کشاورزی و دامپروری

 آشنایی با کاربردهای علف کش بن سولفورون متیل (لونداکس)

بن سولفورون متیل  یک علف کش سیستمیک با خاصیت تماسی از گروه سولفونیل اوره است که برای کنترل علف های هرز پهن برگ مورد استفاده قرار می گیرد. این سم بیشتر در مزارع برنج مورد استفاده قرار می گیرد و پس از سمپاشی باعث زردی و از بین رفتن علف های هرز می شود.

این علف کش انتخابی به محض محلول پاشی از برگ و ریشه جذب شده و با ممانعت از سنتز پروتئین و تقسیم سلولی در گیاهان باعث مهار رشد آنها می شود. این سم به شکل گرانول ۶۰% و با نام تجاری لونداکس در بازار خرید و فروش می شود و قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

مکانیسم اثر علف کش بن سولفورون متیل (لونداکس)

این سم با مهار آنزيم استولاكتات سينتاز از سنتز آمينو اسيدهای ضروری والين و ايزولوسين جلوگیری کرده و در نتيجه باعث توقف تقسيم سلولی شده و رشد گياه را مهار می کند. تاثیر این سم به صورت زردی اندام ‌های جوان و سپس ضعف و افتادگی آنها و در نهایت قهوه‌ ای شدن شاخ و برگ گیاه مشخص می شود.

این علف کش به دلیل اثرات سیستمیک پس از محلول پاشی به سرعت توسط ريشه و برگ جذب شده و وارد بافت­ های مريستمی می شود. اين ترکیب علاوه بر رشد شاخ و برگ های علف هرز حتی باعث کندی رشد ریشه ها می شود و توانایی رقابت علف هرز با کشت اصلی مزارع را از بین می برد.

مقدار و موارد مصرف علف کش بن سولفورون متیل (لونداکس)

این علف کش به میزان ۵۰-۷۵ گرم در هر هکتار برای کنترل علف های هرز پهن برگ و جگن ها در مزارع برنج و برنج نشایی، كشت مستقيم و خزانه برنج مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورت استفاده از سمپاش يا قطره پاش مقدار مصرف ۵-۵/۷ گرم در یک قطره پاش خالی نيم‌ ليتری است. برای آماده سازی سم کافی است حجم محلول را به نيم ليتر رسانده و محلول را خوب بهم بزنید و مستقيماً روی مزرعه بپاشيد. اين مقدار سم برای ۱۰۰۰ متر مربع کافی است.

توجه داشته باشید که مقدار کمتری از سم برای كنترل علف های هرز پهن برگ ‌ها و جگن­ های يكساله لازم است اما برای کنترل جگن­ های دائمی باید مقدار بیشتری علف کش استفاده کنید. بهترين زمان مصرف این علف کش ۱ تا ۳ برگی شدن برنج و مراحل اوليه رويش علف ­های هرز تا زمان ۳ برگی شدن آنها است.

 آشنایی با کاربردهای علف کش بن سولفورون متیل (لونداکس)
آشنایی با کاربردهای علف کش بن سولفورون متیل (لونداکس)

ملاحظات اختصاصی علف کش بن سولفورون متیل (لونداکس)

این علف کش بیشترین تاثیر را بر روی علف های هرزی که در آب غوطه‌ ور هستند، نشان می دهد و توانایی كنترل آن بستگی به اندازه علف هرز هنگام محلول پاشی دارد. این سم در شرايط قليايی و خنثی نسبت به شرايط اسيدی پایداری بیشتری دارد.

هنگام سمپاشی بهتر است عمق مناسب آب در مزرعه ۳-۱۰ سانتی متر باشد البته اين ميزان بستگی به اندازه محصول و علف­ های هرز موجود در زمین دارد و برای كنترل بهتر و تاثیرگذاری بهتر علف کش آب بايد به مدت ۳-۴ روز در كرت­ ها باقی بماند.

این علف کش را برای تاثیرگذاری بهتر می توان با ساير علف كش های توصيه شده در مزارع برنج مخلوط کرد و مورد استفاده قرار داد.

ملاحظات زیست محیطی علف کش بن سولفورون متیل (لونداکس)

میزان سميت لونداکس برای پستانداران۵۰۰۰ >  میلی ‌گرم بر كيلوگرم ، براي پرندگان  ۲۵۱۰  > تا ۵۶۲۰ ميلی ‌گرم بر كيلوگرم و برای ماهی ‌ها بيشتر از ۱۵۰ ميلی ‌گرم بر ليتر است. بنابراین باید از آلودگی آب های جاری و سمپاشی اطراف آب ها خودداری کرد زیرا ممکن است زندگی آبزیان را به مخاطره بیاندازد.

ملاحظات عمومی علف کش بن سولفورون متیل (لونداکس)

هنگام استفاده از این سم حتما از لباس های محافظ ، دستکش ، ماسک و عینک استفاده کنید تا احتمال تماس سم با بدن و مسمومیت به حداقل برسد. در صورت بروز علائم مسمومیت همچون سرگیجه ، تهوع ، اختلال در بینایی فورا با برچسب سم به مراکز درمانی مراجعه کنید. از مواد تهوع آور به عنوان پادزهر بن سولفورون متیل استفاده می شود.

در صورت تماس سم با پوست فورا لباس های آلوده را عوض کرده و محل را با آب فراوان شستشو دهید. علف کش را در جای خشک و خنک و به دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی و در بسته بندی اصلی نگهداری کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن