده گسترده از این ماده ر صنعت شده است. انواع تیتان R298 توسط شرکت های تجاری مختلف تولید و در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی عرضه می شوند. برای خرید تیتان R298 می توان به سایت های معتبر فروش مواد شیمیایی مراجعه کرده و بدون واسطه اقدام به خرید نمود.

در ادامه این مطلب به بررسی خواص و کاربرد و ویژگی تیتان R298 و همین طور نحوه خرید و فروش و قیمت آن می پردازیم. نشریه علمی جهان شیمی فیزیک قبلا هم به بررسی برخی ترکیبات نظیر هاردنر رنگ خودرو، هاردنر چسب سنگ و تیتان کرونوس ۲۱۱۹، تیتان ۵۵۶۶ نیز پرداخته است. با ما همراه باشید.

تیتان چیست

تیتان ترکیبی معدنی و سفید رنگ است و به دلیل ویژگی های منحصربه‌فرد خود کاربرد های گسترده ای دارد. از خواص تیتان R298 می توان به غیر سمی و غیر فعال بودن شیمیایی و درخشان بودن آن اشاره نمود. کاربرد تیتان می تواند موجب افزایش سفیدی و درخشندگی در محصولات گردد. تیتان به عنوان سفید ترین و درخشان ‌ترین رنگدانه شناخته شده و دارای خصوصیات بازتابشی است. این ماده قادر به دفع اشعه UV است. نام دیگر تیتان، دی اکسید تیتانیوم است که با فرمول (TiO2) شناخته می شود. این ماده نزدیک به ۱۰۰ سال است که در صنایع کاربرد دارد و از آن در تولید رنگ، روکش، چسب، کاغذ، سرامیک، رنگ غذا، لوازم آرایشی، داروها و… استفاده می شود.

کاربرد تیتان R298 چست؟ قیمت خرید و فروش آن
کاربرد تیتان R298 چست؟ قیمت خرید و فروش آن

پایداری در برابر حرارت و غیر قابل اشتعال بودن از خواص مطلوب این ماده بشمار می آید. تیتان از تیتانیوم به دست آمده و از نظر فراوانی نهمین عنصر در پوسته زمین است. تیتان R298 نوعی پودر سفید رنگ، غیر سمی و بی ضرر است. این ماده را باید دور از رطوبت و در مکانی خشک و خنک و دارای تهویه مناسب نگهداری شود. از ورود این ماده به دستگاه تنفس جلوگیری نموده و در صورت تماس با پوست ناحیه تماس یافته را با آب و صابون به خوبی شست و شو دهید.

کاربرد تیتان R298

تیتان R298 اولین رنگدانه جهان است و برای ایجاد سفیدی و روشنایی بیشتر به کار می رود. این ماده از پرکاربرد ترین ترکیبات در صنایع مختلف است. صنایع دارویی، آرایشی بهداشتی و غذایی ازجمله صنایعی هستند که برای خرید تیتان R298 اقدام می کنند. از مهم ترین خواص تیتان R298 می توان به غیر آلی، جامد، بدون بو و سفید رنگ بودن آن اشاره نمود. بعلاوه این ماده در برابر حرارت پایداری بالایی دارد. قابلیت انحلال بسیار ضعیف در آب نیز از ویژگی های تیتان است. مصرف تیتان در حدود دو سوم از حجم مصرفی رنگدانه ها را شامل شده و به عنوان یک پیگمنت سفید رنگ در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد در مصارف دارویی

برای مصارف دارویی از تیتان استفاده می شود. این ماده برای تهیه پراکسید تیتان، سالیسیلات تیتان استفاده می شود. برای التیام سوزش های پوستی از کاربرد تیتان R298 استفاده می شود. تیتان اشعه ماورا بنفش خورشید را منعکس کرده و در ساخت کرم ها و لوسیون های ضد آفتاب و ضد سوختگی کاربرد دارد. برای ساخت قاب کپسول های دارویی و پوشش قرص ها نیز از تیتان استفاده می شود.

مصرف تیتان R298 در محصولات آرایشی

در ساخت وسایل آرایشی نیز از تیتان استفاده می شود. دی اکسید تیتانیوم در کرم ها و لوسیون ها ضد آفتاب کاربرد ویژه ای داشته و از توانایی آن در حفاظت از پوست استفاده می شود. انواع مشخصی از دی اکسید تیتانیوم هم در اشکال رنگدانه ای و هم در اشکال نانو در محصولات آرایشی مانند رژ لب و سایر محصولات آرایشی مورد استفاده قرار می گیرند.

دی اکسید تیتانیوم به عنوان رنگدانه در کرم های ضد آفتاب به کار می رود. برای ایجاد شفافیت و جذب UV نیز از این ماده به عنوان جز حفاظتی در کرم های ضد آفتاب استفاده می شود. این ماده حفاظت بالایی در مقابل خورشید ایجاد نموده و سال ها است که برای حفاظت در مقابل اشعه ماورا بنفش خورشید مورد استفاده قرار می گیرد. البته توجه شود که میزان مورد استفاده از تیتان R298 توسط سازمان بهداشت جهانی تعیین شده و نباید از حد مجاز مصرف تجاوز کند.

مصرف غذایی

از پودر تیتان خالص در فرآورده های غذایی به عنوان رنگدانه استفاده می شود. انواعی از دی اکسید تیتانیوم نیز به عنوان رنگدانه دارای خلوص مناسب در مواد خوراکی و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. این ماده در انواع آب نبات، بیسکوییت، شیرینی، سفید کننده قهوه، خمیر دندان و… کارایی داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از تیتان در بسته بندی مواد غذایی موجب می شود تا مواد غذایی در برابر اشعه UV محافظت شوند. بنابراین استفاده از تیتان در بسته بندی مواد غذایی، نوشیدنی ها، انواع مکمل و دارو از تخریب زودرس آن ها ممانعت کرده و موجب افزایش ماندگاری محصول می گردد. تیتان با درجه خلوص بالا را می توان در قرص های دارویی، روکش کپسول و به عنوان تزیین در برخی غذاها استفاده نمود.

خواص تیتان R298

 1. جذب روغن آن کم است.
 2. براقیت بالایی دارد.
 3. قدرت رنگ دهی آن بالاست
 4. ماندگاری مطلوبی دارد.
 5. پراکندگی خوبی دارد.
 6. دارای تناژ رنگ آبی است.

استفاده از تیتان در کرم

از دی اکسید تیتانیوم در مقیاس نانو به عنوان جاذبی کارآمد برای نور UV استفاده می شود. این ماده در برابر نور مرئی شفاف خواهد شد، بنابراین برای استفاده در کرم های ضد آفتاب مطلوب است. اندازه ذرات بسیار کوچک دی اکسید نانو تیتانیوم نور مرئی را منعکس نکرده اما اشعه ماورا بنفش را منعکس می کند. بنابراین کاربرد تیتان در کرم ها مانعی شفاف ایجاد کرده که از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت خوبی به عمل می آورد. استفاده از ضد آفتاب های حاوی تیتان می تواند از ایجاد سرطان های پوستی ممانعت به عمل آورد.

کاربرد تیتان R298 چست؟ قیمت خرید و فروش آن
کاربرد تیتان R298 چست؟ قیمت خرید و فروش آن

کاربرد تیتان به عنوان کاتالیزور

دی اکسید تیتانیوم در مقیاس نانو در کاربردهای کاتالیزوری نیز استفاده می شود. این ماده در صنعت خودرو برای حذف گاز های خروجی مضر استفاده می شود. همچنین در نیروگاه ها نیز از آن برای حذف اکسیدهای نیتروژن استفاده می کنند.

روش تولید تیتان

 1. روش سولفات
 2. تولید به روش کلرید

روش سولفات

روش سولفات در سال ۱۹۱۵ توسط  دانشمندانی نروژی طراحی و ارائه شد. این ماده سرانجام در سال ۱۹۱۹به صورت گسترده تولید و مورد بهره برداری قرار گرفت. برای تولید تیتان به این روش سنگ معدن غنی و آسیاب شده را به وسیله سولفوریک اسید غلیظ و داغ می شکافند. طی این فرآیند FeTiO3  به آهن سولفات FeSO4 وTiOSO4  تبدیل خواهد شد. طی این فرآیند مقادیر قابل توجهی گوگردی اکسید  نیز ایجاد شده که با سدیم هیدروکسید جذب و خنثی خواهد شد و خروج آن به محیط زیست مقادیری اندک خواهد بود. جداسازی نمک های سولفات آهن و تیتانیوم نیز به کمک تفاوت انحلالشان صورت می پذیرد. TiOSO4 نیز در آب در حال جوش به تیتان اکسید هیدرات تبدیل گشته و این ماده نیز در اثر حرارت هزار درجه ای در کوره های چرخنده به تیتان دی اکسید تقریبا خالص تبدیل می شود.

روش کلرید

در این روش تیتانیوم دی اکسید از سنگ معدن غنی و آسیاب شده با کک و گاز کلر مخلوط گشته و سپس در کوره های مقاوم به کلر تا ۱۰۰۰ درجه حرارت داده می ‌شود. در این فرایند تیتان تترا کلرید و دی اکسید کربن ایجاد خواهد شد.

کاربرد تیتان R298 در صنعت

دی اکسید تیتانیوم نوعی رنگدانه است که استفاده از آن به سال ها پیش برمی گردد. ده ها سال است که از کاربرد تیتان R298 به طور گسترده ای در تولید کالاهای صنعتی و مصرفی مانند انواع رنگ، پوشش، چسب، پلاستیک، جوهر چاپ، کاغذ و مقوا و پارچه های پوشش داده شده، منسوجات و تهیه الیاف مصنوعی به کار گرفته می شود. باتوجه به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی از کاربرد تیتان R298 در صنایع زیر استفاده قرار می گیرد.

 • کاربرد در صنایع رنگ سازی جهت تولید رنگ خودرو، رنگ های ساختمانی، رنگ های دریایی و… .
 • استفاده در صنایع پلاستیک
 • کاربرد در صنایع لاستیک سازی
 • استفاده در صنایع کاغذ
 • کاربرد در تولید پوشش های خارجی معماری
 • کاربرد در پرداخت های صنعتی بیرونی
 • استفاده در پوشش های پودری
 • کاربرد در پوشش های ظروف
 • کاربرد در تولید پوشش های کویل و جوهر
 • استفاده در رنگ آمیزی پلاستیک

نکات ایمنی در مصرف تیتان  R298

FDA یا سازمان غذا و داروی ایالات متحده امریکا ایمنی رنگدانه تیتان را به عنوان ماده افزودنی رنگی در ترکیبات غذایی، انواع دارو ها و مواد آرایشی و بهداشتی و… تایید نموده است. حتی مصرف این ماده به عنوان یک افزودنی در محصولات ضد آفتاب نیز بررسی و تایید شده است.

FDA مقدار ایمن استفاده از رنگدانه دی اکسید تیتانیوم به عنوان ماده رنگی خوراکی را نیز صادر نموده است. مصرف دی اکسید تیتانیوم با خیال راحت در مواد آرایشی استفاده می تواند استفاده شود، اما برای استفاده در اطراف چشم نباید از آن استفاده نمود. در تولیدات صنعتی به‌ویژه تولیدات غذایی و آرایشی نباید بیش از حد تعیین شده از این ترکیب استفاده نمود.

براساس تحقیقاتی که صورت گرفته است، تیتان از طریق پوست سالم به بدن نفوذ نمی کند. بنابراین قرار گرفتن آن در روی پوست هیچ خطر سیستمیکی را برای سلامتی انسان ایجاد نخواهد نمود.

بیشتر نگرانی ها در رابطه با این ماده زمانی است که TiO2 قابل استنشاق یا تنفس شود. البته برای استنشاق تیتان نیز ذرات آن باید به اندازه ای کوچک باشند تا به آلوئول های ریه ها برسند. بنابراین در رابطه با مصرف این ماده باید توجه نموده و از ورود آن به ریه ها ممانعت به عمل آورد.

قیمت تیتان R298

قیمت این ماده تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. خلوص و کیفیت ترکیبات از عوامل مهم تاثیر گذار بر قیمت هستند. در رابطه با تیتان نیز محصولات با خلوص بیشتر از خلوص بالاتری هم برخوردارند. نرخ ارز نیز به عنوان یک عامل مهم دیگر در قیمت محصولات نقش دارد. نرخ ارز بخصوص بر قیمت محصولات خارجی تاثیری بیشتری دارد. البته توجه شود که به طور کلی قیمت ترکیبات شیمیایی وارداتی یا خارجی نسبت به نمونه های داخلی از قیمت های بیشتری برخوردارند. مقدار خریداری شده از محصول نیز بر قیمت آن موثر خواهد بود. هرچه وزن بسته بندی بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است.

کاربرد تیتان R298 چست؟ قیمت خرید و فروش آن
کاربرد تیتان R298 چست؟ قیمت خرید و فروش آن

خرید و فروش تیتان R298

خرید و فروش تیتان  R298 در بازار جهانی و بازار ایران بسیار صورت می پذیرد. زیرا این ماده در بسیاری از صنایع کاربرد های ویژه ای دارد. برای خرید تیتان R298 می توان به روش های حضوری و آنلاین اقدام نمود. خرید ایتنرنتی تیتان امکان مقایسه قیمت ها و خریدی به‌صرفه را فراهم می کند. همچنین با این روش می توان بدون واسطه اقدام به خرید نمود. البته در خرید از سایت ها باید دقت نموده و تنها از منابع معتبر فروش اقدام نمایید. در غیر این صورت و با دریافت محصولات تقلبی با درصد خلوص پایین، کیفیت مورد نظر در محصول نهایی ایجاد نخواهد شد.

جالب است بدانید کشور چین در تولید این ماده بسیار فعال بوده و محصولاتی با خلوص های مختلف را روانه بازار جهانی می کند. بعلاوه این کشور بیش از ۳۰ درصد تولید تیتان در جهان را در صنایع خود مصرف می کند.

سخن آخر

در این مطلب به بررسی تیتان R298 و خواص و کاربرد های آن پرداختیم. تیتان ماده ای مفید و پر کاربرد در صنایع است و سال هاست که از خواص آن در تولیدات صنعتی استفاده می شود. قیمت تیتان به خلوص آن وابسته بوده و با توجه به گرید تولید شده از قیمت های مختلفی در بازار برخوردار است. برای خرید و فروش تیتان می توان به سایت های معتبر فروش مراجعه کرده و اقدام به خریدی بی واسطه نمود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا